Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Volba prezidenta

Volba prezidenta

Z 9 statečných, ucházejících se o Pražský hrad, zbyli 2; čeká nás druhé kolo

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Europoslanec se vysmál novému skvělému úřadu proti propagandě. A co Babiš, ptá se? Kudy chodil, tudy lhal....

08.01.2017
Europoslanec se vysmál novému skvělému úřadu proti propagandě. A co Babiš, ptá se? Kudy chodil, tudy lhal....

Autor: Hans Štembera

Popisek: Ministr financí Andrej Babiš

Další velkou vlnu nevole vyvolalo rozhodnutí vlády zřídit v Česku Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám. Zatímco to na první pohled vypadá, že bude řešit skutečná rizika, spojená s terorismem, ve skutečnosti bude monitorovat některá média, zda nešíří dezinformace. A bude se prý zabývat i výroky vysoce postavených politiků včetně prezidenta. O tom, zda tomu tak bude ve skutečnosti, ale mnozí pochybují.

Příkladem jsou různé aktuální dezinformace kolem kontroverzní elektronické evidence tržeb. Ministr financí Andrej Babiš se tento týden opět pokusil z kritizované EET vytlouci ještě větší popularitu. Na ČT 24 se nechal slyšet, že si prý lidé pochvalují EET, ale stěžují si na udavačský web, který byl v souvislosti s tímto šmíráckým projektem spuštěn. Babiš se poté ve studiu chlubil, že nechal web okamžitě vypnout, a dušoval se, že o něm vůbec nevěděl. To pobavilo nejen řadu opozičních politiků, ale také odborníky a novináře.

Usvědčující sms

Tak například server Blesk.cz Babiše usvědčil ze lži. Zveřejnil totiž sms, kterou Babiš zaslal redakci. V ní zmiňuje, že v souvislosti s EET přišlo 700 „upozornění“ od občanů, a čtenáře chlácholil, že jde o zanedbatelné číslo. Mezitím ovšem počet udání stoupl na dva tisíce a toho se již ministr evidentně zalekl. Ale nebyl by to Babiš, kdyby další průšvih neobrátil ve svůj prospěch. Navíc vznik udavačského webu, který s fanfárami nechal vypnout, svedl na nebohého „horlivého“ úředníka. Jen jaksi náhodou neuvedl jeho jméno. Opakovaně se dušoval, že se o webu dozvěděl až před Vánocemi na svém twitteru. A to přesto, že o něm od okamžiku jeho vzniku dnes a denně informovala média včetně veřejnoprávních.

Kritiku neunesl

Na tom, že Babiš kritiku EET neunesl a spoléhal se, že proti části živnostníků poštve většinu národa, a zvýší tak své preference, se shodují i reakce politologů. Blesk například cituje Lukáše Valeše. Ten je přesvědčen, že si od všeho, co je s EET spojené, Babiš sliboval popularitu, ale zjistil, že je nakonec kritiky více, než může unést. „Tím kritiku své osoby zastavil, shodil ji na své úředníky a sebe vyobrazil jako toho správného,“ uvedl Valeš. A neodpustil si dokonce rýpnutí, že kdyby Babiš o udavačském webu skutečně nevěděl, nemá na ministerstvu co dělat.

A co ten skvělý úřad?

Do Babiše si pořádně rýpnul také europoslanec Jiří Pospíšil. Ten se v souvislosti se vznikem nového Centra ptá: „Už ten skvělý nový úřad označil vyjádření Babiše, že o udavačském webu k EET nevěděl, za dezinformaci?“ To ale nejspíš nehrozí. Dezinformace, které šíří naši politici, naštěstí přísně sleduje jiný web, Demagog. cz. Ten v případě Andreje Babiše registruje jeho již 55 zcela nepravdivých a 39 zavádějících výroků. Zmiňuje například, jak se ministr v Otázkách Václava Moravce chlubil, že projekt EET je prvním, který se v naší zemi snaží něco udělat proti šedé ekonomice. Předchozí vlády přitom učinily řadu opatření, například omezení plateb v hotovosti, režim přenesené daňové povinnosti, institut nespolehlivého plátce, apod. Zcela nepravdivé je také jeho tvrzení, že EET funguje ve všech zemích Evropy.

Kudy chodil, tudy lhal...

Nechybějí ani reakce veřejnosti, již tradičně rozdělené na dva velmi nepřátelské tábory. Zatímco jedni Babiše adorují za to, že chce udělat ve státě konečně pořádek a usiluje, aby zlodějští podnikatelé platili daně, druzí se ptají, co se dalo čekat od profesionálního lháře a práskače, který sám obchází placení daní, zneužívá dotace, čelí několika trestním oznámením a likviduje nepohodlné lidi. O Babišovi dokonce vznikají různé drsné vtipy a veršovánky. Jedna z nich varuje: „Kudy chodil, tudy lhal, a lhát národu bude dál.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace