Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Drtivá porážka: Premiér Sobotka se přiznal, že by chtěl vládnout podobně jako Karel IV. Ten se ale obklopoval chytrými lidmi. A co způsobilo pobouření v Praze?

22.05.2016
Drtivá porážka: Premiér Sobotka se přiznal, že by chtěl vládnout podobně jako Karel IV. Ten se ale obklopoval chytrými lidmi. A co způsobilo pobouření v Praze?

Foto: ČT

Popisek: Socha zakladatele univerzity Karla IV. sochaře K. Pokorného vévodí aule pražského Karolina od roku 1950

Mimořádné úspěchy, jichž dosáhl jeden z největších státníků středověku, Karel IV., byly mimo jiné také výsledkem jeho moudrosti a prozíravosti. Obklopoval se totiž lidmi chytřejšími, než byl on sám, což se dnes o mnoha politicích rozhodně nedá říci. A lze jen těžko najít někoho, kdo by se mu alespoň částečně vyrovnal.

Ostatně zajímavé srovnání Karla IV. a dnešní české politické reprezentace nedávno předvedl Václav Klaus mladší. Ten ve svém pravidelném komentáři na Novinkách.cz konfrontoval Karla IV. s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Nejvíc ho pobavilo, když se Sobotka vyznal z toho, jak je pro něj Karel IV. inspirující osobností, a uvedl, že by chtěl vládnout podobně. Klaus k tomu dodal s neskrývanou ironií: „Vidím v tom jen tři problémy: 1. Karel IV. byl udatný bojovník, který se nebál postavit přesile. 2. Karel IV. byl vzdělaný muž, hovořící plynně pěti jazyky, a zůstalo po něm obrovské dílo. 3. Karel IV. měl rád Čechy. Mimo jiné Čechům vybojoval práva vůči Říši. Obávám se, že pan Sobotka má zatím v těchto klíčových kompetencích průnik s Karlem IV. čistá nula.“

Karel IV. - nechte se inspirovat

'Inspiromat' z oficiálních stránek k výročí narození Karla IV. Stejně úspěšný by prý rád byl i současný premiér
Bohuslav Sobotka. Vážně tohle myslel vážně?

Hledět na blaho společnosti

Podle rektora Karlovy univerzity Tomáše Zimy je Karel IV. osobností, jejíž myšlenky a vize jsou aktuální dodnes. Současné elity by si od něj mohly vzít v mnohém poučení. „Je důležitější tvořit, než bourat, naslouchat a komunikovat, než někoho překřikovat, a hledět na blaho společnosti, než na svůj krátkodobý prospěch.“ Připomíná také, že Karel IV. měl mimořádný čich na lidi a mohl se tak jimi obohatit. Podle Zimy řada politiků dnes ale činí opak a nechávají se obklopovat těmi, co jim jenom tleskají a zatajují pravdu, a onen dotyčný pak žije v bludu.

Výjimečný panovník

V zajímavém rozhovoru pro Český rozhlas rektor Zima rovněž zdůraznil, že Karel IV. byl velmi vzdělaný a hovořil několika jazyky, což v jeho době rozhodně nebylo obvyklé. Díky přísnému otci Janu Lucemburskému se vzdělával již odmalička. Po celý život se obklopoval  učenci z celého světa a byl v kontaktu s profesory ze slavných univerzit. Právě Karlovu univerzitu, ale i další, založil po vzoru pařížské Sorbonny. Již ve středověku existovala čilá výměna studentů i profesorů mezi jednotlivými univerzitami, jak ji známe dnes, například z programu Erasmus. Profesoři Karlovy univerzity patřili ke Karlovým přátelům a rádcům.

Krásný dotek našich dějin. A příležitost vzpomenout na velkého Čecha i Evropana Karla IV. – poznamenal premiér na Twitteru. Ta unie mu prostě nedá spát

Krásný dotek našich dějin. A příležitost vzpomenout na velkého Čecha i Evropana Karla IV. – poznamenal
premiér na Twitteru. Ta unie mu prostě nedá spát

Pobouření v Praze

Dostatečnou moudrost však dnes neprojevuje ani samotné vedení Karlovy univerzity. Právě v roce, kdy slavíme 700. výročí narození jejího zakladatele, se totiž rozhodlo změnit její název tím, že z něj vypustila přídomek „v Praze“. Zdůvodňuje to skutečností, že se její fakulty nacházejí i v jiných městech, například v Hradci Králové. Podle Lidových novin toto rozhodnutí značně pobouřilo část historické obce. Rektor Zima se ale brání, že jde o dlouhodobý záměr, související s novelou vysokoškolského zákona.

Čtěte také:

Místo Otce vlasti Donutil a obskurní pěvecká soutěž. A Hlas versus Hlas? Očekávaný TV film o mladém Karlovi byl velkým zklamáním! Karel IV. se stal nevinnou obětí sledovanosti ČT

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová