Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Europoslanec se vysmál novému skvělému úřadu proti propagandě. A co Babiš, ptá se? Kudy chodil, tudy lhal....

08.01.2017
Europoslanec se vysmál novému skvělému úřadu proti propagandě. A co Babiš, ptá se? Kudy chodil, tudy lhal....

Autor: Hans Štembera

Popisek: Ministr financí Andrej Babiš

Další velkou vlnu nevole vyvolalo rozhodnutí vlády zřídit v Česku Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám. Zatímco to na první pohled vypadá, že bude řešit skutečná rizika, spojená s terorismem, ve skutečnosti bude monitorovat některá média, zda nešíří dezinformace. A bude se prý zabývat i výroky vysoce postavených politiků včetně prezidenta. O tom, zda tomu tak bude ve skutečnosti, ale mnozí pochybují.

Příkladem jsou různé aktuální dezinformace kolem kontroverzní elektronické evidence tržeb. Ministr financí Andrej Babiš se tento týden opět pokusil z kritizované EET vytlouci ještě větší popularitu. Na ČT 24 se nechal slyšet, že si prý lidé pochvalují EET, ale stěžují si na udavačský web, který byl v souvislosti s tímto šmíráckým projektem spuštěn. Babiš se poté ve studiu chlubil, že nechal web okamžitě vypnout, a dušoval se, že o něm vůbec nevěděl. To pobavilo nejen řadu opozičních politiků, ale také odborníky a novináře.

Usvědčující sms

Tak například server Blesk.cz Babiše usvědčil ze lži. Zveřejnil totiž sms, kterou Babiš zaslal redakci. V ní zmiňuje, že v souvislosti s EET přišlo 700 „upozornění“ od občanů, a čtenáře chlácholil, že jde o zanedbatelné číslo. Mezitím ovšem počet udání stoupl na dva tisíce a toho se již ministr evidentně zalekl. Ale nebyl by to Babiš, kdyby další průšvih neobrátil ve svůj prospěch. Navíc vznik udavačského webu, který s fanfárami nechal vypnout, svedl na nebohého „horlivého“ úředníka. Jen jaksi náhodou neuvedl jeho jméno. Opakovaně se dušoval, že se o webu dozvěděl až před Vánocemi na svém twitteru. A to přesto, že o něm od okamžiku jeho vzniku dnes a denně informovala média včetně veřejnoprávních.

Kritiku neunesl

Na tom, že Babiš kritiku EET neunesl a spoléhal se, že proti části živnostníků poštve většinu národa, a zvýší tak své preference, se shodují i reakce politologů. Blesk například cituje Lukáše Valeše. Ten je přesvědčen, že si od všeho, co je s EET spojené, Babiš sliboval popularitu, ale zjistil, že je nakonec kritiky více, než může unést. „Tím kritiku své osoby zastavil, shodil ji na své úředníky a sebe vyobrazil jako toho správného,“ uvedl Valeš. A neodpustil si dokonce rýpnutí, že kdyby Babiš o udavačském webu skutečně nevěděl, nemá na ministerstvu co dělat.

A co ten skvělý úřad?

Do Babiše si pořádně rýpnul také europoslanec Jiří Pospíšil. Ten se v souvislosti se vznikem nového Centra ptá: „Už ten skvělý nový úřad označil vyjádření Babiše, že o udavačském webu k EET nevěděl, za dezinformaci?“ To ale nejspíš nehrozí. Dezinformace, které šíří naši politici, naštěstí přísně sleduje jiný web, Demagog. cz. Ten v případě Andreje Babiše registruje jeho již 55 zcela nepravdivých a 39 zavádějících výroků. Zmiňuje například, jak se ministr v Otázkách Václava Moravce chlubil, že projekt EET je prvním, který se v naší zemi snaží něco udělat proti šedé ekonomice. Předchozí vlády přitom učinily řadu opatření, například omezení plateb v hotovosti, režim přenesené daňové povinnosti, institut nespolehlivého plátce, apod. Zcela nepravdivé je také jeho tvrzení, že EET funguje ve všech zemích Evropy.

Kudy chodil, tudy lhal...

Nechybějí ani reakce veřejnosti, již tradičně rozdělené na dva velmi nepřátelské tábory. Zatímco jedni Babiše adorují za to, že chce udělat ve státě konečně pořádek a usiluje, aby zlodějští podnikatelé platili daně, druzí se ptají, co se dalo čekat od profesionálního lháře a práskače, který sám obchází placení daní, zneužívá dotace, čelí několika trestním oznámením a likviduje nepohodlné lidi. O Babišovi dokonce vznikají různé drsné vtipy a veršovánky. Jedna z nich varuje: „Kudy chodil, tudy lhal, a lhát národu bude dál.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace