Česko pod tlakem hyen: Nespokojení občané zaútočili na hrabivého bolševika a dojiče státu. Daně se platit musí, ale ne aby stát buzeroval
26.02.2017
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace za svobodu podnikání, proti EET a proti budování socialismu
O víkendu se v Praze konaly dvě akce. Zatímco na sněmu hnutí ANO, které původně vzniklo jako akce nespokojených občanů, se jeho členové chlubili úspěchy, nejméně pětkrát víc skutečně nespokojených občanů se sešlo na Václavském náměstí. Vyzbrojeni transparenty demonstrovali proti současné politice vlády, především projektu elektronické evidence tržeb. Každým dnem se totiž ukazuje, že jeho dopad na živnostníky a především obce, bude fatální.
Demonstraci, cíleně uspořádanou v den výročí Vítězného února, společně zorganizovalo Radostné Česko bez EET s Asociací podnikatelů a manažerů. Její šéf Radomil Bábek tuto akci také moderoval a projekt EET dlouhodobě ostře kritizuje. Zpočátku však připomněl právě únorový převrat a varoval, že dějiny se opakují. Podle něj se členové vlády opět chovají jako papaláši a tvrdí bolševici. Kontrolní hlášení a EET, které současná koaliční vláda zavedla, nemá za cíl nic jiného než šikanovat a šmírovat živnostníky.
Lvi versus hyeny
Ještě ostřejší je Boleslav Buzek, zakladatel organizace Radostné Česko bez EET. Podle něj někteří politici tvrdí, že podnikatelé a živnostníci parazitují na společnosti, přitom jsou parazity oni sami a podnikatelé a živnostníci je živí. Uvádí přitom dost drsné srovnání. Zatímco podnikatelé jsou lvi, kteří si sami svým úsilím vyhledávají potravu, politici jsou hyeny, které jim potravu kradou. A současné Česko je pod tlakem hyen, které předstírají slušnost a sociální cítění, nadále ale lžou, kradou a šíří nenávist. Jejich cílem je centralizace státní moci, široké masy odevzdaných úředníků a co nejvíc pokorných voličů.
Hrabivý bolševik a socialistický papaláš
I když to na sobotní demonstraci nejvíc schytal „hrabivý bolševik“ a „dojič státu“ Andrej Babiš, je nutné připomenout, že vinu za šikanu a postupnou likvidaci malých živnostníků a podnikatelů nesou všichni členové vládní koalice, kteří schválili kontroverzní zákon o EET. A část z nich si to možná již začíná uvědomovat. Je totiž velmi zajímavé, že na sobotním sněmu ANO se Babiš věnoval otázce EET jen okrajově, a dokonce svedl na koaliční partnery, že mu neumožnili odhlasovat možnost, aby nejmenší živnostníci EET nepodléhali a namísto toho platili pouze paušální daň. Zatímco začátkem ledna se chlubil stoprocentním nárůstem tržeb v restauracích, ale fakta statického úřadu to následně vyvrátila, teď o tržbách raději mlčel.
První oběti
Vše nasvědčuje tomu, že i u nás dopadne EET stejně tristně jako na Balkáně. Tisíce živnostníků končí a další obětí jsou malé obce. Zatímco si Babiš, léta žijící v jiném světě, myslel, že restaurace a obchůdky jsou rájem zlodějů, kteří zatajují daně, ve skutečnosti většina z nich živořila. Média přináší nespočet příběhů podniků, které přežily válku, bolševiky, ale EET nepřežijí. Hrabiví politici, kteří spolykají z daní občanů obrovské částky, si ani nevšimli, že téměř polovina živnostníků si podnikáním přivydělává ke svým mizerným platům a penzím. A že tvrdou každodenní dřinou zajišťují služby, které oni sami otřesnou státní politikou zadusili, třeba tím, že dali zelenou dravcům ze supermarketů. Teď najednou navrhují, že zavřené hospody a obchody budou provozovat samotné obce, a ty budou dotovány. Takže první vlna znárodnění?
Smutná přehlídka
Návštěva mnoha vesnic a obcí je dnes smutnou přehlídkou zavřených hospůdek a obchůdků či trafik. Kvůli šmírovací zvůli vrchnosti si zde obyvatelé už ráno nekoupí ani oblíbené noviny či časopis. Trafikanti, nezřídka důchodci v pokročilém věku, se totiž odmítají podřídit tomu, aby byli celý den napojeni na finanční úřad kvůli několika stovkám týdenního zisku a aby za to ještě platili nenažraným mobilním operátorům. Vládním politikům dali na sobotní demonstraci jasně najevo, že neodmítají platit daně, ale odmítají, aby je za ně stát buzeroval a aby svou prací živili dojiče dotací.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Adéla Hofmanová