Zase se pralo špinavé prádlo. Poslanec ukázal prstem na podezřelé, je mezi nimi i Schwarzenberg a Kalousek. Proč Sobotka neposlouchal a věnoval se blondýnce?
10.01.2017
Foto: Hans Štembera
Popisek: Muž číslo jedna v TOP 09 s mužem číslo dva. Jen se neví, který je který...
Po svátečním vydechnutí od politiky se občané mohli opět na vlastní oči přesvědčit, jak pracuje naše politická reprezentace v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Kromě ping- pongu kolem vetovaných zákonů se navíc ukázalo, jak mizerné jsou české zákony. Vždyť ani naši zákonodárci se nedokážou shodnout na tom, co je vlastně v souladu s nimi a co nikoliv. A jak už bývá zvykem, v přímém přenosu ze sněmovny se pralo špinavé prádlo.
I když bylo kolem návrhu novely zákona o střetu zájmů, který se vrátil do sněmovny po vetu prezidenta, řečeno již mnohé, poslanci si neodpustili dlouhé projevy, při nichž donekonečna opakovali to samé. Debatu kvůli tomu dokonce přeložili na další den. Podle očekávání se většina poslanců, i těch, kteří tvoří vládní koalici, dohodli na společném postupu proti ANO. To novelu, přezdívanou Lex Babiš, tvrdošíjně odmítá a považuje ji za právní paskvil, účelově ušitý proti jedinému politikovi, šéfovi jejich hnutí Andrej Babišovi.
Proč nežijeme v normální zemi?
Většina diskutujících se prezentovala v rolích moralistů, kteří ovšem tradičně kázali vodu a pili víno. Tak například šéf TOP 09 Miroslav Kalousek se najednou nechal slyšet, že ministři se mají věnovat výkonu své politické funkce a nikoliv soukromým aktivitám. Premiér Sobotka se zase snažil dojmout kolegy i televizní diváky slovy, že bychom rádi žili v normální zemi, kde platí normální pravidla. Podle něj by člen vlády, který má mnoho informací a ovlivňuje pravidla hry, neměl podnikat a pobírat dotace. Nějak ale zapomenul, že ministr financí, o němž mluvil, je ve vládě především díky ČSSD, či dokonce díky jemu samotnému. Kvůli střetu zájmů i různým obviněním, jimž Babiš čelí, už jej premiér mohl dávno odvolat a mohli jsme již v normální zemi žít.
To je pikantní....
Kázání Kalouska i Sobotky se poté podivil šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Ptal se, proč tyto strany neřešily střet zájmů dříve a jmenoval některé poslance, co se údajně ve střetu zájmu ocitli. Vlastnili firmy, které získávaly státní zakázky a po vstupu do politiky nápadně zbohatli. Mimo jiné zmínil i Karla Schwarzenberga, jehož podniky rovněž pobíraly dotace. Připomněl, že když mu bylo nařízeno jednu pětimilionovou dotací vrátit, ministerstvo financí, vedené Miroslavem Kalouskem, mu trest prominulo s tím, že Schwarzenberg dotaci nezneužil. Faltýnkovy kritiky nezůstal ušetřen ani poslanec ČSSD Václav Votava. Ten ale vzápětí Faltýnka naštvaně odpálkoval: „Je pikantní, že mě moralizuje člověk, který je členem představenstva Agrofertu.“ A ještě Faltýnkovi připomněl, že předtím, než vstoupil do ANO, byl dlouholetým členem ČSSD.
Sobotka neposlouchal
Zpestřením bylo vystoupení nezařazeného poslance Karla Fiedlera. Tento někdejší člen KSČ se do sněmovny dostal na kandidátce hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury, ale v roce 2016 hnutí opustil. Ve svém příspěvku si pochvaloval, jak ohromně si užívá, že je nezařazený a svobodně si může říkat, co chce. A názorně to předvedl. Podle něj je to, co předvádí Babiš aspoň transparentní. Pusu na špacír si pustil i nový ministr pro lidská práva Jan Chvojka, které právě svými návrhy k novele o střetu zájmu Babišovi nejvíce zavařil. Ministr kritiku novely rázně odmítl a poslance z ANO obvinil, že jim především vadí, že šéf ANO nemůže sosat dotace ze státního rozpočtu.
Po vzájemných přestřelkách si někteří řečníci postěžovali, že jeden druhého neposlouchají. Kamera přitom zabírala premiéra Sobotku, který namísto toho, aby své kolegy pozorně sledoval, věnoval pozornost své blonďaté stranické kolegyní Wernerové a dlouze se s ní vybavoval.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Adéla Hofmanová