Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pithart, Halík, Kolář, Švejnar a Žantovský, to je prezidentský TOP žebříček podle Kroměřížské výzvy, která vybrala od lidí již 300 tisíc a uspořádala setkání. Vznášel se tam prý Ovčáčkův duch. Co a kdo ještě?

19.12.2016
Pithart, Halík, Kolář, Švejnar a Žantovský, to je prezidentský TOP žebříček podle Kroměřížské výzvy, která vybrala od lidí již 300 tisíc a uspořádala setkání. Vznášel se tam prý Ovčáčkův duch. Co a kdo ještě?

Foto: Hans Štembera

Popisek: Kroměřížská výzva, setkání s novináři

REPORTÁŽ Předseda české vlády a později Senátu Petr Pithart. U signatářů Kroměřížské výzvy je nejžádanějším prezidentským kandidátem pro volby v roce 2018. Nicméně se zatím nevyjádřil. Její organizátoři se ale jasně vymezili proti pojmům pražská kavárna, antizeman či polibek smrti. Nechtějí totiž, aby se nad jejich činností vznášel duch současného mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka.

„Pokud by se jako současný prezident choval Václav Havel, taky by se mu Kroměřížská výzva snažila najít protikandidáta," sdělil Jakub Pitron, jeden z organizátorů této výzvy, aby vysvětlit, že jejích dnes již více než 11 000 signatářů chce hlavně slušného prezidenta. Akce, na níž byli představeni i další dva možní prezidentští kandidáti, se konala v pražské Kavárně Academia a informace o ní přinesl Jan Rychetský, reportér ParlamentníchListů.cz.

Pithart a Halík

„Jsme v poločase, proces běží dál. Chceme vybrat kandidáta, který by mohl být potenciálně nejsilnější. Aby měl šanci a byl to slušný prezident, za kterého bychom se nemuseli stydět," řekl na úvod mluvčí iniciativy Kroměřížská výzva Václav Němec. V prvním kole bylo vybráno několik desítek možných kandidátů. Některé z osobností však přímo deklarovaly, že se prezidentských voleb účastnit nebudou, anebo jako Michal Horáček, odmítly s iniciativou spolupracovat. Žebříček se tedy v dalším kole zúžil na patnáct lidí.

Petr Pithart, Tomáš Halík, Petr Kolář, Jan Švejnar a Michael Žantovský. To je zatím v daném pořadí prvních pět jmen, které zvolilo na téměř 3000 signatářů Kroměřížské výzvy i podle kritérií jako morální zachovalost a pevný charakter či schopnost reprezentovat a domluvit se v zahraničí. Jak ale organizátoři sami dodali, žádná z těchto osobností ještě připravenost kandidovat neprojevila. Nicméně prý ani Tomáš Halík kandidaturu kategoricky nezamítl.

Fischer a Hilšer

Akce se zúčastnili bývalý spolupracovník Václava Havla a exvelvyslanec ve Francii a Monaku Pavel Fischer a lékař Marek Hilšer. Třináctá a patnáctá osobnost ze seznamu. „Vnímám každou podobnou iniciativu jako prospěšnou, protože ukazuje, že jsou zde stále spousty lidí, kterým není situace v Česku lhostejná," prohlásil Hilšer, který se jako dobrovolník dvakrát zúčastnil humanitární mise v rovníkové Africe. Právě on jediný už kandidaturu potvrdil.

„Kroměřížskou výzvu jsem nepodepsal a ani ji nepodepíšu. Dnešní politika je jako samoobsluha. Bez dialogu. Politici často vedou monolog a kvůli tomu, aby vzbudili pozornost, mluví vulgárně a nahlas," řekl současný ředitel neziskového ústavu STEM Fischer s tím, že být exkluzivním kandidátem za jednu občanskou iniciativu mu nedává smysl.

A la český slavík?

Reportér ParlamentníchListů.cz se zeptal, jestli má Kroměřížská výzva nějaké funkční kontrolní mechanismy, aby třeba signatáři nevolili někoho natruc anebo ze srandy, jako se to občas stává třeba při vyhlašování zpěvácké ankety Zlatý slavík. V ní se už několikrát dostali do čela v podstatě neznámí interpreti, aktuálně kapela Ortel. „Každý, kdo se zaregistruje, je signatářem. Jediné pravidlo ohledně nominací je, aby daná osobnost splnila základní podmínky popsané v Kroměřížské výzvě. A mohu říct, že jsme z prvních třiceti nevyloučili žádnou osobnost," vysvětlil Pitron.

Prezident by měl mít podle Kroměřížské výzvy demokratickou a prozápadní orientaci včetně nezpochybnitelného ukotvení země v NATO a EU, oddanost principům liberální demokracie, lidských práv a občanské společnosti, pevný charakter garantující dodržování ústavy, jakož ještě několik dalších předpokladů. „Nefungujeme jako platforma, která by někoho poučovala," dodal Němec.

Ovčáčkův duch a polibek života

Na dotaz ParlamentníchListů.cz, jaké jsou pohnutky čtyřicetiletého Hilšera, aby kandidoval v přímých prezidentských volbách, odpověděl: „Právě jeden z těch důvodů je mladý věk. Společně s dalšími lidmi jsme si řekli, že by bylo dobré nabídnout naší společnosti jiný typ kandidáta, než na který je zvyklá. Považuji to za legitimní. Někoho z mladé generace, která vyrostla už po listopadu 1989, kdo chce pracovat pro tuto zemi. Já chci. A jestli budu mít naději na úspěch, nebo ne, ať rozhodnou volby."

Pak nastala debata o prázdnosti pojmů jako pražská kavárna, antizeman či polibek smrti. Jeden z novinářů totiž podotkl, že se mezi lidmi říká, že Kroměřížská výzva je pro kandidáty spíše polibek smrti. „Nemám tohle nálepkování rád," dodal Pitron. „Vznáší se tady Ovčáčkův duch. Jde spíše o polibek života," zasmál se Němec s narážkou na mluvčího současného prezidenta Miloše Zemana. Iniciativa Kroměřížská výzva vznikla v květnu a v dobrovolné sbírce zatím získala 300 000 korun.

Jan Rychetský

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace