Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Drama před přímým přenosem: Populární moderátor zamířil místo do šaten na kapačky. Proč ho právě charitativní večer StarDance srazil na kolena? Oficiálně to prý byla chřipka, jenže… Tajnosti slavných

26.11.2016
Drama před přímým přenosem: Populární moderátor zamířil místo do šaten na kapačky. Proč ho právě charitativní večer StarDance srazil na kolena? Oficiálně to prý byla chřipka, jenže… Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Marek Eben je se StarDance nerozlučně spjatý

Na samotné hranici se ocitl před přímým přenosem charitativního večera StarDance moderátor Marek Eben. Udělalo se mu tak špatně, že musel honem do nemocnice. Zavinilo to příliš velké pracovní nasazení, spojené se nedodržením pitného režimu, nebo sehrála významnou roli psychika?

Marek Eben je bezesporu nejnoblesnějším a nejmilovanějším českým moderátorem, i když měl původně o své kariéře úplně jinou představu. Jenže si s ním osud krutě zahrál. Nakonec ale podle přísloví, že všechno zlé bývá zpravidla k něčemu dobré, dokázal veškerá úskalí a vynucené změny tak úspěšně ‘proměnit‘, že mu v branži kdekdo závidí. Není divu, vždyť i vyhlášený milovník luxusu Leoš Mareš je prý proti němu úplný příštipkář.

Zaúřadovala chřipka, nebo nervy?

S problémy se Eben potýkal minulý týden již několik dní. Zpočátku si prý myslel, že prostě někde prochladl, pak se z toho vyklubala chřipka, a to podle informací ze zákulisí taneční soutěže ve velmi těžké formě. Bylo mu tak zle, že se sám začal obávat, jak náročný sobotní přímý přenos zvládne. Cítil se velmi slabý a během dne ho pak tělo najednou úplně přestávalo poslouchat. A tak chtě nechtě raději vyrazil odpoledne do nemocnice, kde ho lékaři postavili na nohy kapačkami. Sice to vypadlo, jakoby zázračně ožil, přesto jeho výkon před kamerou tentokrát nebyl to ‘pravé ořechové‘ a ani televizním divákům neuniklo, že není ve své kůži.

Ve StarDance s kolegyní Terezou Kostkovou

Ve StarDance s kolegyní Terezou Kostkovou

„Chřipku mám a beru antibiotika. Děkuji za zájem o můj zdravotní stav,“ vzkázal po přenosu svým fanouškům prostřednictvím médií, tentokrát si ale odpustil ‘prodlouženou‘ v zákulisí, kterou si zpravidla účinkující dopřávají, a odjel se domů léčit. Chřipka totiž nebyla jediný problém, s nímž se musel potýkat. K jeho bolavému rozpoložení výrazně přispěl i fakt, že tentokrát šlo o charitativní přenos, v němž vystupovali se soutěžícími celebritami tělesně postižení, kteří se musí rvát s osudem každý den. Stejně jako již dlouhá léta Marek Eben se svou manželkou Markétou.

Nejkrásnější holka

Krásná Markéta Fišerová se narodila 12. února 1960 v Kladně a po dědečkovi, který byl profesionální hudebník, zdědila nadání. Přesto se uměleckému oboru původně vůbec věnovat nechtěla a na pražskou konzervatoř šla na přání rodiny. Studium herectví ukončila v roce 1981, a pak nastoupila do stálého angažmá v kladenském divadle. První ‘štěk‘ před kamerou ale dostala již v šestnácti letech v psychologickém dramatu Karla Kachyni Smrt mouchy a o rok později poprvé zazářila jako partnerka Ondřeje Havelky v komedii Řeknem si to příští léto. Od počátku 80. let se začala pravidelně objevovat i v televizi a stala se jednou z nejtalentovanějších a nejpůvabnějších hereček své generace. Velkou popularitu jí vynesly postava vychovatelky Veroniky Růžičkové v seriálu Třetí patro a vychovatelka Ajka Šimková v seriálu My všichni školou povinní. Hlavní roli si zahrála i ve dvou navazujících televizních filmech Nevěsta a Tchyně a často se objevovala i v pohádkách.

Markéta Fišerová s Ondřejem Havelkou ve filmu Řeknem si to příští léto

Markéta Fišerová s Ondřejem Havelkou ve filmu Řeknem si to příští léto

„Dodnes nedokážu pochopit, že jsem se zrovna já mohl tehdy Markétě líbit,“ prozradil Eben. „Seznámili jsme se na konzervatoři, ona chodila o dva ročníky níž. Kupodivu uháněla ona mě, a já se jí docela bál. Byla to taková sopka a nevěděl jsem, jak by to s mojí tichou povahou šlo dohromady. Ale líbila se mi hrozně. Založil jsem si tehdy kapelu a vzal si ji jako zpěvačku.“ Nakonec se v roce 1982 vzali. Kromě společného divadelního angažmá spolu natočili také písničky pro děti a v roce 1985 vytvořili pár i před kamerou v televizní v milostné epizodě ze života mladého spisovatele Vojtěcha Martínka Tvář za oknem. Krutý osud jim ale dopřál krásné pouze čtyři roky.

Trápení si nechávali pro sebe

Manželé Ebenovi se svým trápením nikdy nechodili na trh, takže veřejnost dlouho ani netušila, co prožívají. Nakonec to ale za ně udělala ve své knize Světlana – Na houpacím koni jejich kamarádka, herečka Světlana Nálepková, která si od nich vyžádala samozřejmě souhlas. První tragédií, s níž se museli vyrovnat, byla smrt dcery Terezky. Po přechozené chřipce dostala Markéta nejdřív zánět srdečního svalu, pak měla dokonce tuberkulózní nález na plicích. Vzápětí nato otěhotněla. Jenže vytoužená holčička se narodila v sedmém měsíci těhotenství a po pár dnech bohužel zemřela. Nejkrutější rána ale přišla přesně v den Markétiných šestadvacátých narozenin. „Dívala se na televizi, obraz se jí začal podivně mlžit a najednou ji tak silně rozbolela hlava, až křičela bolestí. Pak upadla do bezvědomí a probrala se až za sedm neděl. Mozková příhoda, ucpaná céva, příčina neznámá,“ vzpomíná Nálepková ve své knize.

Manželé Markéta a Marek v televizní romanci Tvář za oknem

Manželé Markéta a Marek v televizní romanci Tvář za oknem

Lékaři tehdy krásné a úspěšné herečce nedávali moc šancí. Proslýchalo se, že problém způsobila antikoncepce, kterou jí po těžkém předčasném porodu předepsal gynekolog, aniž si ověřil, zda jeho pacientka netrpí vysokým krevním tlakem. Tato informace ale nebyla nikdy oficiálně potvrzena. „Odvezl jsem ji do nemocnice s tím, že něco špatného snědla, a druhý den ráno mi řekli, že je v bezvědomí a pravděpodobně to nepřežije,“ zavzpomínal její manžel. Po čase se sice probrala z bezvědomí, byla ale ochrnutá a dýchaly za ni přístroje. Následovala dlouhodobá a náročná rehabilitace… V nemocnici strávila téměř rok, a aby toho neštěstí nebylo málo, zemřela jí mezitím na rakovinu teprve padesátiletá maminka. „Marek v tu dobu nechtěl, abychom za ní chodili, snažil se nadlidsky sám,“ prozradila Nálepková s tím, že se pak domů vrátil jen stín bývalé Markéty, bohužel navíc navždy upoutaný na invalidní vozík. Jenom ty krásné vlasy jí zůstaly.

Moderátorem z donucení?

Fyzický handicap neznamená jenom řadu problémů v každodenním životě, ale bohužel i velké finanční starosti, což je jednou ze špatných vizitek naší společnosti. Není proto divu, že nabídku první významné moderátorské práce Eben bral, ani se nemusel dlouho rozmýšlet. „V roce 1991 mi nabídli moderování TýTý. To tehdy byla obrovská věc. Z diáře jsem vyškrtal dva měsíce a nezabýval se ničím jiným. Jako moderátor si můžete mnohem lépe zařídit život z hlediska času, což je pro mě důležité i kvůli Markétě,“ prozradil před časem časopisu Reportér a dodal: „Život je nespravedlivý. Představte si, že vás potká nějaký úraz nebo nemoc a už nikdy se úplně nevyléčíte, zůstane tam nějaký handicap – nejen přijdete o zdraví a o práci, ale tlačí vás to doslova na sociální dno.“

Navzdory handicapu je ochráncem dobré nálady právě Markéta

Navzdory handicapu je ochráncem dobré nálady právě Markéta

Cokoli pro Markétu potřeboval, musel zaplatit. Kromě nutných pomůcek pro ni již v roce 1987 našel kvalitní ošetřovatelku, kterou zaměstnal. „Kdybych na to nedokázal vydělat, nemohl bych mít Markétu doma,“ posteskl si. A Markéta mu to oplácí ze všech sil. Snaží se a neustále má dobrou náladu, kterou dokáže rozdávat i druhým. „Je to ona, která tahá Marka z depresí, je to ona, která si nepřipouští žádné špatné nálady a ukazuje nám smysl a radosti bytí,“ dodala Nálepková.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

QRcode

Vložil: Adina Janovská