Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Logika EU. Práce nebude, proto potřebujeme co nejvíc migrantů, aby ji za nás dělali… Pondělní komentář Štěpána Chába

komentář 25.09.2017
Logika EU. Práce nebude, proto potřebujeme co nejvíc migrantů, aby ji za nás dělali… Pondělní komentář Štěpána Chába

Foto: wiki

Popisek: Evropský parlament je proslulý skvělými nápady a opravdu funkčními řešeními

Politici Evropské unie mají v těch svých vizích budoucnosti poněkud maglajs. Protichůdná tvrzení, která odporují už samotné logice. Jsou dva směry budoucnosti, oba jsou zcela odlišné a navzájem se vylučují. V hlavách a slovech politiků jsou ovšem směrem jedné budoucnosti. Té naší. Je to budoucnost Průmysl 4.0, technologický ráj. A budoucnost s imigranty, apokalyptický thriller, na který by se pěkně koukalo v televizi, ale blbě se v něm bude žít.

Průmysl 4.0 je plná automatizace a digitalizace všeho, co automatizovat a digitalizovat lze. Prakticky celý průmysl, fabriky, výrobny, všude, kde se manuálně dře, to vše bude automatizované. Jestli si teď nějaký Lojza vydělává tím, že celý den přehazuje na pásu kusy plastu, bude za pár let bez práce. Jeho místo zastane stroj. Všechno, kde dochází k rutinní činnosti, může, a bude, nahrazené stroji. Jaké profese zmizí z povrchu země? Podle výhledů například – doručovací služby, dopravní služby, dělnické profese, praktičtí lékaři, bankéři, piloti, makléři, učitelé, prodavačky, manikérky a mnoho dalších.

Co je to Průmysl 4.0 

Průmysl 4.0 byl představený jako koncept v Hannoveru roku 2013. Poté ho přijaly země Západu a zahrnuly ho jako prioritu do vlastní politiky. Je to logické, kdo dříve zahájí Průmysl 4.0, ten získá konkurenční výhodu a bude dominovat. Snad i proto se Průmysl 4.0 stal pro Německo metou číslo jedna. Výhledově do deseti let zmizí vinou automatizace a digitalizace 500 milionů pracovních míst. Výsledkem Průmyslu 4.0 tedy je, že bude méně práce. A ta, kterou bude potřeba vykonávat, bude vyžadovat specialistu, člověka odborně vzdělaného a kreativního. 

Co jsou imigranti, asi nemusím představovat

Průmysl 4.0 a migrační vlny, které se do Evropy valí, spolu zdánlivě nesouvisí. Dokud si ovšem nespojíme vizi – do deseti let zmizí 500 milionů pracovních míst – s vizí migrační – potřebujeme pracovníky z Afriky, protože tu jsou zaměstnání, která Evropané dělat nechtějí. A teď jsme narazili na logiku evropských politiků, která samotnou logiku dokonale postrádá. Ano, Evropan nechce dělat u pásu, protože vidí jiné možnosti. A za těmi i jde. Imigranti by tuto prázdnou bublinu u pásu mohli obsadit, tvrdí nám politici. Budou nám vydělávat na důchody tím, že budou dělat u pásu za nás, tvrdí hned v druhé větě. Aby pak v třetí větě slavnostně vykřikli, že zefektivníme společnými silami průmysl, automatizujeme ho, digitalizujeme, takže lidé už nebudou muset dělat u pásu. Cože?!? 

Co řekl Babiš na začátku migrační krize

V polovině roku 2015 zaznělo z úst Andreje Babiše toto: Máme 18 tisíc volných míst pro pomocné dělníky. Pokud naši občané nechtějí obsazovat tyto pozice, tak ano, proč ne,“ řekl o možnosti zaměstnávat běžence v Česku (citováno ze serveru Českého rozhlasu). Ano, od té doby uběhlo mnoho vody mezi trmácejícími se imigranty a neziskovkami ve Středozemním moři. Tolik, že i Babiš pochopil, že voliče si nenaláká tím, že bude říkat co si myslí a má v plánu, ale tím, co chce volič slyšet. Proto začal, na radu marketingu, předpokládejme, být tvrdým odpůrcem kvót i migrace samotné. Ale možná to bude to samé, jako když přísahal na své děti a dvě vnoučata, že vlastní média ovlivňovat nebude. Z toho tak nějak plyne, že mu lze věřit jen to, že on se zařídí po svém a ve svůj prospěch, což znamená, že přijímat začne. A vymluví se na to, že ho ti zlí z EU donutili. Ale až po volbách. Až bude mít své jisté. 

Další menší nesnáz s Průmyslem 4.0

Pokud se bude vše automatizovat, digitalizovat, robotizovat, začne se průmysl stahovat z Asie. Teď je finančně výhodnější nechávat si podstatnou část produkce vyrábět v Asii, nejčastěji v Číně. Ovšem s nástupem Průmyslu 4.0 bude snaha přetáhnout výrobu zpět do Evropy a Severní Ameriky. Protože začne být produkce výrobků levnější tady. Co se stane s Asií? Splaskne bublina ekonomického růstu Asie, zmizí tisíce, deseti tisíce a pak sta tisíce pracovních míst. A my se můžeme začít těšit na další, již daleko mohutnější, vlnu imigrace.

 

 

 

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb