Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Proč kouření v Japonsku škodí méně než v Evropě? Špatně napsaný, jen proti kuřákům nekompromisně zaměřený zákon, by měl být smeten ze stolu

09.11.2016
Proč kouření v Japonsku škodí méně než v Evropě? Špatně napsaný, jen proti kuřákům nekompromisně zaměřený zákon, by měl být smeten ze stolu

Foto: ČT repro

Popisek: Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, velký bojovník za „protikuřácký zákon“ ve sněmovně

Vládní návrh zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, takzvaný Protikuřácký zákon, zasmrádá ve Sněmovně víc než ty nejzakouřenější putyky.

Čím více se o něm mluví a čím více se ho snaží poslanci měnit stále novými pozměňovacími návrhy, tím více je jasné, že další projednávání už nic nepřinese a měl by být, po půlroce od prvního neschválení, znovu smeten ze stolů poslanců a se svým sněmovním číslem 828 navždy uložen do archívu neschválených a špatných zákonů této Sněmovny. 

Víc než lobby může za neschválení protikuřáckého zákona jeho nízká úroveň 

Přesto se stále najde hodně obhájců tohoto špatně napsaného, jen proti kuřákům nekompromisně zaměřeného zákona, který by se po případném schválení stal nejpřísnější protikuřáckou normou v Evropě. Zákon by měl bojovat proti všem škodlivým návykovým látkám, tedy i proti drogám, alkoholu, ale i například cukru. Zákon nás chce podle široce pojatého názvu ochránit před všemi škodlivými látkami, ve skutečnosti se zasekl na nikotinu. 

Nechme stranou, zda občané opravdu stojí o takovou ochranu, a nedokáží se sami na základě pravdivých informací „ochránit“. Podle toho jak rychle roste počet nekuřáckých restaurací, pomalu, ale jistě se snižuje spotřeba cigaret i alkoholu, že od státu takovou ochranu zdraví většina z nás nepotřebuje a poradí si sama. Těžké kovy z odpadních vod, geneticky, a nebo jinak upravované potraviny, anebo často nedýchatelné ovzduší a mnoho dalších nezdravých věcí však sami odstranit nedokážeme a politici nám od nich pomáhají jen minimálně. 

O ministrovi zdravotnictví Svatopluku Němečkovi se nyní nejčastěji mluví v souvislosti s jeho odvoláním z vlády a za jeden z důvodů je právě stále nepřijatý Protikuřácký zákon. Přitom v důvodu, proč zákon zatím nebyl přijat, se shodují s premiérem Sobotkou. Za všechno prý může všemocná tabáková lobby. Němeček v nedávném rozhovoru pro Radiožurnál přímo řekl: „Návrh Marka Bendy na zřízení kuřáren je naprosto marginální a nemá s osudem tohoto zákona nic společného, byla to záminka pro ty poslance, kteří vyšli vstříc tabákové lobby, aby ten zákon zabili.“  

Jak silná, ale asi musí být v pohledu tohoto nepodloženého tvrzení alkoholová lobby. V boji proti užívání alkoholu je totiž navrhovaný zákon značně vstřícnější a ohleduplnější. Tabáková lobby přitom nevybojovala ani tak zvané kuřibudky, neboli kuřárny, zvláštní místnosti určené kuřákům v nekuřáckých restauracích, které jsou zcela běžné po celé Evropě. 

Inspirace z Japonska 

Určitá malost, nechuť inspirovat se mimo naše hranice, provází projednávání protikuřáckého zákona od samého začátku. Přitom některé příklady ze světa stojí za inspiraci. Například Japonsko, země, kde se kouří snad vůbec nejvíce z celé Asie. Dnes zde kouří skoro 40 procent obyvatel, před zavedením protikuřáckých opatření to bylo skoro 70 procent veškerého obyvatelstva Japonska.  Protikuřácká opatření ze začátku nového tisíciletí doslova vyhnala kuřáky na ulici ze všech restaurací, kanceláří a dalších veřejných prostor. Dnes po vyhodnocení dopadu podobné regulace, jakou chce zavést český parlament, se snaží kuřáky doslova nahnat zpátky do barů, restaurací a kaváren, kde mají mít pro svoji vášeň vyčleněnou perfektně odvětrávanou kuřárnu. Kuřáci, vypuzení s cigaretou na ulici, prý byli nedobrým příkladem procházejícím mladým lidem. U nás by navíc na ulici po kuřácích zbyl nepořádek, což v Japonsku neplatí, protože japonští kuřáci si  s sebou nosí malý příruční popelník. 

A ještě jedna zajímavost ze země vycházejícího slunce. Velkým fenoménem, kterému se snaží vědci přijít na kloub je fakt, že ačkoli mnoho Japonců kouří, úmrtí na rakovinu plic je u Japonských kuřáků v porovnání se severní Amerikou a západní Evropou desetkrát menší. Má se za to, že důvodem je mnohem nižší spotřeba alkoholu a zdravější jídelníček s nižším obsahem tuků.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na  

Vložil: Anička Vančová