Populární Žižkovák balí na stará kolena kufry, v nejdražší ulici v republice měl totiž sotva desetinový nájem než ostatní. Jenže za život v luxusu nelze platit donekonečna jenom ‘slavným ksichtem‘
29.10.2016
Autor: ČT
Popisek: Populární komik, herec a moderátor Jiří Krampol se zřejmě bude muset na stará kolena stěhovat
Pro řadu celebrit je otázkou prestiže bydlet na nejluxusnější pražské adrese, nyní ji ale jedna z nich bude muset opustit. Jiří Krampol totiž dostal nůž na krk – majitelka domu mu odmítá dál pronajímat byt za ‘lidovku‘.
Jiří Bartoška, duchovní otec Králíků z klobouku Jiří Jiránek, Yvetta Blanarovičová s bývalým partnerem, Gabriela Partyšová s exmanželem Josefem Koktou, Marek Eben s manželkou, syn Lucie Bílé… ve zdech historických činžáků, lemujících pražskou Pařížskou ulici a nejbližší okolí, se už vystřídala celá řada celebrit i ‘celebrit‘. A komu se nepodařilo sehnat v této lokalitě bydlení nebo by tak vysoký nájem finančně nezvládl, alespoň chodívá s oblibou do tamních luxusních restaurací či na kafíčko. V určité společenské vrstvě to zkrátka už zase patří k ‘dobrému tónu‘. Nyní ale jeden z populárních obyvatel nejdražší lokality v naší metropoli bude definitivně muset své dosavadní pohodlí vyměnit za něco levnějšího. Majitelka bytu, který obývá již déle než patnáct let herec a moderátor Jiří Krampol s manželkou Hanou, se totiž postavila tvrdě na zadní. A požaduje měsíčně dvojnásobek než doposud.
Super kvartýr za pakatel
Tři plus jedna v historické zástavbě, vysoké stropy, dva balkony – celkem 108 metrů čtverečních. Takového pohodlí si manželé Krampolovi užívali za pouhých šestnáct tisíc měsíčně. Před lety si prý tuto ‘úlevu‘ vysloužili tím, že zanedbané prostory nákladně zrekonstruovali z vlastní kapsy. Jenže nic netrvá věčně, a tak ani populární herec a moderátor s manželkou nemohli počítat s tím, že jim tento systém vydrží donekonečna. Nyní došlo na lámání chleba. „Majitelka nám zvedla nájem na třiatřicet tisíc. To si absolutně nemůžeme dovolit platit,“ posteskla si paní Hana deníku Aha!. Krampol už prý záležitost předal právníkům, otázkou ale je, zda s tím něco zmůžou. Populární manželé totiž doposud platili výrazně nižší nájem, než je v dané lokalitě obvyklé. „Obecně lze říci, že bytové jednotky v pražské Pařížské ulici nad 100 metrů čtverečních se pronajímají zhruba od 50 do 100 tisíc korun za měsíc, většinou bez služeb,“ prozradil internetovému deníku Expres majitel jedné pražské realitní kanceláře.
Byt na ‘dobré‘ adrese
Současná Pařížská ulice vznikla během masivní asanace Židovského města na přelomu 19. a 20. století. Šlo o historicky největší přestavbu svého druhu, které padlo za oběť 608 domů. Zatímco u ostatních ulic architekti respektovali původní urbanistický záměr, Pařížská byla ‘proražena‘ nově, jako přímá třída ve stylu západních měst. Původně měla být součástí třídy, vedoucí od Národního muzea přes Václavské náměstí, Staré Město, Staroměstské náměstí, Josefov a Letnou až po budovu valného shromáždění. Plán se však neuskutečnil pro nedostatek finančních prostředků a kvůli odporu obyvatel Starého Města. Většina domů byla postavena v secesním stylu. Původní památky, jako kostel sv. Salvátora, kostel Šimona a Judy a Staronová synagoga, tak víceméně zanikly. Během let ulice vystřídala řadu názvů, za okupace byla dokonce přejmenována na Norimberskou. Pařížskou je teprve od roku 1947. Této lokalitě se nevyhýbaly ani důležité historické události. Zažila pohřeb T. G. Masaryka, pochod nacistických vojsk, Pražské povstání, demonstrace i slavnostní příjezdy. Bydlet v Pařížské znamenalo až do roku 1948 být součástí života a dějin.
Návrat staré slávy
Ošuntělé činžáky v Pařížské ulici a okolí se po revoluci začaly velmi rychle měnit. Její strategické umístění ji zkrátka předurčilo, že se stane pražským centrem módy. Vyrostla tu řada butiků s luxusním zbožím, které lákají nejen cizince, ale překvapivě i hodně Čechů. Potkáte tu křiklavě výstřední zbohatlíky, ‘vystajlované‘ hvězdičky showbyznysu i pár opravdu zámožných lidí, kteří nemají potřebu své bohatství okatě předvádět. A stejné je to i s návštěvníky místních kaváren a restaurací. Exkluzivní podniky jsou připraveny splnit každé přání, čemuž samozřejmě odpovídají i ceny. Utratit tu za večeři pro dva dvacet tisíc tudíž není problém stejně jako zaplatit v některém z butiků za novou kabelku ‘padesát táců‘. Uprostřed tohoto luxusu stále ještě žijí ‘obyčejní‘ lidé, je jich ale čím dál méně. Majitelé domů se totiž všemožně snaží zbavit nájemníků s regulovaným nájmem, aby mohli kasírovat mnohem vyšší částky od cizinců a celebrit. A tak není divu, že po letech došlo i na manžele Krampolovy. Zřejmě se dá očekávat dost náročná bitva, během níž si přijdou hodně na své i právní zástupci obou znesvářených stran. Na jedné straně stojí Krampolovi s tvrzením, že by majitel bytu neměl jednorázově zvýšit nájemné na více než dvojnásobek. Dalo by se jistě říci, že se to možná ani neshoduje s dobrými mravy. Na druhou stranu je ale otázkou, proč by majitelka domu v luxusní lokalitě měla ke své újmě donekonečna zvýhodňovat nájemníka jenom proto, že má známé jméno a tvář.
Tím pravým už nebude ani rodný Žižkov
Jeden z luxusních bytů v Pařížské tedy zřejmě bude již brzy k mání. „Na ten nový nájem bych rozhodně neměl. Pořád sice ještě pracuju, ale člověk v mém věku nikdy neví, co se může stát. V nejhorším zkrátka půjdeme jinam,“ posteskl si Krampol, který v létě oslavil již osmasedmdesáté narozeniny. Jeho starobní důchod totiž činí patnáct tisíc, což nestačí ani na pokrytí dosavadních nákladů na bydlení. „Nepotřebuji žádné bohatství a ani velký byt, vždyť jsem kluk ze Žižkova. Hlavní je, aby byla pohoda a abych byl zdravý,“ dodal. Na rodný Žižkov ale sotva zamíří. Někdejší svérázná dělnická čtvrť, jedna z nejchudších v Praze, se totiž po revoluci raké změnila k nepoznání. Staré činžáky, pamatující ještě Borna a Nedobyla, nyní skrývají za svými zdmi místo pavlačáků se společnými hajzlíky na chodbě nejvyšší možný luxus. Nabízejí velké prostory, v centru jste odtamtud za pár, takže není divu, že jsou velmi žádané. A za to se platí. I když tu nájmy zdaleka ještě nedosahují takové výšky jako na Starém Městě, Václavském náměstí či Malé Straně, Krampolova penze na ně stačit nebude.
Čtěte také:
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Adina Janovská