Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Logika EU. Práce nebude, proto potřebujeme co nejvíc migrantů, aby ji za nás dělali… Pondělní komentář Štěpána Chába

komentář 25.09.2017
Logika EU. Práce nebude, proto potřebujeme co nejvíc migrantů, aby ji za nás dělali… Pondělní komentář Štěpána Chába

Autor: wiki

Popisek: Evropský parlament je proslulý skvělými nápady a opravdu funkčními řešeními

Politici Evropské unie mají v těch svých vizích budoucnosti poněkud maglajs. Protichůdná tvrzení, která odporují už samotné logice. Jsou dva směry budoucnosti, oba jsou zcela odlišné a navzájem se vylučují. V hlavách a slovech politiků jsou ovšem směrem jedné budoucnosti. Té naší. Je to budoucnost Průmysl 4.0, technologický ráj. A budoucnost s imigranty, apokalyptický thriller, na který by se pěkně koukalo v televizi, ale blbě se v něm bude žít.

Průmysl 4.0 je plná automatizace a digitalizace všeho, co automatizovat a digitalizovat lze. Prakticky celý průmysl, fabriky, výrobny, všude, kde se manuálně dře, to vše bude automatizované. Jestli si teď nějaký Lojza vydělává tím, že celý den přehazuje na pásu kusy plastu, bude za pár let bez práce. Jeho místo zastane stroj. Všechno, kde dochází k rutinní činnosti, může, a bude, nahrazené stroji. Jaké profese zmizí z povrchu země? Podle výhledů například – doručovací služby, dopravní služby, dělnické profese, praktičtí lékaři, bankéři, piloti, makléři, učitelé, prodavačky, manikérky a mnoho dalších.

Co je to Průmysl 4.0 

Průmysl 4.0 byl představený jako koncept v Hannoveru roku 2013. Poté ho přijaly země Západu a zahrnuly ho jako prioritu do vlastní politiky. Je to logické, kdo dříve zahájí Průmysl 4.0, ten získá konkurenční výhodu a bude dominovat. Snad i proto se Průmysl 4.0 stal pro Německo metou číslo jedna. Výhledově do deseti let zmizí vinou automatizace a digitalizace 500 milionů pracovních míst. Výsledkem Průmyslu 4.0 tedy je, že bude méně práce. A ta, kterou bude potřeba vykonávat, bude vyžadovat specialistu, člověka odborně vzdělaného a kreativního. 

Co jsou imigranti, asi nemusím představovat

Průmysl 4.0 a migrační vlny, které se do Evropy valí, spolu zdánlivě nesouvisí. Dokud si ovšem nespojíme vizi – do deseti let zmizí 500 milionů pracovních míst – s vizí migrační – potřebujeme pracovníky z Afriky, protože tu jsou zaměstnání, která Evropané dělat nechtějí. A teď jsme narazili na logiku evropských politiků, která samotnou logiku dokonale postrádá. Ano, Evropan nechce dělat u pásu, protože vidí jiné možnosti. A za těmi i jde. Imigranti by tuto prázdnou bublinu u pásu mohli obsadit, tvrdí nám politici. Budou nám vydělávat na důchody tím, že budou dělat u pásu za nás, tvrdí hned v druhé větě. Aby pak v třetí větě slavnostně vykřikli, že zefektivníme společnými silami průmysl, automatizujeme ho, digitalizujeme, takže lidé už nebudou muset dělat u pásu. Cože?!? 

Co řekl Babiš na začátku migrační krize

V polovině roku 2015 zaznělo z úst Andreje Babiše toto: Máme 18 tisíc volných míst pro pomocné dělníky. Pokud naši občané nechtějí obsazovat tyto pozice, tak ano, proč ne,“ řekl o možnosti zaměstnávat běžence v Česku (citováno ze serveru Českého rozhlasu). Ano, od té doby uběhlo mnoho vody mezi trmácejícími se imigranty a neziskovkami ve Středozemním moři. Tolik, že i Babiš pochopil, že voliče si nenaláká tím, že bude říkat co si myslí a má v plánu, ale tím, co chce volič slyšet. Proto začal, na radu marketingu, předpokládejme, být tvrdým odpůrcem kvót i migrace samotné. Ale možná to bude to samé, jako když přísahal na své děti a dvě vnoučata, že vlastní média ovlivňovat nebude. Z toho tak nějak plyne, že mu lze věřit jen to, že on se zařídí po svém a ve svůj prospěch, což znamená, že přijímat začne. A vymluví se na to, že ho ti zlí z EU donutili. Ale až po volbách. Až bude mít své jisté. 

Další menší nesnáz s Průmyslem 4.0

Pokud se bude vše automatizovat, digitalizovat, robotizovat, začne se průmysl stahovat z Asie. Teď je finančně výhodnější nechávat si podstatnou část produkce vyrábět v Asii, nejčastěji v Číně. Ovšem s nástupem Průmyslu 4.0 bude snaha přetáhnout výrobu zpět do Evropy a Severní Ameriky. Protože začne být produkce výrobků levnější tady. Co se stane s Asií? Splaskne bublina ekonomického růstu Asie, zmizí tisíce, deseti tisíce a pak sta tisíce pracovních míst. A my se můžeme začít těšit na další, již daleko mohutnější, vlnu imigrace.

 

 

 

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace