Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dnešní dění na politické scéně jsme sledovali minutu po minutě

14.06.2013
Dnešní dění na politické scéně jsme sledovali minutu po minutě

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Petr Nečas. Ilustrační fotografie.

ONLINE Úřad vlády, Ministerstvo obrany, Magistrát, domy i kanceláře lobbistů Ivo Rittiga a Romana Janouška v obležení policistů. Takový byl včerejší obrázek při rozsáhlé razii ÚOOZ. Celý dnešní den, kdy má před poslance předstoupit premiér Petr Nečas (ODS) a vysvětlit situaci, jsme sledovali on-line.

21:57 - Děkujeme Vám za pozornost a budeme se těšit u některého z dalších on-line přenosů na shledanou.

21:56 - Výkonná rada ODS vyjádřila podporu premiérovi Petru Nečasovi. Po několikahodinovém jednání to sdělila Miroslava Němcová.

21:32 - Ostravský soud o případné vazbě Jany Nagyové rozhodne zítra dopoledne, konkrétně zřejmě již v osm ráno, píše server ČT24.cz.

20:15 - Podle informací České televize již za Petrem Nečasem nestojí zdaleka všichni straníci, kritika je prý velká. Závěry Výkonné rady ODS, která právě zasedá, se dají očekávat kolem 21. hodiny.

19:32 - Podle informací Práva se na policii přihlásil bývalý poslanec Marek Šnajdr (ODS). Byl zatčen, ale vypovídá dobrovolně.

19:28 - Na Pražském hradě je nyní ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).

19:20 - Důvěra Karolíny Peake (LIDEM) v premiéra klesá podle jejího vyjádření pod bod mrazu. "Nicméně vycházejí stále nové informace a věc je celkem zamotaná. Máme minimálně víkend na to učinit informované rozhodnutí," řekla Peake.

18:50 - Podle České televize již do Ostravy dorazilo auto s Janou Nagyovou. Bude se rozhodovat o vazbě.

18:14 - Po skončení schůzky premiéra Petra Nečase a prezidenta Miloše Zemana premiér příliš sdílný nebyl. Uvedl pouze, že vedli přátelský a korektní rozhovor.

17:47 - Raduan Nwelati, místopředseda středočeské ODS, řekl České televizi, že premiér Nečas by měl odstoupit ze všech politických funkcí. 

17:32 - Podle obhájce Jany Nagyové Eduarda Bruny premiér o komunikaci Nagyové s Vojenským zpravodajstvím nevěděl. Výslech šéfky premiérova kabinetu probíhal do páté hodiny ranní. Informaci sdělila Česká televize.

17:15 - Poslanecký klub ČSSD odevdal podpisovou listinu s 51 podpisy, potřebnými pro svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny k hlasování o vyslovení nedůvěry vládě P. Nečase. 

17:00 - Premiér Petr Nečas dorazil na Pražský hrad na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem.

16:39 - K celé kauze se nově vyjádřil ministr obrany Vlastimil Picek, čtěte zde.

16:33 - „Premiér dnes odmítl přijmout politickou odpovědnost a spáchal ve sněmovně politické harakiri. A zdá se, že se k němu přidá i TOP 09, jejíž ministr financí Kalousek měl údajně uplácení rebelů ODS za úkol. Výsledkem bylo každopádně předělení funkcí v dozorčích radách vzpurným poslancům a to je pravomoc ministra financí. V tomto ODS a TOP 09 jednou jsou. Jedinou čestnou variantou jsou proto předčasné volby," zaslal v tiskovém prohlášení předseda Strany zelených Ondřej Liška.

16:12 - Podle dalších informací médií sledovala Jana Nagyová kromě Radky Nečasové řidiče Úřadu vlády Jiřího Pertla a jeho přítelkyni Alenu Hegrovou, rovněž zaměstnankyni Úřadu vlády.

16:10 - Na Pražském hradě se nyní očekává příjezd premiéra Petra Nečase, kterého si pozval prezident Miloš Zeman. Do Ostravy v tuto chvíli stále míří kolona s obviněnými, na místo podle všeho nedorazila.

15:52 - Podle Bohuslava Sobotky z ČSSD je řešením přijetí usnesení o rozpuštění Poslanecké sněmovny. Hovořil o tom s prezidentem Milošem Zemanem. Sobotka preferuje předčasné volby.

15:40 - Podle některých informací míří do Ostravy vozidla s obviněnými. Státní zástupce dnes potvrdil, že podá návrhy na jejich uvalení do vazby.

15:15 - Server E15 přinesl jméno třetího obviněného z Vojenského zpravodajství - měl jim být Jan Pohůnek. Podle serveru zároveň Jana Nagyová tlačila na premiéra, aby se rozvedl.

15:02 - Podle Karla Schwarzenberga (TOP 09) není současná aféra důvodem k pádu vlády.

14:36 - Podle serveru Lidovky.cz nebyl obviněn jeden ze zadržených, a to šéf Úřadu vlády Lubomír Poul.

14:20 - Detektivové považují premiérovo počínání, kdy třem rebelujícím poslancům slíbil posty v polostátních firmách, za úplatek. Informaci přinesl server iDnes.cz.

14:03 - Prezident Miloš Zeman v tuto chvíli jedná s předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou.

13:57 - Místo Jiřího Šlégra nastoupí do Poslanecké sněmovny Petr Benda.

13:32 - Poslanci se sejdou v úterý ve 14 hodin, předseda ČSSD Sobotka požádal o přerušení schůze. V závěru ještě složil mandát poslanec NS-LEV 21 Jiří Šlégr.

13:20 - Sociální demokrat Lubomír Zaorálek i komunistický poslanec Pavel Kováčik vyzvali premiéra k rezignaci. Kateřina Klasnová z Věcí veřejných ve svém projevu zmínila, že vláda České republiky poškozuje zájmy státu.

13:02 - Miroslav Kalousek (TOP 09) se postavil za premiéra, nevidí důvod, proč by nemohla vláda dál pokračovat. Podle něj pouze stačí "zbavit" se osob, které byly obviněny a působily na Úřadu vlády. Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg jeho projev doslova prospal.

12:50 - Vít Bárta (VV) se snažil vzburcovat vládní poslance, poukazoval na nemožnost další naivity. Je pro okamžitý konec vlády, i prostřednictvím vyslovení nedůvěry.

12:30 - Sociální demokraté nadále tvrdí, že by měla být vyhlášena nedůvěra  vládě a měly by se uskutečnit předčasné volby.

12:19 - Premiér Petr Nečas odmítl rezignaci.

12:17 - Věci veřejné rovněž volají po demisi vlády a předčasných volbách.

12:10 - Poslanecký klub ODS vyslovuje podporu předsedovi vlády Petru Nečasovi.

12:07 - Komunisté nevidí jiné východisko, než pád vlády a odchod premiéra Petra Nečase. Ten právě vystupuje před Poslaneckou sněmovnou, která zahájila jednání.

11:50 - Bude podáváno sedm návrhů na vazbu. Sdělili to lidé ze státního zastupitelství. Zároveň řekli, že motiv Jany Nagyové ke sledování osob byl ryze soukromý.

11:45 - Jana Nagyová figuruje i v druhém případu, je obviněna rovněž z podplácení.

11:28 - Ano, jde o Janu Nagyovou, potvrzuje to i vrchní státní zástupce.

11:23 - Podle vrchního státního zástupce Ivo Ištvana z Olomouce byla úřednice Úřadu vlády obviněna z organizátorství a zneužití pravomoci úřední osoby. Podle všech médií jde zcela jistě o Nečasovu tajemnici Janu Nagyovou. Dále hovoří o obviněných poslancích.

11:11 - Podle Roberty Šlachty z ÚOOZ bylo při domovních prohlídkách zadrženo více než 120 milionů korun a desítky kilogramů zlata. Útvar šel podle něj po organizované zločinecké skupině, která fungovala na klientelistické bázi.

10:55 - ČSSD vyzvala premiéra Petra Nečase k rezignaci, k pádu vlády i k rozpuštění Poslanecké sněmovny. V případě, že by premiér neodstoupil, vyvolala by hlasování o nedůvěře vládě.

10:51 - "Je to výsledek práce VV v koalici a Radka Johna na Ministerstvu vnitra. VV prosadily změnu policejního prezidenta a uvolnily ruce policii. Díky tomu jsme dnes svědky vyšetřování nejvyšších politiků. Ano, byly snahy vrátit policii zpět do nečinnosti, ale jak je dnes vidět, naše práce měla efekt a policie pracuje," komentuje situaci poslanec VV Otto Chaloupka.

10:43 - Dnes v 17.30 hodin zasedne Výkonná rada ODS, kvůli řešení nastalé situace v České republice.

10:30 - „Od včerejšího dne jsme neobdrželi žádné informace z relevantních zdrojů, očekáváme je v nejbližších hodinách. Odmítáme paralyzování politické scény, Ministerstvo pro místní rozvoj, spravované stranou LIDEM, připravuje popovodňový plán obnovy, na který čekají postižené oblasti, zasedá Poslanecká sněmovna. Věříme, že se po objasnění okolností celého případu všichni dotčení politici zachovají tak, aby důvěra v politiku a demokracii nebyla už více narušována," napsala v tiskovém prohlášení strana LIDEM.

10:16 - Schůze Poslanecké sněmovny začne až v 11.30 hodin. O odklad požádala strana TOP 09, neboť chce sledovat tiskovou konferenci státního zastupitelství, které by mělo podat více informací k případu.

9:52 - Prezident Miloš Zeman přijme dnes o půl třetí odpoledne předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku. Mimo jiné na Hrad dorazí také policejní prezident Martin Červíček nebo premiér Petr Nečas.

9:30 - Podle posledních informací, které mají média k dispozici, bylo v souvislosti se včerejší razií obviněno sedm lidí. Podle informací ČTK sledovali ženu premiéra Petra Nečase. Měla si je objednat šéfka premiérova kabinetu Jana Nagyová, která patří mezi další zadržené.

9:15 - Poslanecká sněmovna se sejde až v 11 hodin, nyní jednají poslanecké kluby. Podle České televize probíhaly po celý noc výslechy zadržených. 

9:00 - "Je třeba, aby skončila falešná soudržnost vládních stran a všichni se zamysleli nad tím, zda opravdu není lepší razantní řešení v podobě odchodu premiéra. Nechme v klidu pracovat orgány činné v trestním řízení a věřme, že snad jediným pozitivem v této hrozivé situaci je, že nenávratně zmizela politická moc ovlivňující činnost policie a státních žalobců. Je však třeba si uvědomit, že nelze zastavit chod země, a to především s ohledem na tíživou situaci všech lidí, které postihly povodně. Je třeba, aby jednotlivé rezorty pracovaly tak, jak mají. Česká republika nestojí na jednom premiérovi, případně jeho oblíbené ředitelce, je tu plno poctivých úředníků, kteří vědí, že není možné propadnout letargii, která může způsobit nevratné škody," sdělila k situaci poslankyně Miloslava Vostrá (KSČM).

8:41 - Věci veřejné rovnou deklarují, že jsou připraveni podpořit rozpuštění sněmovny a rovněž podpořit předčasné volby do Poslanecké sněmovny v co nejkratším termínu. „Jsme přesvědčeni o tom, že za současné situace nemůže zajistit vláda České republiky objektivní vyšetřování,“ řekl na včerejším brífinku Vít Bárta a dodal, že jedině rozpuštěním Poslanecké sněmovny a ukončením této vlády jsou jedinými správnými řešeními, které mohou dát jistotu občanům České republiky, že to, co se stále častěji stává v České republice se nebude do budoucna opakovat a vyšetřování bude objektivní.

8:22 - „Premiér Petr Nečas, soudě podle jeho vyjádření, naprosto nevnímá vážnost situace a poškozuje občany a renomé státu.Celou situaci zužuje na osud své spolupracovnice Jany Nagyové a svým přezíravým chováním v podstatě opět provádí atentát na autoritu státní moci, který by mohl mít nedozírné následky," napsaly včera ve svém tiskovém prohlášení Věci veřejné. Reagovaly tak na slova premiéra, který věří svým spolupracovníkům a nehodlá rezignovat.

8:11 - Dnes by v souvislosti s případem měl před poslance ve sněmovně předstoupit premiér Petr Nečas, aby celou věc vysvětlil. Sociální demokraté i Věci veřejné nevidí však jiné řešení než rezignaci předsedy vlády a následný pád vlády jako celku.

8:00 - Vítáme Vás u dnešního on-line přenosu z dění na politické scéně. Šéfka Nečasovy kanceláře Jana Nagyová, vedoucí Úřadu vlády Lubomír Poul, poslanečtí rebelové Petr Tluchoř a Ivan Fuksa, ředitel Vojenského zpravodajství Milan Kovanda a předseda Správy státních hmotných rezerv Ondrej Páleník - ti všichni byli zadrženi při rozsáhlé razii ÚOOZ. 

Vložil: Vendula Kvochová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace