Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zase se pralo špinavé prádlo. Poslanec ukázal prstem na podezřelé, je mezi nimi i Schwarzenberg a Kalousek. Proč Sobotka neposlouchal a věnoval se blondýnce?

10.01.2017
Zase se pralo špinavé prádlo. Poslanec ukázal prstem na podezřelé, je mezi nimi i Schwarzenberg a Kalousek. Proč Sobotka neposlouchal a věnoval se blondýnce?

Foto: Hans Štembera

Popisek: Muž číslo jedna v TOP 09 s mužem číslo dva. Jen se neví, který je který...

Po svátečním vydechnutí od politiky se občané mohli opět na vlastní oči přesvědčit, jak pracuje naše politická reprezentace v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Kromě ping- pongu kolem vetovaných zákonů se navíc ukázalo, jak mizerné jsou české zákony. Vždyť ani naši zákonodárci se nedokážou shodnout na tom, co je vlastně v souladu s nimi a co nikoliv. A jak už bývá zvykem, v přímém přenosu ze sněmovny se pralo špinavé prádlo.

I když bylo kolem návrhu novely zákona o střetu zájmů, který se vrátil do sněmovny po vetu prezidenta, řečeno již mnohé, poslanci si neodpustili dlouhé projevy, při nichž donekonečna opakovali to samé. Debatu  kvůli tomu dokonce přeložili na další den. Podle očekávání se většina poslanců, i těch, kteří tvoří vládní koalici, dohodli na společném postupu proti ANO. To novelu, přezdívanou Lex Babiš, tvrdošíjně odmítá a považuje ji za právní paskvil, účelově ušitý proti jedinému politikovi, šéfovi jejich hnutí Andrej Babišovi.

Proč nežijeme v normální zemi?

Většina diskutujících se prezentovala v rolích moralistů, kteří ovšem tradičně kázali vodu a pili víno. Tak například šéf TOP 09 Miroslav Kalousek se najednou nechal slyšet, že ministři se mají věnovat výkonu své politické funkce a nikoliv soukromým aktivitám. Premiér Sobotka se zase snažil dojmout kolegy i televizní diváky slovy, že bychom rádi žili v normální zemi, kde platí normální pravidla. Podle něj by člen vlády, který má mnoho informací a ovlivňuje pravidla hry, neměl podnikat a  pobírat dotace. Nějak ale zapomenul, že ministr financí, o němž mluvil, je ve vládě především díky ČSSD, či dokonce díky jemu samotnému. Kvůli střetu zájmů i různým obviněním, jimž Babiš čelí, už jej premiér mohl dávno odvolat a mohli jsme již v normální zemi žít.

To je pikantní....

Kázání Kalouska i Sobotky se poté podivil  šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Ptal se, proč tyto strany neřešily střet zájmů dříve a jmenoval některé poslance, co se údajně ve střetu zájmu ocitli. Vlastnili firmy, které získávaly státní zakázky a po vstupu do politiky nápadně zbohatli. Mimo jiné zmínil i Karla Schwarzenberga, jehož podniky rovněž pobíraly dotace. Připomněl, že když mu bylo nařízeno jednu  pětimilionovou dotací vrátit,  ministerstvo financí, vedené Miroslavem  Kalouskem,  mu trest prominulo s tím, že Schwarzenberg dotaci nezneužil.  Faltýnkovy kritiky nezůstal ušetřen ani poslanec ČSSD Václav Votava.  Ten ale vzápětí Faltýnka naštvaně odpálkoval: „Je pikantní, že mě moralizuje člověk, který je členem představenstva Agrofertu.“ A ještě Faltýnkovi připomněl, že předtím, než vstoupil do ANO, byl dlouholetým členem ČSSD.

Sobotka neposlouchal

Zpestřením bylo vystoupení nezařazeného poslance Karla Fiedlera. Tento někdejší člen KSČ se do sněmovny dostal na kandidátce hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury,  ale v roce 2016  hnutí opustil. Ve svém příspěvku si pochvaloval, jak ohromně si užívá, že je nezařazený a svobodně si může říkat, co chce. A názorně to předvedl. Podle něj je to, co předvádí Babiš aspoň transparentní. Pusu na špacír si pustil i nový ministr pro lidská práva Jan Chvojka, které právě svými návrhy k novele o střetu zájmu Babišovi nejvíce zavařil. Ministr kritiku novely rázně odmítl a poslance z  ANO obvinil,  že jim především vadí, že  šéf  ANO nemůže sosat dotace ze státního rozpočtu.

Po vzájemných přestřelkách si někteří řečníci postěžovali, že jeden druhého neposlouchají. Kamera přitom zabírala premiéra Sobotku, který namísto toho, aby své kolegy pozorně sledoval, věnoval pozornost své blonďaté stranické kolegyní Wernerové a dlouze se s ní vybavoval.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Adéla Hofmanová