Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Forum24 je jako Rudé právo, také používá kurzívu v přímé řeči... Absurdní srovnání Pirátů s Babišem z pera Johany Hovorkové… Středeční komentář Štěpána Chába

komentář 27.09.2017
Forum24 je jako Rudé právo, také používá kurzívu v přímé řeči... Absurdní srovnání Pirátů s Babišem z pera Johany Hovorkové… Středeční komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook / ilustrační foto

Popisek: Piráti jsou strana s jasným konceptem i programem - stačí si ho přečíst

Andrej Babiš je v politice od listopadu 89. Jeho pařáty oligarchy stojí za mnohým špatným, co se v naší novodobé historii odehrálo. Člověk, jehož historie stojí na StB, mafiánských praktikách, korupci, lobbingu, vyřazování konkurence za velmi zvláštních praktik, zotročování svých zaměstnanců nebo na šizení ve výrobě potravin až do takové míry, že se o nás říká, že jsme popelnicí Evropy. Ano, jsme, Babiš na tom totiž šeredně vydělává.

A právě Andrej Babiš je Johanou Hovorkovou srovnáván s Piráty. Jsou prý stejně laciní jako Babiš, tvrdí v magazínu Forum24, které vzniklo jako protest proti skoupení několika mediálních domů právě Babišem. Forum24, a s ním i Johana Hovorková, je, předpokládejme, antiBabišem mediálních brouzdališť naší otčiny. No hurá. Nebouchneme si na to šampus?

Následující text reaguje na článek Johany Hovorkové, který publikovala v internetovém magazínu Forum24.

Piráti nejsou jako magazín Forum24, nevyhraňují se neustále proti něčemu, ale tvoří

Volebním programem, a tedy základem Pirátů, jako vlastně jediné strany v celém politickém spektru, není boj proti něčemu, ale je jím pozitivní změna budoucnosti. Jejich politika není destruktivní, ale konstruktivní. Drtivá většina politických stran naopak neustále provětrává jégrovky dávno prochozených cest a metod, které vycházejí ze starých struktur a odmítají přijímat nové myšlenky… samozřejmě krom Babišova hnutí ANO, to přišlo s něčím dokonale “novým“, tedy se zcela otevřenou oligarchizací politiky. 

Ale vezměme to popořadě

Johana Hovorková Pirátům vyčítá volební autobus s karikaturami politiků, kteří zemi uškodili. A tvrdí, že srovnávat například kauzu OKD, do které byl, je a bude zapletený Bohuslav Sobotka, s Čapím hnízdem Jeho Velebnosti Babiše, je přeci nemožné. I kdyby se nasčítaly všechny škody, které ostatní politici napáchali, nemají s Babišem srovnání. Je to skutečně tak? Nebo už Johana Hovorková trpí obsesí z Babiše? 

Autobus Pirátů je třeba brát jako metaforu, která říká, že je nutné zastavit neprůhledné politikaření a posílání malé domů. Vyobrazení politici jsou jen ilustrační. Také tam mohli sedět Zeman s Klausem, Kocábem nebo Bursíkem. Základem je přeci prosadit možnost, aby se podobné kauzy nemohly dít vůbec. Nikoliv zbičování Jany Nagyové nebo Miroslava Kalouska za jejich, pro Johanu Hovorkovou, bagatelní prohřešky, které by šlo odpustit při zpovědi v kostele. Babiš je přeci ďábel, Kalousek a Sobotka a jim podobní jen takoví nesmělí raraši. 

Důležitý je otazník (a otázka)

Důležitý je ale otazník a otázka „Nějaký lump třeba z vašeho města?“, které na autobusu dělají politikům doplněk k již zažitému a jejichž smysl přímo napovídá, že Piráti si to chtějí vyřídit s celým systémem neprůhlednosti a netransparentnosti politického systému. Nikoliv jen s nějakou Janou Nagyovou, která si pro své sexuální frustrace dopomáhala ke kompromitujícím materiálům za pomoci tajné služby České republiky. 

Je podivné tvrdit, že zneužití tajné služby je zanedbatelné. Zajímavý logický vývod hodný umístění na předních místech Novinářské ceny. Podobnou logiku můžu ale použít také. Až se dočteme o člověku, kterého chytil rapl a vystřílel mateřskou školku, s pokorou přijmeme obhájcovo tvrzení, že se jedná o bagatelní kauzu, když to srovnáme třeba s existencí Osvětimi. Co je proti několika milionům obětí dvacet harantů a dvě soušky učitelky před důchodem, že jo. 

A že Piráti populisticky, tedy po babišovsku, označují ty „zlé tradiční strany“ a tím fanaticky útočí na demokracii a politickou pluralitu? Velmi zvláštní něco takového tvrdit, když autobusem a ilustracemi na něm Piráti upozorňují na zásadní část svého volebního programu, který slibuje zavedení transparentnosti do financování politiky a hospodaření celého státu. Není naopak krutě proti demokracii, když se politika rozhoduje v zákulisí na bázi – kdo dá víc, toho píseň zapěji? 

A nejsou to od Pirátů jen kecy?

Známe. Politici slibují a po volbách si libují, že jim na to ty ovce zase skočily. Ale Piráti předvedli, že to myslí vážně již na mnoha místech. Zářným příkladem jsou samozřejmě Mariánské Lázně, kde Piráti přebrali vedení města. Prvním bodem byla transparentnost hospodaření města. A, nechť se zvídavý čtenář podívá, Mariánské Lázně mají skutečně transparentní hospodaření. Tam už ke kauzám docházet nebude. Utrum. Šmytec. Finito. Případně je možné nahlédnout do transparentního hospodaření samotných Pirátů. Každá koruna vykázaná. Tam není jak krást. Nebo je možné podívat se na jednání Pirátů v pražské zastupitelstvu. Očividná snaha o zprůhlednění politiky. Co víc chtít? A transparentností pirátský program samozřejmě nekončí, ale začíná. 

Přímá demokracie je šílené zlo, které nás dovede do záhuby

Vytahujeme prvky přímé demokracie tak, jak se nám hodí. Pokud jsou to pozitivní dopady přímé demokracie, mluvíme o Švýcarsku, kterému, podle argumentů Johany Hovorkové, vládne lůza, kde je čirá anarchie, která popírá právní stát a demokracii jako takovou. Jet do Švýcarska na dovolenou je asi dost o hubu. Okradou vás, znásilní a zabité hodí do řeky. Nebo to tak není? Většinou se o Švýcarsku zmiňujeme s jistou úctou – tam to zvládli. Zvládli mít názor, zvládli si za ním stát a demokraticky se o něm rozhodnout. Sakra. Tam tu přímou demokracii mají a nekolabují. Zázrak. 

Ale když chceme ukázat na negativní dopady, vyběhneme na svět s Brexitem. Teror lůzy, který spustil mechanismus gilotiny. Velkou Británii teď čeká jen hlad a bída. Rozpad, rozklad, hrůza pomyslet. Ale je to tak skutečně? Nebo se jen fanatici ve víře v EU nedokáží smířit s tím, že jejich zlaté tele není tak skálopevné a může se i rozpadnout? Strach rozhodnout o sobě a o vlastním osudu vypovídá o lecčems. Bohužel ani trochu o demokratickém smýšlení ve společnosti. Nebo je strach z přímé demokracie strachem z toho, že náš názor většina nesdílí? 

Oligarcha versus svoboda

Ano, s demokratickými hodnotami v roce 2013 Babiš vyběhl. Je to oligarcha. Hrobník demokracie. A Ivan Bartoš? Co má za sebou? Hraje na tahací harmoniku. Má vystudované dvě vysoké. Je to fajn ajťák, který rozumí databázím. Co na něho jde vyhrabat? Stal se předsedou Pirátů. Pak odstoupil. A následně se jím stal zase. Ne, paní Hovorková, za jeho odstoupením nebyly kauzy, ale únava. Program, který Piráti prosazují, aplikují bez zákulisních her. Dělají politiku, která hledí do budoucnosti a vidí v ní naději. Joj, to zní kýčovitě. Nevznikli jako něčí oponent, ale jako strana se státotvornými idejemi. Ale v jednom má paní Hovorková pravdu – se starými stranami je opravdu potřeba zatočit. Vždyť už se na to nedá koukat. 

Babišova politika je dusivá, ničivá, nepočítá už ani s těmi „zlými tradičními stranami“, ta se nepokrytě zaštiťuje praktikami bývalého režimu. Z Pirátů jde cítit nadšení a snaha vyvést zemi do světa kooperace, spolupráce, transparentnosti a upevňující role svobody a demokratičnosti. Paní Hovorková v tom vidí pohřeb demokracie a populismus.

 

 

 

 

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb