Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Co ještě drží Bakalu v Čechách? Po krku mu jde policie i politici, je tedy čas sbalit kufry a Maláčovou a ohlásit Czexit!

19.08.2016
Co ještě drží Bakalu v Čechách? Po krku mu jde policie i politici, je tedy čas sbalit kufry a Maláčovou a ohlásit Czexit!

Foto: archiv PL

Popisek: Zdeněk Bakala

Miliardář Zdeněk Bakala to nemá, chudák, lehké. Kdekdo se do něj obouvá, a to včetně pana prezidenta, policie se zajímá o údajný tunel OKD, prostě z úspěšného byznysmena a kamaráda nejvyšších míst se stal vyvrhel. Divíte se mu, že chce zmizet?

Přitom ještě nedávno byl miláčkem národa, úspěšným podnikatelem, na kterého byl kdekdo hrdý. Navíc měl po boku patřičnou partnerku, Miss Československo 1991 Michaelu Maláčovou. Tu si vzal v roce 2010, média o nich ráda psala jako o krásce a zvířeti, přesto šlo podle Bakaly o sňatek z lásky. Bakala je totiž typický selfmadesman, české ztělesnění amerického snu. Vyučený dámský krejčí z Opavy se v roce 1981 vydal na oceán, v USA studoval na prestižních univerzitách a nakonec to dotáhl na šéfa české pobočky Credit Suisse First Boston.

Nejlepší kamarád knížete Schwarzenberga

A už to jelo – v roce 1994 založil v Praze investiční a poradenskou firmu Patria Finance. Na jejím prodeji o šest let později vydělal miliardu korun. Přátelil se s Karlem Schwarzenbergem, který mu otevřel dveře k podnikání v Čechách. Schwarzenberg a Bakala jsou také považováni za mozky sdružení Lípa, kolem nějž se pohybovali vlivní byznysmeni i politici (mezi nimi také exministr školství a financí Ivan Pilip nebo někdejší guvernér České národní banky Zdeněk Tůma). Knížete a byznysmena pojí i společné podnikatelské aktivity, například privatizace likérky Jan Becher nebo koupě komerční televize TV 3.

Havel a Bakalova koalice

Schwarzenberg Bakalovi otevřel také dveře k Václavu Havlovi, Bakala financuje Knihovnu Václava Havla, přispíval ale i na předvolební kampaně ODS, TOP 09 nebo Věcí veřejných – není divu, že se koalici z roku 2010 říká také Bakalova koalice. A Zdeněk Bakala měl kýžený klid, jeho podnikáním se nikdo nezabýval.

Teď mu jdou všichni po krku

Jenže časy se mění, Nečasova vláda je minulostí a po Bakalovi teď všichni jdou – a může za to kauza OKD. Zdeněk Bakala si totiž ve vedení Ostravsko-karvinských dolů (OKD) ‘vydělal‘ zhruba šedesát miliard korun. Slušné, že? Kromě toho, že si léta vyplácel tučné dividendy a prodával nadhodnocené akcie, tak také postupně a nenápadně rozprodával části podniku. A pak OKD letos na jaře zkrachovalo a tisíce horníků se ocitly na dlažbě. A to doslova – Bakala jejich byty prodal britským investorům, místo aby je podle původního slibu nabídl přednostně nájemníkům.

Na šumavské sídlo hyeny Bakaly se pořádají nájezdy

Je tedy divu, že Bakala není zrovna na výsluní popularity? Z úst politiků i ‘obyčejných‘ občanů na jeho adresu padají výrazy jako tunelář, gauner, lidská hyena. Horníci pořádají nájezdy na jeho haciendu v šumavské Modravě. Byznysmen ale nehodlá čekat na veřejný lynč ani na vězeňský mundúr, v němž by ho nejraději viděl prezident Miloš Zeman. Zdá se, že se připravuje na czexit, a to důkladně. Co mohl, to v posledních letech prodal, a výdělky převedl na zahraniční účty. V Čechách mu zbývá už ‘jen‘ vydavatelství Economia, které vydává týdeníky Respekt a Ekonom a deník Hospodářské noviny, a pak také administrativní komplex Forum Karlín.

Jenže ani jedno se mu nějak nedaří prodat. Vydavatelství Economia se několik posledních let pohybuje na hranici krachu, v roce 2014 vykázalo ztrátu 153 milionů, loni to stáhlo na 40 milionů, v poslední době zaznamenává odliv klíčových novinářů. Odhadem podle týdeníku Týden, který se kauzou zabývá, má cenu asi jen 400 milionů. Zdá se, že se Bakala v Čechách přece jen chvíli zdrží, na takové výdělečné podniky bude kupce ještě asi chvilku hledat.

Čtěte také:

FOTO Náctiletá Češka vystavila svá velká, pevná prsa proti muslimům a migrantům

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Dáša Vrchotová