Za 60 hodin roboty týdně ve společnosti tisíců mrtvých kuřat a osmistupňovém mrazu má 7 tisíc na ruku… Vyšlo najevo, jak to prý chodí v Babišově firmě; ten se soudí
05.07.2017
Foto: Facebook Andreje Babiše
Popisek: Andrej Babiš
„Práce strašná. Málo peněz a moc mafie, říká nám lámanou češtinou mladík. Je z Bukurešti a tady pracuje přes ukrajinskou agenturu. Za více než šedesát hodin práce týdně ve společnosti tisíců mrtvých kuřat a v osmi stupních Celsia mu dávají sedm tisíc korun na ruku,“ stojí v knize Žlutý baron, jejíž úryvek přinesl Deník Referendum. Přesněji, před dvěma měsíci spatřila světlo světa kniha redaktorů webového projektu Deník Referendum Jakuba Patočky a Zuzany Vlasaté s názvem Žlutý baron. Již si stačila vysloužit trestní oznámení. Co v ní stojí, že tak popudila Babišův ansámbl, napovídá onen úryvek. A to není vše. Paralelně s knihou vznikl také dokumentární film…
Kniha žlutý Baron, která zaznamenala po svém vydání u čtenářů velký ohlas, je rozdělena do tří částí. Věnuje se tomu, jakým způsobem Andrej Babiš své firmy, jako jsou například Kostelecké uzeniny, řídí. A přináší také dosud nepublikované šokující informace o pracovních podmínkách v podniku Vodňanské kuře. Kniha dále popisuje praktiky, díky kterým Andrej Babiš rozšiřuje svůj obchodní vliv, a způsoby, které používá v rámci své politické moci. „Díky propracování textů a jejich seřazení do logických celků ale vystupují v knize souvislosti, které jednotlivé novinové články samostatně nemohou zachytit,“ vysvětlila již dříve pro Deník Referendum autorka Zuzana Vlasatá.
Atmosféra kolem knihy i filmu vygradovala, když firma Vodňanská drůbež podala trestní oznámení na redaktory Deníku Referendum Jakuba Patočku a Zuzanu Vlasatou. Společnosti se nelíbil obsah knihy, který čtenářům popisoval šokující pracovní podmínky v podniku. Úryvek z knihy na svých stránkách Deník Referendum zveřejnil: „Práce strašná. Málo peněz a moc mafie, říká nám lámanou češtinou mladík. Je z Bukurešti a tady pracuje přes ukrajinskou agenturu. Za více než šedesát hodin práce týdně ve společnosti tisíců mrtvých kuřat a v osmi stupních Celsia mu dávají sedm tisíc korun na ruku. Při krátkém rozhovoru, který nám poskytne napůl v češtině a napůl v angličtině, vyjde najevo, že v Bukurešti studoval vysokou zemědělskou školu. Od rozhovoru několikrát uteče, po chvíli se však znovu vrátí. Je vidět, že přemáhá strach. Až později nás napadne, že si možná chtěl říct o pomoc, jen nevěděl, jak na to.“
Lidem se mluvit nechtělo. Čeho se bojí?
Na stejné téma byl natočený i dokumentární film s názvem Selský rozum v režii Zuzany Piussi a Víta Janečka. Ten se obšírněji věnuje podnikání exministra financi ve sféře zemědělství a jeho dopadů na něj. Kniha i dokumentární film, natočený pro ČT, měly společný křest 2. května v kině Světozor... „Spousta cenného materiálu je tak pořízena skrytou kamerou nebo z náhodně vzniklých situací, což jsme v průběhu pochopili i my. Zjistili jsme, že nemá cenu si s nikým domlouvat schůzku telefonicky dopředu. Protože nikdo nikdy nebyl ochoten se s námi setkat. Proto jsme začali ty lidi obcházet podle adres v obchodním rejstříku. Vyloženě jsme tedy přišli do zemědělského podniku... a buď se s námi začali bavit, nebo nás vyhodili,“ uvedl v rozhovoru pro iRozhlas Vít Janeček. Autoři snímku odhalili různé praktiky, které se dějí v zemědělských a potravinářských spadající do koncernu Agrofert. Například jeden z řidičů kamionu jim za úplatu odhalil svůj náklad, který se skládal z mražených ořezů masa z Dánska.
Autoři také ve filmu odhalují starosti obyvatel Kroměříže, kterým praskají domy kvůli vytíženosti dopravy spojené s firmou Kmotr. „Je o mnoho horší, že ten člověk (Andrej Babiš - pozn. red.) si urve kus z životního prostředí a ti lidé jsou ticho. Byla jsem šokovaná. Těm lidem praskají domy a oni jsou ticho. Boji se říct na kameru, že jim praská dům,“ vyjádřila se pro iRozhlas Zuzana Piussi. Film také odhaluje princip takzvaného nepřátelské převzetí podniků skupinou Agrofert. Janeček vysvětlil, že se jedná o situaci, kdy se Andrej Babiš obchodně spojí se slabším partnerem a pomocí vzniklé finanční závislosti toho to subjektu pak postupem času zařídí, aby se tento člověk dostal do problémů, například se zadlužil, a pak už jen stačí, aby Babiš vzniklý dluh zkapitalizoval a tím získal v dané firmě podíl.
„Aktivisté ČSSD“ si za svou práci vysloužili trestní oznámení
Promítání dokumentárního snímku provázely třeba v Sokolově jisté kontroverze. Dvakrát byla promítací akce zrušena, až nakonec našla své místo na evangelické faře. Na projekci nakonec dorazilo asi 150 lidí, snad i díky snaze místních příznivců celé akce, kteří ještě předtím po městě vylepili množství plakátů s nápisem „Zakázáno“.
Na vydání knihy i uveřejnění filmu reagoval Andrej Babiš tím, co u něj výjimečné není, pokud někdo poukazuje na jeho styl podnikání či užívání politického vlivu. Jak napsal Deník Referendum, zaslal své vyjádření Českému rozhlasu, kde autory projektů nazval „aktivisty ČSSD“ a také tvrdil, že se s tvůrci nechtěl již dříve bavit, protože „už od počátku k nim neměl důvěru.“
Andrej Babiš se k trestnímu oznámení přihlásil, v Bohumíně na svém mítinku mu přitom lehce ujely nervy. „Toto je kampaň sociální demokracie, placená, tahaná z různých státních firem. Ta, knížka, kterou ukazujete, to jsou vylhané věci a my jsme na to dali trestní oznámení, vážená dámo,“ zněla jeho reakce na otázku Marcely Babulákové… Závěrem ještě nutno dodat, že redaktoři Deníku Referendum zatím obviněni nebyli. Taktéž ani autoři dokumentu, kteří by to paradoxně uvítali: „Pokud k tomu dojde, stane se jedna pozitivní věc - začne se to prošetřovat," řekl magazínu Reportér Vít Janeček. A kdy Česká televize dokument odvysílá? To zatím autoři netuší...
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lenka Sloupová