Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Proč premiér Sobotka s protikuřáckým zákonem tolik riskuje, nezajímá ho třetina ponížených kuřáků? Preference si tím určitě nevylepší…

07.12.2016
Proč premiér Sobotka s protikuřáckým zákonem tolik riskuje, nezajímá ho třetina ponížených kuřáků? Preference si tím určitě nevylepší…

Foto: Stránky politika

Popisek: Bohuslav Sobotka

Nesmrtelný, již jednou neschválený a v pátek pod číslem 205 opět na programu sněmovny, to je takzvaný Protikuřácký zákon, přesněji Vládní návrh zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek.

Nový ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík se s ním v pátek setká na veřejnosti a před poslanci poprvé. Kontroverzní a především špatně napsaný zákon odložit a lépe se s ním seznámit nemůže, protože by rozčílil svého nového šéfa, premiéra vlády Bohuslava Sobotku. Ten si boj proti kuřákům v podobě tohoto špatného zákona, a to nejen podle názorů opozice, ale i vládnoucí koalice, vzal doslova za svůj a za každou cenu se ho snaží do sněmovny dotlačit a nechat hlasy své vládní koalice schválit. Proč?

O tom se jen spekuluje. Zatímco například v případě mýta a prosazováním „technologicky neutrálního“ výběrového řízení, je již všeobecně známé, že na rady svého poradce Pokorného připravuje půdu pro slovenskou firmu SkyToll, tvrdohlavost, s kterou se snaží špatný a nic neřešící protikuřácký zákon protlačit sněmovnou, je zatím záhadou. Veřejně sice již po prvním zamítnutí téměř totožného protikuřáckého zákona prohlásil, že on se lobbisty tabákových firem vydírat nenechá a vyhrát jim nedovolí, to ale určitě nebude důvod jeho protikuřácké zarputilosti.

Marný boj premiéra Sobotky

Navíc by se vydal na cestu, na které nemůže být úspěšný. V době neskutečně rychle klesajících preferencí své mateřské strany ČSSD si proti sobě poštve skoro třetinu kuřáků, potencionálních voličů a nadnárodní tabákový průmysl, což jsou hlavní výrobci cigaret u nás, se nechá jen stěží českým zákonem rozhodit. A to, i když jde o sebevíce přísný a nekompromisní protikuřácký zákon, zřejmě nejtvrdší z celé západní Evropy.

Světové tabákové firmy investují do výzkumu nových zdravějších výrobků miliony dolarů

Poslední informace ze světa největších výrobců cigaret to jen potvrzují. Ekonomicky se jim i dnes, v období globálního boje proti kouření, ekonomicky velmi daří, a tak mohou investovat miliardy dolarů do výzkumu nových cigaret a zdravějšího využívání tabáku. Společnost Philip Morris International by například mohla v budoucnu úplně přestat prodávat klasické cigarety. Nahradit by je měly novinky šetrnější ke zdraví kuřáků. Ve vysílání britské BBC to řekl ředitel firmy Andre Calantzopoulos a představil alternativní produkt, jenž firma uvádí na britský trh. 

Je to bezkouřová cigareta IQOS. Ta používá mini cigarety se skutečným tabákem a odlišuje se tedy od elektronických cigaret, které využívají kapalinu s nikotinem. IQOS v podstatě kombinuje klasické kouření s tím elektronickým - drobné cigarety ohřívá tak, aby se z nich šířila chuť tabáku, nepálí je a tedy neprodukuje škodlivé zplodiny, které při hoření vznikají. Do vývoje výrobků s takzvaně sníženým rizikem firma investovala 2 miliardy dolarů.  

„Je to jednoduché. Vytváříme cigarety, které způsobují nemoci, a myslím, že naši hlavní zodpovědností je, abychom vytvořili nový produkt a dali ho na trh co nejdříve,“ řekl Calantzopoulos. „Tento produkt je velmi slibný, jednoznačně pro spotřebitele, ale také pro veřejné zdraví a nakonec i pro naši společnost,“ prohlásil ředitel Philip Morris. Předpokládá, že časem firma přejde především na podobné výrobky.  

Například firma Japan Tobacco International má také alternativní produkt založený na tabáku. Nazývá se Ploom Tech. Rovněž British American Tobacco tento měsíc oznámila, že podobný výrobek testuje. Stejným směrem také obrací pozornost stále více kuřáků a prodej elektronických a jiných „nehořlavých" cigaret ve světě stoupá. 

Eva Králíková, velká bojovnice proti kouření, z poradny pro odvykání kouření si myslí, že elektronické cigarety jsou méně nebezpečné než klasické tabákové. „To riziko je asi o 95 procent menší, protože tam nic nehoří a nevzniká tam kouř s tisíci chemikáliemi,“ vysvětluje.  

Klasické cigarety hned tak nezmizí 

Navzdory celosvětovým protikuřáckým opatřením a novým vymoženostem „zdravých cigaret“ kouření těch klasických hned tak nevymizí. Podle předpovědí Světové zdravotnické organizace bude ještě v roce 2025 po celém světě miliarda kuřáků. Podle státního zdravotního ústavu v Česku kouří dlouhodobě kolem 30 procent populace nad 15 let. Na spotřební dani z prodeje cigaret a tabákových výrobků vybere stát ročně přes 40 miliard korun.  

Budou s těmito zajímavými fakty počítat poslanci při dalším jednání o protikuřáckém zákonu? Protikuřácký zákon ano, ale ať je spravedlivý a vyrovnaný, a nenadržuje jen jedné straně tohoto věčného sporu mezi kuřáky a nekuřáky. Změní názor český premiér a nový ministr zdravotnictví? Ten předchozí chodil do sněmovny s pohřební urnou. Což si vzít s sebou radši čistou mysl a selský rozum. Tabákový průmysl Češi svým sebevíce tvrdším protikuřáckým zákonem tak jako tak neovlivní. 

 

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace