Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dva velké pohřby: Naďa Konvalinková poctivě splnila přání Květě Fialové, Janu Třískovi se poklonili v Národním. A mrazivě působící scéna…

07.10.2017
Dva velké pohřby: Naďa Konvalinková poctivě splnila přání Květě Fialové, Janu Třískovi se poklonili v Národním. A mrazivě působící scéna…

Foto: Facebook / Jakub Macháček

Popisek: Divadlo ABC: Svíčky a kytky pro Květu Fialovou

FOTO V právě uplynulém týdnu se v Praze konaly pohřby dvou populárních českých herců. V Divadle ABC se ve čtvrtek přátelé a kolegové rozloučili s Květou Fialovou. A den na to, v pátek dopoledne, se v Národním divadle konal pietní ceremoniál, při němž mnoho známých osobností uctilo Jana Třísku, který před několika dny tragicky zahynul na Karlově mostě.

Je zajímavé, jak zásadně se od sebe oba pohřební obřady lišily. Zatímco v Národním divadle zavládla skutečně velmi smutná atmosféra a na mnohých přítomných bylo zřejmé, jak jsou zcela zdrceni, v Divadle ABC se smuteční hosté smáli a popíjeli šampaňské. Přátelé Květy Fialové totiž ctili její poslední přání, aby si na ni po jejím odchodu na věčnost vzpomenuli, zapálili svíčky a dali si  šampaňské.

 

Zazněla i píseň Smutná neděle v podání Zuzany Kajnarové

Naďa a slunečnice

Jedna z nejbližších hereččiných kolegyň, Naďa Konvalinková, toto přání respektovala velmi poctivě: „Slíbila jsem, že nebudu smutnit, každý večer zapaluji svíčku a piji šampaňské,“ přiznala se.   Dokázala překonat svůj zármutek a s úsměvem zavzpomínala,  že spolu s Květou chodily za kartářkou a že za ní jezdila na chalupu v blízkosti německých hranic. K dobru dala také historku, jak spolu jeli nakupovat,  ona neměla marky, ani pas, a  Květa to s nadhledem vyřešila tím, že jí půjčila pas své dcery. Výjimečnost pohřbu symbolizovala i světlá rakev, ozdobená nádhernou kyticí slunečnic, které se objevily  také v dalších vázách u katafalku. Nepřehlédnutelný a barevně veselý věnec poslal Květě Fialové na rozloučenou i Karel Gott s rodinou.

 

„Věřím, že se sejdeš se svými blízkými a že ti pan Werich opět nabídne angažmá," dodala na závěr své řeči blízká kamarádka Naďa Konvalinková 

Dojemné rozloučení

Zcela jiná byla atmosféra v zaplněném Národním divadle, kde se mnoho herců, přátel a dalších známých osobností, ale i občanů přišlo společně poklonit česko-americkému herci Janu Třískovi. Zpočátku poněkud  příliš  tradičně pojatý pietní akt, v němž se střídaly čestné stráže u rakve a proslovy řečníků s vážnou hudbou, postupně gradoval. Velmi dojemné bylo statečné vystoupení Třískových dcer Karly a Jany, které jen těžko dokázaly ovládnout svůj   zármutek.  Nejsilnějším okamžikem se stal střihový dokument Jana Svěráka, připomínající nejznámější Třískovy filmové role a především jeho zcela výjimečný hlas.

 

Pohřeb Jana Třísky v Národním divadle

Tříska, fernet a knedlíky

Méně oficiálně zrežírovala rozloučení s Janem Třískou Česká televize, která na programu ČT 24 vysílala přímý přenos z Národního divadla. Ve studiu jej komentovala moderátorka Jolka Krásná společně s dvěma filmovými publicisty, Pavlem Taussigem a Jaroslavem Sedláčkem. Ti nejen připomněli nevýznamnější filmové a divadelní role Jana Třísky a nebáli se  přitom i kritického pohledu. Pozastavili se nad tím, že Tříska například zcela minul s českou nová filmovou vlnou a že vlastně ve filmu vytvořil pouze jedinou hlavní roli, ve snímku Petra Weigla Radúz a Mahulena. Zato nespočet vedlejších, v nichž exceloval. Ať už jde o legendární Obecnou školu, snímek Martina Friče Lidé z maringotek  nebo o Máj v režii F.A. Brabce, v němž Tříska recitoval svoji oblíbenou Máchovu báseň. Jaroslav Sedláček zavzpomínal na chvíle které strávil s Třískou, když porotcovali na festivalu v Plzni. Prozradil, že herec byl zapřisáhlý abstinent a vegetarián a v Čechách byl odkázán většinou jen na suché knedlíky. A když dostal od pořadatelů láhev Fernetu, v domnění, že jde o kolu, ji kolegům naléval v dvoudecových sklenkách. 

Předzvěst tragédie?

Pavel Taussig zase připomněl jeho opomíjenou roli v povídkovém filmu Pět z milionu, která symbolicky předznamenala jeho konec. V povídce Mistr a dvacátý učedník hraje společně s Jaroslavem Marvanem. Celý příběh se odehrává na kopuli Chrámu svatého Mikoláše a Tříska jako učedník zachrání před pádem z věže svého mistra. Na konci se oba z výšky kopule dívají na Karlův most. „V tom filmu to tehdy ustál, ale na tom Karlově mostě se ta tragédie stala. Někdy i ty filmové role něco bezděčně předurčí,“ zmínil Taussig mrazivě působící scénu.   

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Adéla Hofmanová