Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ministerstvo pomáhá lidem s fyzickým handicapem, starším osobám se sníženou schopností pohybu, ale i maminkám s kočárky… Ministryně Šlechtová vyhlašuje příjem žádostí o dotace na odstraňování bariér

05.12.2016
Ministerstvo pomáhá lidem s fyzickým handicapem, starším osobám se sníženou schopností pohybu, ale i maminkám s kočárky…  Ministryně Šlechtová vyhlašuje příjem žádostí o dotace na odstraňování bariér

Foto: MMR

Popisek: Ministryně Karla Šlechtová

Dnešním dnem Ministerstvo pro místní rozvoj vyhlásilo výzvu k předkládání žádostí v programu Podpora pro odstraňování bariér v budovách pro rok 2017. Jako již tradičně se program skládá ze dvou podprogramů. První s alokací 15 milionů korun je určen pro odstraňování bariér v budovách s pečovatelskou službou a budovách městských a obecních úřadů, druhý pak podpoří celkovou částkou 5 milionů korun zajištění dostupnosti veřejných sociálních a technických kompenzačních zařízení osobám se sníženou schopností pohybu, tzv. systém Euroklíč.

Bezbariérový vstup do budovy, úprava WC a sociálního zařízení, výtahy i zdvižná zařízení. Osoby s fyzickým handicapem, seniory, ale ani maminky s kočárky by tak již neměly trápit schody, úzké dveře ani absence výtahu a jejich návštěvy obecních úřadů se tak stanou o něco příjemnější.  Stejně tak budovy s pečovatelskou službou, které mnohdy vznikaly v nevyhovujících prostorách, dostanou šanci upravit svoje vnitřní řešení dispozic tak, aby se po nich obyvatelům lépe pohybovalo bez technických omezení.

Státní dotace podpoří projekty až do výše 50% 

Tato státní dotace podpoří projekty až do výše 50% skutečně vynaložených nákladů a může být spolufinancována i dotací krajskou. Dolní limit dotace je 100 tis. Kč.

„Česká republika se plně ztotožňuje se společnou evropskou politikou pro odstraňování bariér. V dřívějších dobách byly potřeby některých občanů zcela pomíjeny. Podpora Ministerstva pro místní rozvoj cílí na budovy s pečovatelskou službou a na městské a obecní úřady. Ty obvykle sídlí ve starých budovách, které byly postaveny v dobách, kdy legislativa zcela opomíjela potřeby osob s fyzickým handicapem, starší osoby se sníženou schopností pohybu, ale třeba i maminky s kočárky. Díky národním dotacím pomáháme tyto nedostatky odstranit. Věřím, že občané změny pocítí a ocení,“ uvádí ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Pro podání žádosti musí mít obec připraven a vládním Řídicím výborem Národního rozvojového programu mobility pro všechny schválen projekt bezbariérových tras na svém území. Po schválení projektu může obec přes on-line formulář Ministerstva pro místní rozvoj vyplnit žádost, kterou si následně vytiskne a v listinné podobě zašle na adresu ministerstva.

Podprogram Euroklíč 

Dále je, jako již tradičně, vyhlašován podprogram Euroklíč. Státní podpora může být v tomto případě poskytnuta až do výše 100%. Cílem podprogramu je zajistit osobám se sníženou schopností pohybu rychlou dostupnost veřejných sociálních a technických kompenzačních zařízení tím, že budou tato zařízení osazena jednotným eurozámkem a současně bude systémově zajištěna distribuce euroklíčů.  Podprogram je určen na nákup a instalaci eurozámků do vybraných budov ve vlastnictví státu a obcí a zařízení, nákup příslušné sady euroklíčů a zajištění správy a údržby euroklíčů a eurozámků po dobu udržitelnosti akce.

Komerční sdělení

Vložil: Anička Vančová