Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Volba prezidenta

Volba prezidenta

Z 9 statečných, ucházejících se o Pražský hrad, zbyli 2; čeká nás druhé kolo

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Proč rakev se slavnou herečkou šoupli za dveře? Jde o trapný skandál nového vedení Národního divadla? Herci říkají tohle…

10.01.2017
Proč rakev se slavnou herečkou šoupli za dveře? Jde o trapný skandál nového vedení Národního divadla? Herci říkají tohle…

Autor: Alena Hrbková pro MDP

Popisek: Luba Skořepová

FOTO Nedávno zesnulá herečka Luba Skořepová (†93) byla členkou Národního divadla od roku 1948. V divadle působila až do roku 2014, tedy osmašedesát let. A jak se jí Zlatá kaplička odvděčila? Odfláknutým pohřbem, jak psala média. Anebo je všechno jinak?

Vedení divadla se rozhodlo umístit rakev s jejími ostatky vstupního foyer, tedy hned za vchodové dveře. Tam se ale vešla sotva jen malá část veřejnosti, která přišla dát slavné herečce poslední sbohem. Na jevišti, kde měla být rakev podle většiny přítomných a herců z branže umístěna, se prý odehrávala zkouška. Někteří kolegové herečky byli zděšení. Přítomná Bára Hrzánová byla připravena jít stát klasickou čestnou stráž u rakve na jevišti, poslali ji ale do foyer.

140 rolí za skoro 70 let

Nad rakví herečce promluvil ředitel Národního divadla Jan Burian. „Vážení pozůstalí, loučíme se dnes s dlouholetou členkou Národního divadla Lubou Skořepovou. Po studiu se v roce 1948 stala členkou Činohry Národního divadla, kde působila nepřetržitě do roku 2014, tedy neuvěřitelných osmašedesát let. Za tu dobu ji několik generací diváků vidělo ve sto čtyřiceti rolích. Prožila zde moderní historii od konce druhé světové války až do dnešní doby se všemi změnami. Patřila mezi ty, kteří se považovali za součást ND i mimo pracovní povinnosti. Vážená paní Skořepová, loučím se s vámi jménem instituce, která byla jedním z vašich domovů, vaše památka zůstane v našich myslích a srdcích,“ pronesl podle Blesku Jan Burian a k Skořepové se naposledy poklonil.

Repro z videa z pohřbu: Odehrával se skutečně „na chodbě“

Kde byl Špinar?

Promluvila také kolegyně Skořepové, herečka Táňa Medvecká, která přečetla úryvek z knihy, kterou Skořepová napsala, pár slov pronesl i ředitel Činohry ND Michal Dočekal. Šéf činohry, kontroverzní Daniel Špinar, se ovšem rozloučení s herečkou, která z Národního odcházela v době, kdy on nastupoval, nezúčastnil. Odjel totiž na exotickou zahraniční dovolenou.

Úpadek Zlaté kapličky?

Pro mnohé je to další důkaz o znesvěcení Zlaté kapličky. Špinar prý nic nedokázal, pouze vyhodil dobré herce a přivedl mladé a neznámé. A mnozí mu vyčítají i konec milovaného Sluhy dvou pánů. A teď trapné rozloučení s herečkou, která pro divadlo dýchala…To rozčílilo i doyena baletu, Vlastimila Harapese.  „To jsem nečekal, jsem velmi překvapen. Zřejmě tam mají zkoušky, ale za těch 50 let v branži jsem tu zažil mnoho pohřbů, ale že by rakev nebyla na jevišti, to ještě nikdy. Je mi to trochu líto, zřejmě k tomu mají pádný důvod,“ řekl Blesk.cz baletní mistr.

Nemělo se o Lubu náhodou postarat jiné divadlo?

Na druhou stranu – momentálně je módní se do Národního divadla navážet. Luba Skořepová ale už nebyla jeho členkou, odešla na vlastní žádost -  a naposledy hrála v Městských divadlech pražských, kde jí bylo dobře a měla to tam velmi ráda. Proč se tedy poslední rozloučení nekonalo tam, místo Národního divadla? Máme ale tušení, že Lubě by to bylo jedno. Na formality a oficiality si nikdy nepotrpěla, nejlépe jí bylo se zvířaty a květinami. A jelikož měla smysl pro humor, podivně zfušovaný pohřeb by ji možná rozesmál.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Dáša Vrchotová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace