Zemětřesení v pražské židovské obci: Čekají ji volby a do vedení chce známý bouřlivák a restauratér Günsberger, o němž psali i v New Yorku. Drsoň, fórkař a motorkář s jarmulkou, to tu ještě nebylo
09.11.2016
Foto: Facebook
Popisek: Aaron Günsberger s americkým hercem Harveyem Keitelem před svou restaurací
Známý pražský restauratér Aaron Günsberger, který se před časem kvůli falešnému teroristickému útoku konvičkovců dostal až na stránky světoznámého deníku New York Times, bude v listopadu usilovat o zvolení do vedení pražské židovské obce. Řekl to ParlamentnímListům.cz. Kromě oficiální kampaně zvolil Günsberger i neformální prezentaci na sociálních sítích, kde využil motivy kampaně Donalda Trumpa a zveřejnil například snímek s nápisem „Let’s make Josefov jewish again“.
Tuto proslulou pražskou postavu je nejlépe napřed trochu představit i lidem, kteří se o dění v židovské komunitě moc nezajímají, slibujeme, nudit se nebudete: „Dvanáct let jsem studoval, a teď tady přebírám fazole,“ rozčiluje se naoko rabín brněnské židovské obce Štěpán Kliment, když kontroluje, jestli v luštěninách nejsou červi. „To poslouchám pořád,“ odvětí Aaron Günsberger, majitel vyhlášené pražské košer restaurace King Solomon (Král Šalamoun), když se ze své motorkářské bundy, poseté tajemnými symboly, převléká do modrošedého kuchařského mundúru...“ Tak popsala setkání s Aaronem Günsbergerem reportérka Reflexu.
Žralok, delfín, učitelka z bývalé Jugoslávie, to vše do jedné konzervy
A pokračuje: „Zatímco diskutujeme, v kuchyni se vaří. Ptám se, proč je košer jídlo drahé (kompletní menu v King Solomonu stojí 550 korun, i když mívají slevy pro studenty). Důvody jsou podobné jako u biopotravin – musíte původ surovin sledovat od jejich začátku do konce: „Obyčejný tuňák, který by měl být košer, nesmí přijít do kontaktu s ostatními rybami. Jenže dnes, když se loví tuňáci, ve stejné síti uvízne žralok, delfín, učitelka z bývalé Jugoslávie – a to všechno se pak šoupne do jedné konzervy.“ Takže je mi jasné, že takový tuňák už z principu nikdy košer nebude. Dovídám se taky, že dnes už je restaurace v zásobování až na pár drobností soběstačná. „Z čeho teď dělají luxusní restaurace haló, to my děláme už dvacet let: skoro nic nedovážíme, máme naše zvířata, nekupujeme dochucovadla. Každého bejka, kterého mají lidi na talíři, znám,“ říká Aaron Günsberger.
Uvnitř Günsbergerovy restaurace je certifikát, že tu bylo připraveno jídlo pro Benjamina Netanjahua, jenž podle místního folklóru utekl ochrance z Pražského hradu, aby se mohl v klidu najíst přímo tady, v restauraci. Stojí za to prohlédnout si v iPhonu Aarona Günsbergera jeho momentky z letošního léta: s celou suitou tu jedl Richard Gere, Harvey Keitel, před pár lety tu byli herečka Susan Sarandonová, Robert De Niro, Sylvester Stallone a kdysi sám Henry Kissinger. „Hosté, ani ti slavní, sem nechodí jen z náboženských důvodů, ale i proto, že dobře vaříme,“ vysvětluje Aaron.
Trvám na tom, že exkurze do košer kuchyně měla začít u jeho stříbrné motorky Harley-Davidson. Nechal si ji jako člen mezinárodní motorkářské party Star of Davidson (to je spolek, kde Davidova hvězda, Star of David, potkává motorky Harley-Davidson) poslat ze Spojených států. Má na ní nápis „Our hogs are kosher“. Je to dvojsmysl – hog je divoký vepř a právě taky velká motorka, většinou harley. V překladu to tedy znamená i „Naši vepři jsou košer“. Fotí se u ní snad každý, kdo kolem restaurace na pražském Starém Městě projde,“ napsal před časem Reflex.
Prosincové volby v „obci“
„Židovskou obec vede orgán zvaný reprezentace, která si zvolí ze svého středu představenstvo a předsedu. Já jsem byl částí členské základny vyzván k tomu, abych se pustil do kandidatury. Dlouhodobě jsem byl v opozici a kritizoval. Jen kritizovat je snadné, tak jsem si řekl, že do toho půjdu touto cestou. Kandiduji tedy do reprezentace volené na čtyři roky a dále se uvidí podle výsledků voleb,“ vysvětlil na počátku rozhovoru o své kandidatuře Günsberger.

A dodal, jaké důvody ho k tomu vedly: „Důležitý pro obec je první dojem. V současné době je bohužel situace dlouhodobě ustrnulá a je potřeba obec celkově oživit. Chtěl bych se postarat o kompletní zatraktivnění obce v očích jak osob v ní dlouhodobě působících, tak nově příchozích a zároveň i většinové populace občanů naší republiky. Židovská kultura k dějinám jak Prahy, tak republiky historicky neodmyslitelně patří a měla by ožít. Rozhodně máme co nabídnout a přál bych si, aby to u nás fungovalo tak výborně jako v sousedním Polsku, kde vzniklo komunitní centrum otevřené pro všechny a mají rekordní návštěvnost místních i turistů. Něco podobného by slušelo i Praze.
Mluvím s každým
„V oblasti židovského města se denně pohybuji přes 30 let. Bavím se jak s nejvyššími hodnostáři, tak s úplně obyčejnými lidmi, prostě s každým, kdo se se mnou dá do řeči. Od lidí toho člověk hodně zaslechne, tudíž i spousta myšlenek, se kterými do voleb jdu, nejsou jen moje nápady, ale nápady lidí, kteří jsou členy obce. Obec tvoří její členové, a tudíž bych chtěl být tím, kdo by komunikoval nápady a potřeby jednotlivých lidí k vedení a naopak. Všichni ti lidé mi dali najevo, že by mě v této roli rádi viděli, a jejich důvěry si nesmírně vážím,“ sdělil ParlamentnímListům.cz Günsberger.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Anička Vančová