Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Politici se musí naučit klamat lidi, prohlásil kdysi legendární satirik Jaroslav Hašek. Ti naši současní se to naučili velmi rychle

08.07.2016
Politici se musí naučit klamat lidi, prohlásil kdysi legendární satirik Jaroslav Hašek. Ti naši současní se to naučili velmi rychle

Foto: archiv

Popisek: V Bratislavě je na venkovních zahrádkách kouření povoleno

Že politika je svinstvo, na tom se lidé shodují už po staletí. Poprvé podle všeho se podobně vyjádřil francouzský spisovatel Gustav Flaubert, narozený před 195 lety. Jeho jednoznačným sdělením: „Politika, pěkné svinstvo!“, hodnotíme často politiku dodnes.

Podobné srovnání mnohokrát ve svých fejetonech použil také několikrát Jaroslav Hašek. Znechucen chováním některých prvorepublikových politiků například napsal:  „Když vám utrhnou hlavu, nechte ji ležet, protože ji k politice nepotřebujete.“ V časopise Svět zvířat šel při popisování politiky ještě dál: „Kdo je politik, musí prodělat velkou školu života, hlavně musí se naučit klamat lidi. V politice není nic bezúhonně čistého. Většina politiků schází se v hospodách a usmívá se těm naivním lidem, kteří jim pomohli, aby mohli do těch hospod chodit.“

Zde končí historie a začíná současnost. Moc se od těch dob Haška a Flauberta nezměnilo. Důvěra v politiku naopak rychle klesá, do popředí se dostávají různé nacionalistické a extremistické strany. Těm tradičním politických stranám to ale zřejmě vůbec nevadí, Jejich popularita je stále menší a například poslancům z českého Parlamentu důvěřuje jen 26 procent obyvatel. A nemohou se vůbec divit. Neustále se hádají mezi s sebou, nové zákony, které pod tlakem přijímají, vzápětí mění a doplňují. Víc než jejich kvalita a potřebnost pro život občanů každého zajímá, jaká strana je Parlamentem 'protlačila'.

Protikuřácký zákon je příkladem lživé současné české politiky

Nejlepším příkladem, který zobecňuje snad všechny nectnosti současné české politiky, je případ takzvaně nesmrtelného protikuřáckého zákona. Mezi politiky a poslanci se o něj  bojuje již několik let. Zatím marně. Naposledy si kvůli němu dokonce sama poslanecká Sněmovna dobrovolně řekla, aby voliči jejich rozhodnutí moc vážně nebrali. Když se koalice začala hádat, kdo 'zavinil', že zákon byl demokraticky zamítnut, když oni si přáli jeho schválení, přišli s řešením, které nemá obdoby a jde až za hranu demokratických zvyklostí. Parlament sice demokraticky rozhodl, nám politikům se to ale nelíbí, a tak ať hlasují o tom samém ještě jednou. A běda, jestli poslanci nezmění názor.

Zákon nechali tak, jak byl zamítnut, přidali k němu některé schválené pozměňovací návrhy, naopak jeden schválený pozměňovací návrh, a to i hlasy koaličních poslanců, vyškrtli a hned jej znovu zařadili na program schůze sněmovny. Můžeme si jen domýšlet, kdo to všechno vymyslel a kdo nyní po pár týdnech 'přesvědčí' poslance, aby změnili názor a své vlastní přesvědčení a hlasovali podle 'rozkazu' svých stranických šéfů? Jen pro úplnost a nápovědu k předchozí otázce – zákon předkládalo sociálně demokratické ministerstvo zdravotnictví, tedy ČSSD.

Jak rychle lze změnit svůj vlastní názor? Čeští poslanci to dokážou během několika týdnů

V tabulkách z hlasování lze přitom velmi snadno zjistit, kdo a jak hlasoval před několika týdny a kdo a proč a asi také, za co!, bude hlasovat nyní. Pokud si premiér Sobotka myslí, že překotné změny v neschváleném zákonu a superrychlý návrat k novému projednávání zakryje rozčileným zvoláním, že on to ještě lobbistům od cigaret ukáže a že on se před nimi neschová, nemá pravdu.

Nejde o cigarety a zákazy kouření, a už vůbec ne o lobbisty, pokud vůbec ve sněmovně v této věci existují, ale o to, že nejde vše jednoduše změnit silou ve svůj prospěch proti rozhodnutí Parlamentu. Parlament je nyní už zcela určitě na cestě k ještě horším výsledkům při měření důvěry občanů, než má dnes. Tentokrát mu ale k tomu výrazně přispěla vláda.

„Politici se musí naučit klamat lidi,“ citovali jsme na začátku satirika Jaroslava Haška. Ti naši současní se to naučili velmi rychle. A to i z hnutí Ano, kteří o sobě říkali, že budou jiní než ti, co nám doposud vládli.

I nekuřácké kavárny v Bratislavě nabízejí zahrádky, na nichž si kuřáci mohou 'zahřešit'

I nekuřácké kavárny v Bratislavě nabízejí zahrádky, na nichž si kuřáci mohou 'zahřešit'

Kuřárny musí být podle tamních protikuřáckých zákonů v Německu, Rakousku, v Itálii, v Polsku, ve Španělsku, v Švédsku, ve Finsku, ve Švýcarsku i na Slovensku a jinde v Evropě. Přitom šéf zdravotního výboru Parlamentu Rostislav Vyzula se nad 'nesmyslným' návrhem, zřídit v nekuřáckých restauracích kuřárny, tak rozčílil, že se mu dalo i věřit. Svým rozhořčením oklamal nejen několik svých spolustraníků, ale i veřejnost. Buď zcela záměrně, nebo z nevědomosti. Ani v jednom případě to pro něj není dobrá vizitka. Jeho suverénní prohlášení, že s kuřárnami by to nebyl protikuřácký zákon, ale zákon kuřácký, se stalo doslova nesmrtelné. Kdyby věděli ve všech těch zmiňovaných zemích, že mají podle českého politika Vyzuly ne protikuřácké, ale pro kuřácké zákony, to by se asi divili.

Anebo další poslankyně, zvolená za hnutí ANO, bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková. Proč klamala své voliče, když se v rozpravě nad zněním protikuřáckého zákona tak bránila příkladu ze Slovenska, že to není dobrý příklad a že zrovna ze Slovenska bychom si příklad brát neměli, protože jejich protikuřácký zákon je špatný? Slovensko přitom omezuje svojí legislativou kouření velmi podobně, včetně existence kuřáren, jako všechny okolní státy. Navíc, jak jsme se nedávno přesvědčili na vlastní oči, u našich sousedů to vše funguje bez problémů. V restauracích, kde se vaří, se mimo kuřárny nekouří nikde, venkovní zahrádky u kaváren a restaurací ale kuřákům umožňují podléhat své slabosti a cigaretu si zapálit. Stejné je to v Itálii i Španělsku, v Německu, Švýcarsku i Rakousku i jinde.

Co může změnit nový protikuřácký zákon, který neuznává kompromis? Skoro nic!

Pokud se našim politikům podaří protikuřácký zákon v této nekompromisní podobě parlamentem přece jenom protlačit, mnoho se toho stejně nezmění. Třetina naší populace prostě kouří a kouřit nepřestane, jen si najde jiné možnosti, kde si dopřeje u kávy či piva cigaretu A tabákový průmysl zůstane rovněž i se svými lobbisty, o kterých skoro každý mluví, ale nikdo se s nimi nesetkal, také nedotčen. Pokles spotřeby tabáku je ve světě, a to navzdory dalším klamavým prohlášením našich politiků, zatím i po tak velké protikuřácké kampani minimální, v řádu jednotek procent ročně. Navíc velké firmy už mají dnes připraveny náhradní výrobní programy. Z tabáku samozřejmě.    

„V politice není nic bezúhonně čistého,“ napsal tenkrát Jaroslav Hašek. Otázkou zůstává, proč se stále nic nezměnilo a proč ti, kteří vstupují do politiky s dobrými úmysly něco změnit, se nakonec mění sami a dávají za pravdu stovky let starému poznání, že politika je prostě svinstvo.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace