Napětí kolem reorganizace policie houstne. Co bude dál? Babiš podle mě vládu nerozbije, výhrůžky odchodem ANO už jsou folklórem české politiky, říká hejtman Hašek. A kdyby přece - zbylo by vůbec ještě něco pro chudáka Kalouska?
15.06.2016
Foto: Reprofoto archiv
Popisek: Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek
Nynější rozpory ve vládní koalici ohledně reorganizace v policii mohou skončit i hlasováním o vyslovení nedůvěry (okleštěné) vládě. Obě rozhodující strany – ČSSD a hnutí ANO – se totiž v současné době předhánějí vůči sobě tvrdými prohlášeními. Zda by například mohla fungovat vláda sociálních demokratů s lidovci za nepřímé podpory TOP 09, jak naznačil její předseda Miroslav Kalousek, jsme se zeptali nezařazených poslanců, jejichž hlasy by mohly mít rozhodující váhu, ale dále i poslanců za Úsvit – Národní koalici a také zkušených členů ČSSD, kteří nemají daleko k Hradu.
Redakce ParlamentníchListů.cz nejprve oslovila nezařazené poslance a také ty z hnutí Úsvit – Národní koalice. Jejich místopředseda Marek Černoch nám k tomu sdělil: „Ano, já osobně bych takovou vládu nepodpořil, ale to je jen můj osobní názor. My máme k tomu v úterý 14. června předsednictvo a tam se budeme touto závažnou situací teprve zabývat a přijmeme k ní adekvátní stanovisko.“
Ve zmíněné záležitosti zatím není stále rozhodnutý poslanec Petr Adam (nezařazení), který uvedl: „V tuto chvíli nevím, jaký by byl program takové nové vlády, ve kterých projektech by chtěla pokračovat a v čem ne. Víte, já jsem pragmatik a je mi jedno, kdo by koho podpořil. Pro mě je důležité, jestli by ten nový program podporoval takové záležitosti, na základě kterých jsem šel za Úsvit původně do parlamentu.“ Stejně nerozhodný je zatím i Karel Fiedler (nezařazení). Ten ParlamentnímListům.cz odpověděl: „Před deseti dny bych takovou vládu ještě podpořil, v tuto chvíli opravdu nevím. My, opoziční poslanci, nemáme tolik informací, a to, co se nyní k nám z policie dostává, můj názor změnilo. Že k vládní krizi dojde, bylo jasné, očekával jsem ji i daleko dříve. V současné době to jistě umocnily blížící se volby.“
Naopak Milan Šarapatka (nezařazení) má už při možném vládním rozkolu celkem jasno: „Já bych takovou vládu určitě nepodpořil, TOP 09 není pro mě důvěryhodnou stranou,“ konstatoval. Stejný názor zastává i další nezařazený poslanec, Radim Fiala: „Nevyslovil bych takové vládě důvěru. Ta situace je natolik vyhrocená, že by měly proběhnout předčasné volby. Pokračováním nové vlády by se nic podstatného nevyřešilo, jen TOP 09 by dostalo nové ‚trafiky‘.“ To si pak myslí i Tomio Okamura (nezařazení), který prohlásil: „Takovou vládu bychom nepodpořili, to by už nešlo o regulérní vládnutí, ale o rozdělení politické moci a o trafiky. Takový kočkopes by byl k ničemu. Čistým řešením pro voliče by byly jen předčasné volby.“
Vláda by měla pokračovat, musí se toho ještě dost udělat
Poněkud odlišné, méně vyhrocené názory zastávají na současnou politickou krizi politikové z ČSSD, přestože mají určitě blíž k Miloši Zemanovi než současné vedení socialistů. Ti by spíše upřednostnili pokračování koaliční vlády, nevyhýbali by se však ani její částečné obměně. Například jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) si myslí: „Andrej Babiš podle mě vládu nerozbije, výhrůžky odchodem ANO už jsou trochu folklórem české politiky. A pokud nakonec ANO přece jenom opustí vládní koalici, bude v zájmu země mít vládu bez nich. Andrej Babiš by totiž odchodem z vlády jen potvrdil, jak moc nepochopil, že stát nelze řídit jako Agrofert, obecně chcete-li firmu, a že politika fakt není o koblihách ani líbivých řečech. Navíc vláda má k dořešení dost reálných problémů – od čerpání evropských fondů včetně výstavby páteřní dopravní infrastruktury, rozvoje veřejného zdravotnictví i školství všech stupňů a odměňování zaměstnanců v těchto klíčových veřejných službách, zajištění bezpečnosti země v nejširším slova smyslu – dostatečným počtem a výší odměňování policistů, hasičů, vojáků, zlepšením podmínek dobrovolných záchranářů, pomoci zemědělství a zemědělcům – řešením dlouhodobého sucha, potravinové bezpečnosti a soběstačnosti, řešení jaderné energetiky v ČR, pokračování spolupráce centrální vlády s regiony a městy i obcemi, je toho opravdu hodně, proč má vláda dále fungovat, a pokud má ANO nějaký koaliční problém, ať ho řeší v rámci koalice a neodstřeluje vlastní koaliční partnery veřejně přes média.“
K větší rozvaze nabádá i Jeroným Tejc (ČSSD), podle něj nemá smysl nyní spekulovat, co se vlastně stane. „Prozatím koalice existuje a stále má svůj význam. Ekonomika roste a nezaměstnanost klesá. Bylo by škoda, kdyby se koalice zhroutila na zákonu o kouření stejně jako na reorganizaci policie. I proto myslím, že by ministr vnitra měl počkat s podpisem návrhu, který byl vedením policie připraven zbrkle a tajně,“ uvádí.
Na vyhrocené emoce před volbami upozorňuje Vítězslav Jandák (ČSSD): „Já bych takovou vládu podpořil, ale myslím si, že k rozpadu nedojde. Že horké hlavy vychladnou. Před námi je návrh zákona o církevních náhradách, a to by nám zase odešli lidovci. Já doufám, že si to všichni uvědomí a zklidní se. Na druhou stranu rozumím tomu, že si policejní prezident může udělat reformu ve svém resortu, když cítí, že to bude užitečné. To je přece v jeho pravomoci. Je vidět, že se blíží volby a emoce nabírají na intenzitě.“
Další sociálně demokratičtí poslanci by pak obměnu ve vládní koalici nepovažovali za žádnou tragédii. Stanislav Huml proto tvrdí: „Ta podpora by nestála jen na hlasech TOP 09, ale i na hlasech ODS a KSČM. Já bych s tím souhlasil, nemám s tím problém. Bylo by to určitě lepší řešení než předčasné volby. A podobně pak hovoří i vlivný místopředseda Senátu Zdeněk Škromach (ČSSD): „Podporoval bych každou vládu, ve které působí sociální demokracie. Ta, o které se hovoří, by se ale nemohla jen opírat o TOP 09, která není moc spolehlivým partnerem. Musela by se hledat určitě širší koalice.“
Jan Štěpán
Čtěte také:
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Redaktor KL