Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Galerie ne-elity národa – pokrytci, podvodníci a lháři, kteří ojebali stát. Co kdyby se Babiš zastřelil?

24.02.2017
Galerie ne-elity národa – pokrytci, podvodníci a lháři, kteří ojebali stát. Co kdyby se Babiš zastřelil?

Foto: Hans Štembera

Popisek: Ministr financí Andrej Babiš

I když vyvolává výběr osobností do pokračování dokumentárního cyklu České televize Gen elity národa velké vášně, je nejspíš dobře, že v něm chybí, na rozdíl od první řady, představitelé současné politické reprezentace. Mezi elitu národa totiž jistě nepatří lidé, kteří se navzájem urážejí a označují za pokrytce, lháře, zloděje a podvodníky, kteří „ojebali“ stát a kteří čelí mnoha vážným obviněním.

Když premiér Bohuslav Sobotka obvinil vicepremiéra Andreje Babiše, že nákupem korunových dlouhopisů „ojebal“ stát, vyvolalo to velké pozdvižení. Část veřejnosti naivně čekala, že budou kromě ostrých slov následovat také razantní činy. Tím ale Sobotkova vzpoura skončila. Šéf hnutí ANO se mu navíc vysmál do očí, a jak je jeho zvykem, přešel do protiútoku. „Pan premiér je pokrytec, on totiž mohl zařídit, aby byly ty dluhopisy zdaněny, ale v březnu 2012, když se o tom hlasovalo, zdržel se,“ tvrdil Babiš tento týden v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu. „Já jako politik mám čistý stůl, na rozdíl od pana Sobotky, jehož prodej OKD jde pod cenu a darování bytů svým přátelům, panu Bakalovi prostřednictvím jeho blízkého spolupracovníka pana Pokorného, kdy zničili celý region. To považuji za skandální. On mě nemá co moralizovat,“ pokračoval rozčileně svým svérázným jazykovým projevem.

Já na Babiše, Babiš na mě...

Ping pong vzájemných obvinění rozpoutala také písemná válka. Poté co Babiš dostal od premiéra Sobotky písemnou žádost, aby nákup svých dluhopisů vysvětlil, poslal mu dopis též: „Když už jste se rozhodl mi napsat, také se Vás na něco zeptám. V této souvislosti bych Vás rád, pane premiére, požádal o vysvětlení kauzy, která je řešena orgány činnými v trestním řízení a v důsledku které byla státu způsobena škoda ve výši bezmála šesti miliard korun. Jak jistě tušíte, jedná se o trestní řízení ve věci privatizace podílu OKD.“ V dopisu Babiš Sobotku dále obviňuje, že vládě předložil návrh na privatizaci dalšího podílu v OKD a vláda ho přijala. Jako předkladatel materiálu prý obhajoval výši kupní ceny s ohledem na závěr znalce, který nyní čelí trestnímu stíhání pro trestný čin křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku. Premiérovi rovněž dává za vinu, že občané moravskoslezského regionu jsou nuceni čelit negativním následkům jím vedené privatizace.

Kdyby se zastřelil...

Stejně jako v případě kontroverzního projektu EET i nyní se ministr Babiš chopil šance a objíždí potenciální voliče, podle něj postižené privatizací OKD. Na svém Twitteru se nechal vyfotit s důchodcem z Karviné, který má penzi jedenáct tisíc a sedm tisíc z toho platí za nájem. Vzápětí porovnává znalecké posudky za privatizaci OKD a konstatuje, že rozdíl mezi nimi činí více než 47 miliard korun. A v dalším příspěvku Babiš jízlivě glosuje: „Kdybych se zastřelil, tak na pohřbu budou Sobotka s Kalouskem říkat: On se zastřelil. Je to podraz!“

Zloděj, který nakradl miliardy

Tato glosa připomíná také časté urážky, jimiž častuje Babiš svého předchůdce ve funkci ministra financí Miroslava Kalouska. Často o něm říká, že je to lhář, zloděj, který nakradl miliardy, tunelář a symbol korupce a že by měl lézt kanály. Při svém projevu ve sněmovně dokonce na Kalouska zaútočil: „Tady po Praze běhá člověk, který mu za privatizaci Škodaexportu dal šedesát nebo sto milionů korun, a ještě ho odrbal. Tak tenhle člověk mi tady něco káže.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová