Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nečekaná smrt Jana Třísky je plná záhad. Proč nesmějí mluvit svědci a jsou zablokované diskuse?

komentář 27.09.2017
Nečekaná smrt Jana Třísky je plná záhad. Proč nesmějí mluvit svědci a jsou zablokované diskuse?

Foto: Ondřej Vanča

Popisek: Karlův most: Lidé se scházejí u sochy, kde spadl do Vltavy Jan Tříska, pokládají květiny, hoří tu svíčky...

KOMENTÁŘ Tragédie, která způsobila smrt herce Jana Třísky, se s největší pravděpodobností zařadí do kategorie nevysvětlitelných úmrtí několika českých umělců. Za dodnes nejasných okolností zemřeli například spisovatel Bohumil Hrabal, skladatel Jiří Šlitr, zpěvák Jiří Schellinger nebo půvabná herečka Eva Jakoubková. Zatímco oni však zemřeli osamoceně, náhlý konec herecké legendy sledovala řada svědků. Jak je možné, že nikdo neviděl, co se vlastně přesně stalo? A proč jeho blízcí tak tvrdošíjně popírají, že Jan Tříska mohl dobrovolně skoncovat se životem?

Český paradox

Celý případ se začíná stále více zamotávat, a tak se nelze vůbec divit, že vyvolává celou řadu spekulací. Ne náhodou byla diskuse u většiny článků, referujících o smrti známé umělecké osobnosti, zablokována. Zčásti na tom má určitě podíl i fakt, že se mnozí lidé, kteří se rozhodli na smrt populárního herce reagovat, opět projevili jako vulgární hulváti a dokázali, že k českým umělcům mají nezřídka ambivalentní vztah.  Na jedné straně hltají každou zprávu o nich, s oblibou vyhledávají díla, v nichž účinkují, ale vzápětí na jejich adresu nešetří nenávistnými, mnohdy až odpornými komentáři. Typickým příkladem jsou reakce čtenářů různých serverů, kteří autorům článků s tématikou Třískovy smrti nadávají,  že je zveřejňují. Jako by nezáleželo pouze na nich, zda si zmíněný materiál přečtou či nikoliv. Nikdo jim přece nebrání, aby ho zcela ignorovali a  aby  místo bulvárního tisku četli seriózní. 

Záhadné jasno

Stejně tak je podivné, že mají ihned ve všem jasno. Záhady kolem hercovy smrti si vysvětlují tak, že Tříska spáchal sebevraždu a policie a jeho blízcí se to snaží ututlat, aby mohla jeho rodina zkasírovat vysokou pojistku.  Bohužel, k těmto spekulacím přispívá i podivné mlžení policie a známých, ať už jde o režiséra Jiřího Mádla,  herce a principála Jana Hrušínského nebo Dagmar Havlovou. Ta se před kamerami den po smrti Jana Třísky dokonce vyjádřila, že možnost sebevraždy již vyloučili odborníci. Pravda je ovšem taková, že policie teprve hledá svědky této tragické události. Někteří očití svědci, přítomní na Karlově mostě, v době, kdy tam Jan Tříska pobýval, se nechali vzápětí slyšet, že o celém incidentu nesmí hovořit. 

Podezřelé okolnosti

Jednou z velmi podezřelých okolností je fakt, že osmdesátiletý (!) herec mohl vůbec na vysoké kamenné zídce Karlova mostu sedět a že jeho pád nezachytily kamery. Tím spíše, že  zveřejněné fotografie dokazují,  jak bylo  místo, které si vybral,  velmi riskantní. Nabízí se otázka, proč tam tedy kamery jsou a jak je možné, že  starý pán mohl takovým způsobem hazardovat se svým životem? Nejméně dva lidé prý Třísku přemlouvali, aby z místa, kde dlouhé minuty posedával, odešel a on tak prý nakonec učinil. Ale prozatím nikdo nevysvětlil, co se dělo dál. Člen ochranky Karlova mostu  tvrdí, že když Třisku vyzval, aby ze zídky slezl, učinil tak a ještě se omluvil. Jak to, že nakonec spadl do vody?  Prý po odchodu ochranky na zídku vylezl znova. Odpovídá to skutečně normálnímu a zodpovědnému chování?

 

Jan Tříska objektivem fotografa Tomáše Martinka

Stejně podivné je, jak hercovi přátelé neustále zdůrazňují, že byl v perfektní kondici. Do jisté míry je to pravda, především díky jeho přísné životosprávě. Nicméně, vůbec se nehovoří o tom, že  Jan  Tříska utrpěl před dvěma lety dopravní nehodu a následně posttraumatický šok. Jeho stav si vynutil několikaměsíční rehabilitaci. I to  je nutné při vyšetřování okolností smrti brát v úvahu. Jakkoliv je mnoho reakcí na Třískovu smrt zavrženíhodných a neomluvitelných, rozhodně lze však souhlasit s těmi, kdo si kladou otázku, zda se tento bezesporu výjimečný člověk choval zodpovědně k sobě i svému okolí. Vždyť kvůli jeho hazardu riskovali život i dva stateční muži z Polska, kteří se ho pokusili zachránit.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Adéla Hofmanová