Režisér Menzel je bez práce a fláká se. Zato ale rozhoduje o Oscarech. Jenže americké filmy se mu nelíbí
26.01.2017
Autor: ČT
Popisek: Režisér Jiří Menzel má rád člověčí příběh
Tento týden byly vyhlášeny nominace na nejprestižnější světové filmové ceny Oscar. Zatímco Česko v nich už celá léta neuspělo, o tom, komu budou vysněné sošky uděleny, rozhodují i dva čeští režiséři - Jiří Menzel a Jan Svěrák. Jiří Menzel je nejen členem Americké filmové akademie, ale také té evropské a české. Jako trojnásobný akademik musí ročně zhlédnout spoustu filmů. Jinak se prý ale fláká.
Slavný režisér přiznává, že rozhodovat o tom, komu budou výroční filmové ceny uděleny, není vůbec snadné. Například kvůli Oscarovi musí vidět více než šedesát titulů. Je to pro něj navíc dosti těžké, protože americké filmy se mu příliš nelíbí, jsou to podle něj spíše pohádky pro dospělé. „Já jsem často zklamanej, často to nedokoukám. Mám český vkus. Chci vidět člověčí příběh,“ nechal se slyšet tento týden ve Studiu 6 na ČT 24. A pokud ho vůbec nějaký film zaujme, nesmí prozradit, který.
Co film, to senzace
Režisér, jemuž bude příští rok osmdesát let, se přiznal, že je nyní bez práce, a doslova řekl, že se fláká. Prozradil, že on si nikdy práci nevyhledával, vždy čekal, až dostane nějakou nabídku. A teď zkrátka žádné nepřišly. „Asi si všichni myslí, že jsem umřel,“ vtipkoval. A je to možná dobře, že nechrlí další filmy za každou cenu jako řada jeho kolegů. Svoji skutečně výraznou stopu v dějinách české i světové kinematografie již zanechal. A hned jeho celovečerní debut Ostře sledované vlaky mu přinesl nejvyšší možnou trofej, Oscara, o němž mnozí světově proslulí filmaři stále marně sní. Tento kultovní film byl navíc časopisem TIME zařazen mezi sto nejlepších filmů všech dob. A také ho katapultoval mezi vyvolené filmaře, kteří mají právo rozhodovat, kdo každý rok zlatého Oscara získá.
Nespočet cen a uznání
Další jeho legendární komedie Vesničko má středisková byla na Oscara nominována, snímek Skřivánci na niti sice záhy skončil v trezoru, ale mnoho let poté získal nejvýznamnější evropskou cenu Zlatého medvěda na Mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně. A jeho podmanivé Rozmarné léto zase vyhrálo Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech. Dalších cen ovšem získal nespočet. K jeho posledním dílům patří režie slavného románu Bohumila Hrabala Obsluhoval jsem anglického krále, na který se dlouhá léta připravoval. Také ten je ověnčen mnoha poctami.
Rozmarná léta
Nezanedbatelná není ani jeho herecká kariéra, zahrál si v desítkách výtečných filmů. Legendární je jeho výkon právě v Rozmarném létu či ve filmu Věry Chytilové Hra o jablko. Nedávno se objevil ve snímku svého přítele Jana Němce Vlk z Královských Vinohrad. Renomé si získal i jako divadelní režisér, a to nejen u nás. Často také hostuje na evropských divadelních scénách. Svoji úžasnou kariéru nebývale upřímně popsal ve vzpomínkové knize Rozmarná léta. V ní se třeba netají tím, že svůj první film natočil, protože si chtěl vydělat na auto. Sen si splnil a za slavné Vlaky si koupil Trabanta. Ale když to řekl jednomu novináři, prý se urazil. „Banální otázky vedou k banálním odpovědím,“ říká.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Adéla Hofmanová