Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Spáchal sebevraždu, zabila ho StB, nebo snad britské tajné služby? Dohady kolem smrti Jana Masaryka neberou konce

13.03.2017
Spáchal sebevraždu, zabila ho StB, nebo snad britské tajné služby? Dohady kolem smrti Jana Masaryka neberou konce

Foto: ÚSTR

Popisek: Ministr zahraničí Jan Masaryk byl nalezen mrtev na nádvoří Černínského paláce

Dohady a spekulace kolem smrti Jana Masaryka zaměstnávají historiky i veřejnost již téměř sedmdesát let. Skočil z okna… Zabila ho StB, která se ho potřebovala zbavit… Přiznal se údajný vrah, který vraždil v zájmu britských tajných služeb, protože Masaryk zradil ideály Západu… Jak to bylo doopravdy?

Nad ránem 10. března 1948 byl ministr zahraničí Jan Masaryk, syn prvního československého prezidenta, nalezen mrtev pod oknem koupelny svého bytu v Černínském paláci, ve směru do nádvoří. Jen pár dní poté, co odmítl rezignovat společně s ostatními nekomunistickými členy Gottwaldovy vlády. Navenek vystupoval konstruktivně, v soukromí ale podle některých svědků rezignoval, a dokonce prý uvažoval o opětovném odchodu do exilu. Podle svědectví doktora Antonína Suma si stěžoval na špatné spaní a na doporučení lékaře Oskara Klingera bylo rozhodnuto, že 10. března odjede po představení nové vlády na čtrnáctidenní léčebnou kúru. Jenže už neodjel…

Tři verze postačí?

Poté co bylo Masarykovo tělo nalezeno na dlažbě pod oknem, v koupelně byl nepořádek, otevřené okno a rozházené polštáře z ložnice, jeden dokonce ležel ve vaně. V ložnici zůstalo okno dokořán, tak jak je předchozího večera otevřel komorník. První oficiální zprávy tvrdily, že spáchal sebevraždu, veřejnost na ně vzápětí většinou reagovala průpovídkou, že „byl skočen“. Podle další verze se snažil ze svého bytu uprchnout po římse před doposud neznámými vetřelci, jejichž přítomnost v bytě byla během vyšetřování potvrzena, a jediný špatný krok se mu stal osudným. Otázkou zůstává, kdo, kdy, jak a proč do jeho bytu ve skutečnosti vnikl a kdo za těmito vetřelci stál v pozadí. Spekulovalo se o StB, pozdější přiznání údajného vraha naopak nasměrovalo pozornost na britské tajné služby.

Britský agent s pověřením zabíjet

Teorii sebevraždy tenkrát neuvěřil téměř nikdo a sotva jí dá někdo zapravdu i dnes. Navíc poměrně brzy vstoupil na scénu Jan Bydžovský, syn známého matematika a univerzitního profesora Bohumila Bydžovského, který byl zatčen v srpnu 1949. Absolvent přírodovědecké fakulty UK, středoškolský profesor a poručík dělostřelectva v záloze, působil později v Ženevě v Mezinárodním úřadu práce a v Úřadu stálého delegáta Československa při Společnosti národů JUDr. Jaromíra Kopeckého. Dále vykonával funkci přednosty šifrového oddělení III. (zpravodajské) sekce exilového ministerstva zahraničí v Londýně, poté odborového rady poválečného ministerstva zahraničních věcí. Mluvil plynně anglicky, francouzsky a německy, byl schopen komunikovat i italsky, španělsky a rusky. A prokazatelně byl agent, předávající hospodářské informace britské zpravodajské službě.

Odseděl si jen dva roky

Podle dochovaných protokolů Bydžovský uvedl mimo jiné, že likvidace jeho nadřízeného měla být provedena ve spánku, aby nebylo možné zjistit, zda došlo k vraždě nebo sebevraždě. Své výpovědi ale neustále měnil, navíc prý byl v tak špatném psychickém stavu, že chtěl spáchat sebevraždu, a dokonce požádal vyšetřovatele o zapůjčení pistole. Jeho podrobné výpovědi vedly k přešetřování Masarykovy smrti, které se uskutečnilo v letech 1950 až 1951. Bylo navrženo vyšetřování smrti Jana Masaryka znovu otevřít, k tomu ale nakonec nedošlo a režim setrval na tvrzení, že se jednalo o sebevraždu. Bydžovský byl v březnu 1951 odsouzen za vyzvědačství k trestu odnětí svobody na osmnáct let. Na základě milosti prezidenta Antonína Zápotockého ale byl již v roce 1955 propuštěn, o deset let později se dočkal rehabilitace a v květnu 1990 zemřel.

Za vším hledej StB

Masarykova smrt nedá ani po letech kdekomu spát. Například spisovatelka Václava Jandečková ve své knize Kauza Jan Masaryk (nový pohled) přišla po prostudování dokumentů v řadě archivů s tvrzením, že zpravodajské kanály britské tajné služby SIS, směřující do Černínského paláce, mohly být už počátkem roku 1948 infiltrovány komunistickými agenty KGB, kteří vydali příkaz k odstranění populárního československého politika. Zkrátka za vším hledej StB. Vraždu prý Bydžovský spáchal společně s plukovníkem Františkem Fryčem, bývalým zpravodajcem a členem legendárního týmu Františka Moravce, který odletěl těsně před německou okupací do Londýna. V době vyšetřování Bydžovského byl rovněž ve vazbě StB, přesto ale nikdy nebyl s výpovědí Jana Bydžovského konfrontován. Jednoznačný důkaz ať té či oné teorie prozatím nikdo neobjevil, a pokud se nenajde, je prostě nutno dál pohlížet na smrt Jana Masaryka jako na sebevraždu. Koneckonců jeho sestra Alice Masaryková podle svědectví Amelie Posse-Brázdové prohlásila na adresu lidí, šířících v exilu zvěsti o Masarykově chystaném útěku a o jeho zavraždění, že se nelze propůjčovat „propagandistickým lžím“, byť jsou šířeny v dobrém úmyslu.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace