Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zemětřesení v pražské židovské obci: Čekají ji volby a do vedení chce známý bouřlivák a restauratér Günsberger, o němž psali i v New Yorku. Drsoň, fórkař a motorkář s jarmulkou, to tu ještě nebylo

09.11.2016
Zemětřesení v pražské židovské obci: Čekají ji volby a do vedení chce známý bouřlivák a restauratér Günsberger, o němž psali i v New Yorku. Drsoň, fórkař a motorkář s jarmulkou, to tu ještě nebylo

Foto: Facebook

Popisek: Aaron Günsberger s americkým hercem Harveyem Keitelem před svou restaurací

Známý pražský restauratér Aaron Günsberger, který se před časem kvůli falešnému teroristickému útoku konvičkovců dostal až na stránky světoznámého deníku New York Times, bude v listopadu usilovat o zvolení do vedení pražské židovské obce. Řekl to ParlamentnímListům.cz. Kromě oficiální kampaně zvolil Günsberger i neformální prezentaci na sociálních sítích, kde využil motivy kampaně Donalda Trumpa a zveřejnil například snímek s nápisem „Let’s make Josefov jewish again“.

Tuto proslulou pražskou postavu je nejlépe napřed trochu představit i lidem, kteří se o dění v židovské komunitě moc nezajímají, slibujeme, nudit se nebudete:  „Dvanáct let jsem studoval, a teď tady přebírám fazole,“ rozčiluje se naoko rabín brněnské židovské obce Štěpán Kliment, když kontroluje, jestli v luštěninách nejsou červi. „To poslouchám pořád,“ odvětí Aaron Günsberger, majitel vyhlášené pražské košer restaurace King Solomon (Král Šalamoun), když se ze své motorkářské bundy, poseté tajemnými symboly, převléká do modrošedého kuchařského mundúru...“ Tak popsala setkání s  Aaronem Günsbergerem reportérka Reflexu.

Žralok, delfín, učitelka z bývalé Jugoslávie, to vše do jedné konzervy

A pokračuje: „Zatímco diskutujeme, v kuchyni se vaří. Ptám se, proč je košer jídlo drahé (kompletní menu v King Solomonu stojí 550 korun, i když mívají slevy pro studenty). Důvody jsou podobné jako u biopotravin – musíte původ surovin sledovat od jejich začátku do konce: „Obyčejný tuňák, který by měl být košer, nesmí přijít do kontaktu s ostatními rybami. Jenže dnes, když se loví tuňáci, ve stejné síti uvízne žralok, delfín, učitelka z bývalé Jugoslávie – a to všechno se pak šoupne do jedné konzervy.“ Takže je mi jasné, že takový tuňák už z principu nikdy košer nebude. Dovídám se taky, že dnes už je restaurace v zásobování až na pár drobností soběstačná. „Z čeho teď dělají luxusní restaurace haló, to my děláme už dvacet let: skoro nic nedovážíme, máme naše zvířata, nekupujeme dochucovadla. Každého bejka, kterého mají lidi na talíři, znám,“ říká Aaron Günsberger.

Uvnitř Günsbergerovy restaurace je certifikát, že tu bylo připraveno jídlo pro Benjamina Netanjahua, jenž podle místního folklóru utekl ochrance z Pražského hradu, aby se mohl v klidu najíst přímo tady, v restauraci. Stojí za to prohlédnout si v iPhonu Aarona Günsbergera jeho momentky z letošního léta: s celou suitou tu jedl Richard Gere, Harvey Keitel, před pár lety tu byli herečka Susan Sarandonová, Robert De Niro, Sylvester Stallone a kdysi sám Henry Kissinger. „Hosté, ani ti slavní, sem nechodí jen z náboženských důvodů, ale i proto, že dobře vaříme,“ vysvětluje Aaron.

Trvám na tom, že exkurze do košer kuchyně měla začít u jeho stříbrné motorky Harley-Davidson. Nechal si ji jako člen mezinárodní motorkářské party Star of Davidson (to je spolek, kde Davidova hvězda, Star of David, potkává motorky Harley-Davidson) poslat ze Spojených států. Má na ní nápis „Our hogs are kosher“. Je to dvojsmysl – hog je divoký vepř a právě taky velká motorka, většinou harley. V překladu to tedy znamená i „Naši vepři jsou košer“. Fotí se u ní snad každý, kdo kolem restaurace na pražském Starém Městě projde,“ napsal před časem Reflex.

Prosincové volby v „obci“

„Židovskou obec vede orgán zvaný reprezentace, která si zvolí ze svého středu představenstvo a předsedu. Já jsem byl částí členské základny vyzván k tomu, abych se pustil do kandidatury. Dlouhodobě jsem byl v opozici a kritizoval. Jen kritizovat je snadné, tak jsem si řekl, že do toho půjdu touto cestou. Kandiduji tedy do reprezentace volené na čtyři roky a dále se uvidí podle výsledků voleb,“ vysvětlil na počátku rozhovoru o své kandidatuře Günsberger.

A dodal, jaké důvody ho k tomu vedly: „Důležitý pro obec je první dojem. V současné době je bohužel situace dlouhodobě ustrnulá a je potřeba obec celkově oživit. Chtěl bych se postarat o kompletní zatraktivnění obce v očích jak osob v ní dlouhodobě působících, tak nově příchozích a zároveň i většinové populace občanů naší republiky. Židovská kultura k dějinám jak Prahy, tak republiky historicky neodmyslitelně patří a měla by ožít. Rozhodně máme co nabídnout a přál bych si, aby to u nás fungovalo tak výborně jako v sousedním Polsku, kde vzniklo komunitní centrum otevřené pro všechny a mají rekordní návštěvnost místních i turistů. Něco podobného by slušelo i Praze.

Mluvím s každým

„V oblasti židovského města se denně pohybuji přes 30 let. Bavím se jak s nejvyššími hodnostáři, tak s úplně obyčejnými lidmi, prostě s každým, kdo se se mnou dá do řeči. Od lidí toho člověk hodně zaslechne, tudíž i spousta myšlenek, se kterými do voleb jdu, nejsou jen moje nápady, ale nápady lidí, kteří jsou členy obce. Obec tvoří její členové, a tudíž bych chtěl být tím, kdo by komunikoval nápady a potřeby jednotlivých lidí k vedení a naopak. Všichni ti lidé mi dali najevo, že by mě v této roli rádi viděli, a jejich důvěry si nesmírně vážím,“ sdělil ParlamentnímListům.cz Günsberger.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Anička Vančová