Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Proč premiér Sobotka s protikuřáckým zákonem tolik riskuje, nezajímá ho třetina ponížených kuřáků? Preference si tím určitě nevylepší…

07.12.2016
Proč premiér Sobotka s protikuřáckým zákonem tolik riskuje, nezajímá ho třetina ponížených kuřáků? Preference si tím určitě nevylepší…

Foto: Stránky politika

Popisek: Bohuslav Sobotka

Nesmrtelný, již jednou neschválený a v pátek pod číslem 205 opět na programu sněmovny, to je takzvaný Protikuřácký zákon, přesněji Vládní návrh zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek.

Nový ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík se s ním v pátek setká na veřejnosti a před poslanci poprvé. Kontroverzní a především špatně napsaný zákon odložit a lépe se s ním seznámit nemůže, protože by rozčílil svého nového šéfa, premiéra vlády Bohuslava Sobotku. Ten si boj proti kuřákům v podobě tohoto špatného zákona, a to nejen podle názorů opozice, ale i vládnoucí koalice, vzal doslova za svůj a za každou cenu se ho snaží do sněmovny dotlačit a nechat hlasy své vládní koalice schválit. Proč?

O tom se jen spekuluje. Zatímco například v případě mýta a prosazováním „technologicky neutrálního“ výběrového řízení, je již všeobecně známé, že na rady svého poradce Pokorného připravuje půdu pro slovenskou firmu SkyToll, tvrdohlavost, s kterou se snaží špatný a nic neřešící protikuřácký zákon protlačit sněmovnou, je zatím záhadou. Veřejně sice již po prvním zamítnutí téměř totožného protikuřáckého zákona prohlásil, že on se lobbisty tabákových firem vydírat nenechá a vyhrát jim nedovolí, to ale určitě nebude důvod jeho protikuřácké zarputilosti.

Marný boj premiéra Sobotky

Navíc by se vydal na cestu, na které nemůže být úspěšný. V době neskutečně rychle klesajících preferencí své mateřské strany ČSSD si proti sobě poštve skoro třetinu kuřáků, potencionálních voličů a nadnárodní tabákový průmysl, což jsou hlavní výrobci cigaret u nás, se nechá jen stěží českým zákonem rozhodit. A to, i když jde o sebevíce přísný a nekompromisní protikuřácký zákon, zřejmě nejtvrdší z celé západní Evropy.

Světové tabákové firmy investují do výzkumu nových zdravějších výrobků miliony dolarů

Poslední informace ze světa největších výrobců cigaret to jen potvrzují. Ekonomicky se jim i dnes, v období globálního boje proti kouření, ekonomicky velmi daří, a tak mohou investovat miliardy dolarů do výzkumu nových cigaret a zdravějšího využívání tabáku. Společnost Philip Morris International by například mohla v budoucnu úplně přestat prodávat klasické cigarety. Nahradit by je měly novinky šetrnější ke zdraví kuřáků. Ve vysílání britské BBC to řekl ředitel firmy Andre Calantzopoulos a představil alternativní produkt, jenž firma uvádí na britský trh. 

Je to bezkouřová cigareta IQOS. Ta používá mini cigarety se skutečným tabákem a odlišuje se tedy od elektronických cigaret, které využívají kapalinu s nikotinem. IQOS v podstatě kombinuje klasické kouření s tím elektronickým - drobné cigarety ohřívá tak, aby se z nich šířila chuť tabáku, nepálí je a tedy neprodukuje škodlivé zplodiny, které při hoření vznikají. Do vývoje výrobků s takzvaně sníženým rizikem firma investovala 2 miliardy dolarů.  

„Je to jednoduché. Vytváříme cigarety, které způsobují nemoci, a myslím, že naši hlavní zodpovědností je, abychom vytvořili nový produkt a dali ho na trh co nejdříve,“ řekl Calantzopoulos. „Tento produkt je velmi slibný, jednoznačně pro spotřebitele, ale také pro veřejné zdraví a nakonec i pro naši společnost,“ prohlásil ředitel Philip Morris. Předpokládá, že časem firma přejde především na podobné výrobky.  

Například firma Japan Tobacco International má také alternativní produkt založený na tabáku. Nazývá se Ploom Tech. Rovněž British American Tobacco tento měsíc oznámila, že podobný výrobek testuje. Stejným směrem také obrací pozornost stále více kuřáků a prodej elektronických a jiných „nehořlavých" cigaret ve světě stoupá. 

Eva Králíková, velká bojovnice proti kouření, z poradny pro odvykání kouření si myslí, že elektronické cigarety jsou méně nebezpečné než klasické tabákové. „To riziko je asi o 95 procent menší, protože tam nic nehoří a nevzniká tam kouř s tisíci chemikáliemi,“ vysvětluje.  

Klasické cigarety hned tak nezmizí 

Navzdory celosvětovým protikuřáckým opatřením a novým vymoženostem „zdravých cigaret“ kouření těch klasických hned tak nevymizí. Podle předpovědí Světové zdravotnické organizace bude ještě v roce 2025 po celém světě miliarda kuřáků. Podle státního zdravotního ústavu v Česku kouří dlouhodobě kolem 30 procent populace nad 15 let. Na spotřební dani z prodeje cigaret a tabákových výrobků vybere stát ročně přes 40 miliard korun.  

Budou s těmito zajímavými fakty počítat poslanci při dalším jednání o protikuřáckém zákonu? Protikuřácký zákon ano, ale ať je spravedlivý a vyrovnaný, a nenadržuje jen jedné straně tohoto věčného sporu mezi kuřáky a nekuřáky. Změní názor český premiér a nový ministr zdravotnictví? Ten předchozí chodil do sněmovny s pohřební urnou. Což si vzít s sebou radši čistou mysl a selský rozum. Tabákový průmysl Češi svým sebevíce tvrdším protikuřáckým zákonem tak jako tak neovlivní. 

 

Vložil: Redaktor KL