Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tvrdý pád velkého frajera. Závislost na jediném televizním projektu ho dostala do kolen. K původní profesi už se vrátit nemůže, a tak nyní objíždí venkovské štace a čeká, jestli se nad ním televize Prima slituje

29.11.2016
Tvrdý pád velkého frajera. Závislost na jediném televizním projektu ho dostala do kolen. K původní profesi už se vrátit nemůže, a tak nyní objíždí venkovské štace a čeká, jestli se nad ním televize Prima slituje

Foto: FTV Prima

Popisek: Richard Genzer přiznává, že to s jeho příjmy již zdaleka není tak skvělé jako dřív

Na prahu tanečního důchodu mu náhoda přihrála jedinečnou šanci, takže Richard Genzer již déle než patnáct let předstírá, že se vlastně narodil jako komik. Jenže nový nápad je v nedohlednu, s oprášením toho posledního televize otálí a výrazně zpomalený přísun financí mu dělá pořádné vrásky na čele.

Vystudoval taneční konzervatoř, stal se členem legendární skupiny UNO Richarda Hese, od počátku ale dobře věděl, že kariéra tanečníka má ve srovnání s jinými profesemi jepičí život. Pokud se mu vyhne vážný úraz či se neprojeví nějaký zdravotní handicap, zpravidla vydrží podle odborníků jet naplno dvanáct až osmnáct let. Výkony, které pravidelně odvádí, jsou totiž mimořádně náročné. Předčasný odchod do důchodu a profesní invalidní důchody byly zrušeny, finanční rezervy si tanečníci nemají z čeho vytvořit, takže se většinou ocitají před velkými existenčními problémy. Richard Genzer měl ale štěstí. V době, kdy po něm tato hrozba začala zdálky pokukovat, se zrodila úplně jiná příležitost. Jenže…

Krutost showbyznysu

Umělci to neměli nikdy snadné, přirovnání mít hlad jako herec se rozhodně nezrodilo bez příčiny. Svět zábavy, pro nějž jsme se společenskými změnami po roce 1989 převzali slovo showbyznys, je tvrdý. Buď uspěješ, a poté se dokážeš na dobytých pozicích také udržet, nebo půjdeš od válu. Navíc uspět v nelítostném konkurenčním boji o přízeň publika takzvaně na plný úvazek se na malém českém písečku podaří opravdu jen pár vyvoleným. Ti ostatní mohou mít stále dobré nápady a řadu fanoušků, bez souběžného ‘obyčejného‘ povolání se ale neobejdou. Z čeho by platili složenky. Jenže co když sice nějakou původní profesi kdysi opustili a nyní už nemají šanci v ní uspět? A to je právě Genzerův problém.

Problém byl jenom odložen

Na přelomu tisíciletí se Geňa díky nápadu souběžně parodovat aktuálně vysílané pořady televize Nova přerodil v nového komika a až do roku 2007 bavil s Michalem Suchánkem, Veronikou Žilkovou a Josefem Cardou celou republiku na obrazovce nejsledovanější komerční televize v pořadu Tele Tele. Díky tomu se usadil v diváckém podvědomí, a když tento formát poté odvál čas, duo Genzer a Suchánek přišlo s dalším nápadem na talk show Mr. GS, po němž Nova rovněž sáhla. Další pořad už ale měl kratší životnost –jen čtyři roky. Výroba byla ukončena, nicméně televize tvrdila, že se oba pánové natolik osvědčili, že dostanou další, tentokrát mnohonásobně lepší vlastní pořad. Původně se měl jmenovat Lobogo, nakonec z toho vylezla Partička. Jenže Nova odložila začátek vysílání těsně před původním termínem o půl roku, a tak pánové začali vyjednávat s konkurenční Primou.

Tonoucí se stébla chytali

Televize Prima si s nimi plácla, jenže první díl měl tak nízkou sledovanost, že byl projekt již po druhém dílu pozastaven. A tak na to pánové šli od lesa a Geňa fanouškům slíbil, že když facebooková stránka Partičky získá 100 000 fanoušků, zatančí u tyče jen v tangách. Stotisící fanoušek se na profil připojil na podzim 2011, Genzer svůj slib splnil, zatančil u tyče, resp. u dopravní značky, v pražské Celetné ulici. Tentokrát už ale pořad vydržel na obrazovce pouze dva roky. V prosinci 2014 Prima oznámila, že končí. O rok později pánové konečně našli další ochranná křídla a přesunuli se do charitativní náruče TV Barrandov, která dává příležitost řadě osobností, kterým už jiná televize nedává příležitost. Formát byl přejmenován na La Parta. Jenže na Primě se naštvali, hbitě odvysílali v premiéře díly, které měli ještě v archivu, a tím kariéra Genzera a spol. na Barrandově skončila již po osmém dílu.

Život z podstaty

Velkolepá kariéra televizního komika tím zřejmě pro Richarda Genzera definitivně skončila, přesto se s Michalem Suchánkem, Ondřejem Sokolem a Igorem Chmelou snaží již rok z bývalé slávy co nejvíc vytřískat. S Partičkou objíždějí republiku, je to ale mnohem tvrdší a výrazně méně lukrativní chlebíček. A tak ani jeho konto již zdaleka není tak tučné jako dřív. „Byl to pravidelný příjem a samozřejmě pociťuji, když není. Vlastně jsem momentálně tak chudý, že ani své partnerce nemůžu kupovat spodní prádlo a ona musí chodit bez něj. To, že ani já nemám spodní prádlo, nikoho nezajímá,” přiznal s humorem sobě vlastním deníku Blesk. Stále prý nepřestává doufat, že se nad nimi televize Prima smiluje a znovu pořad zařadí do vysílání. Tyto úvahy ale nejspíš zůstanou navždy jen zbožným přáním. Televize totiž očekávala od tohoto formátu mnohem vyšší sledovanost a stopla ho právě kvůli tomu, že Partička neplnila požadovaná čísla. Je tudíž velmi nepravděpodobné, že by se někdo z managementu takovým nápadem vůbec zabýval.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace