Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ženatý byl dvakrát, aby si vylepšil image u soudruhů, stejně to ale o něm všichni věděli. Přesto oficiálně nepřiznal ‘barvu‘ ani při oslavě svého jubilea a o první manželce dál mlčí jako hrob. Tajnosti slavných

03.08.2016
Ženatý byl dvakrát, aby si vylepšil image u soudruhů, stejně to ale o něm všichni věděli. Přesto oficiálně nepřiznal ‘barvu‘ ani při oslavě svého jubilea a o první manželce dál mlčí jako hrob. Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Vlastimil Harapes

Sexuální orientace slavného baletního mistra a choreografa Vlastimila Harapese je veřejným tajemstvím, sám ji ale nikdy nepřiznal. A ani to, že Zagorka, s níž se oženil, rozhodně nebyla jeho první ženou. Snaha ale byla stejně marná.

Hvězdou baletního souboru Národního divadla byl již v sedmdesátých letech minulého století. V roce 1971 se stal sólistou a při pohledu na jeho tvář a vypracovanou figuru se tajil dech ženám všech generací. A všechny záviděly křehkým baletkám, které se během zhruba padesátky představení, v nichž postupně zazářil, tulily do jeho náruče. Jenže právě o to ani trochu nestál, i když se všemožně snažil.

Davy fanynek do něj byly zamilované, jenže...

Davy fanynek do něj byly zamilované, jenže...

Tvrdá pěst veřejného mínění

Přiznat oficiálně homosexuální orientaci by znamenalo v jeho generaci totálně se odepsat. Koneckonců nebyl zdaleka jediný, o němž se v tomto směru spekulovalo. Pravdu nikdy nepřiznal ani legendární mim a tanečník Jaroslav Čejka, který se úspěšně po celý život vymlouval, že smyslem jeho života je péče o milovanou matinku. To herec Eduard Cupák, kterému již před více než půlstoletím zlomyslně kolegové přezdívali ‘mladá Kršková‘, protože ho podezřívali ze vztahu s úspěšným režisérem Václavem Krškou, svoji lásku k partnerovi Václavu Květovi přestal tajit. Představil se oficiálně i jeho rodičům a namísto dítěte spolu opečovávali milovanou chalupu. Řada homosexuálů se ale pod tlakem veřejného mínění dlouho úporně snažila předělávat sama sebe, například zpěvák Pavel Vítek, který ještě během studií DAMU chodíval i s děvčaty, a dokonce se i oženil. Nakonec se ale se svým životním partnerem Janisem Sidovským stal velkou psychickou oporou pro množství gayů a leseb a průkopníkem registrovaného partnerství v České republice. To Vlastimil Harapes dodnes nepřiznal ‘barvu‘, možná proto, že je přece jen o generaci starší.

Harapesova manželka Elena Strupková

Harapesova manželka Elena Strupková

Utajená manželka

O své první manželce slavný tanečník nikdy nemluví, je ale nad slunce jasnější, že i tento svazek byl dobře promyšlenou účelovou smlouvou. Jeho ženou se totiž stala Elena Strupková. O dva roky mladší herecká elévka začínala v Městském divadle v Příbrami, pak začala studovat na DAMU, kde v roce 1974 absolvovala na katedře loutkového herectví. Po roce 1989 založila Divadelní společnost Petrklíč a současně je ředitelkou alternativního Divadla Miriam, zaměřeného na mladého diváka. Působí jako herečka, občas i jako režisérka a pořádá zájezdová představení po celé republice. Ve velmi raném věku se provdala za Vlastimila Harapese a ani jeden dodnes oficiálně nepřiznal, že nešlo o manželství, ale o dohodu. Oba se mohli navenek pochlubit snubním prstenem a přitom žít po svém. Časem se rozvedli, zatímco ale Vlastimil dodnes barvu nepřiznal, Elena se hned po roce 1989 začala angažovat ve snaze o uznání gayů a leseb ve společnosti a stala se jejich psychoterapeutkou.

Manželé naoko podruhé - s Hanou Zagorovou

Manželé naoko podruhé - s Hanou Zagorovou

Pomoc pro gaye a lesby

Již počátkem 90. let Elena založila se svou přítelkyní, lékařkou a bývalou řeholnicí Bernadettou Dagmar Křížkovou, uskupení, které nabízí pastorační péči lesbám a gayům. Od počátku se kolem hnutí pohybovali lidé různých názorů, od těch, kteří chtěli homosexualitu léčit, až po ty, kteří si váží homosexuálního partnerství. O setkání s hnutími, zaměřenými na léčbu homosexuálů, Křížková říká: „Byla přesvědčena, že homosexualitu lze léčit a uzdravit, a pyšnila se uzdravenými a 'šťastně' ženatými gayi, jejichž – již na první pohled zvýšený – neuroticismus byl výmluvnější než všechna jejich slova… Také mě pobavilo, že během četných přestávek na kávu exgayové zásadně vyhledávali společnost mužů, zatímco se mnou a mou přítelkyní se bavil – kromě přítomných žen – pouze jeden heterosexuální muž.“ Po informativním pobytu ve Velké Británii v roce 1996, kde se Strupková s Křížkovou seznámily mimo jiné i s anglikánským knězem, žijícím v homosexuálním svazku, vzniklo jejich přičiněním v roce 1993 v České republice formální občanské sdružení.

Zatímco s Hankou jsou přátelé dodnes, o Eleně Vlastimil Harapes vůbec nemluví

Zatímco s Hankou jsou přátelé dodnes, o Eleně Vlastimil Harapes vůbec nemluví

Druhá svatba kvůli dítěti

I druhý Harapesův sňatek byl pouze formální. V roce 1986 se oženil se svou kamarádkou Hanou Zagorovou. Tehdy těžce nemocná zpěvačka marně toužila po dítěti, a tak se chtěla alespoň pokusit o adopci. Podle zákonných předpisů ale k tomu musela být provdána, svobodným zájemcům stát do péče děti prostě nesvěřoval. Přesto to byla marná snaha, ani se snubním prstýnkem se Haně nad úředním šimlem zvítězit nepodařilo. Souboj s úřady byl tak nekonečný a psychicky náročný, že ho nakonec vzdala. Když se pak v roce 1992 zamilovala do slovenského pěvce Štefana Margity, Harapes jí bez problémů dopřál svobodu, aby se mohla vdát za svoji velkou lásku.

Čtěte také:

Nezodpovědný otec, bisexuální nemrava, lichvář, narkoman… Co všechno ještě vyjde najevo o muži, kterého zdobí image geniálního umělce? Tajnosti slavných

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská