Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pražská kavárna již hledá Jánošíka, který by porazil prezidenta. Kdo má nejvíce šancí? Eben, Horáček, nebo snad Pospíšil? Jak to chodí v zákulisí bojovníků proti Zemanovi?

17.05.2016
Pražská kavárna již hledá Jánošíka, který by porazil prezidenta. Kdo má nejvíce šancí? Eben, Horáček, nebo snad Pospíšil? Jak to chodí v zákulisí bojovníků proti Zemanovi?

Foto: Facebook

Popisek: Michal Horáček

Prezident Miloš Zeman nevylučuje, že by se podruhé ucházel o prezidentskou funkci. Jeho popularita je značná a tomu odpovídá i výrazná šance opět uspět. To si dobře uvědomují jeho protivníci, a tak začínají hledat osobnosti schopné současné hlavě státu konkurovat. Někteří dokonce tvrdí, že všechny politické strany mají povinnost najít kandidáta, který by Zemana porazil. Jenže to vůbec nebude jednoduché.

Týdeník Respekt nahlédl do kuloárů, v nichž se takové osobnosti hledají a výsledkem se stal obsáhlý článek, popisující, jak pražská kavárna hledá lidového hrdinu. Své čtenáře například zavedl na debatu občanského spolku Evropské hodnoty, která se před časem konala v Brně. Zúčastnili se jí také textař Michal Horáček, bývalý velvyslanec v USA Petr Kolář a  poslanec parlamentu Karel Schwarzenberg. Svoje aktivity zdůvodňují obavami, abychom se jednou znovu neprobudili v nesvobodné zemi. Kolář na besedě  přiznal, že se právě proto stal na stará kolena aktivistou a nyní stojí v čele  Občanských hodnot. Zda se nakonec pokusí konkurovat Zemanovi, ale  ještě není rozhodnut. 

Vzor Masaryk a Havel

Think-tank Evropské hodnoty je nevládní odborná instituce, působící od roku 2005, jejímž hlavním posláním je bránit liberální demokracii. Její vizí je svobodné, bezpečné a prosperující Česko ve střední Evropě, které je pevnou součástí Západu. Pomáhá čelit agresivním režimům, radikalizaci uvnitř společnosti, šíření autoritářských tendencí a extrémistických ideologií včetně islamismu. Politikům předkládá odborná doporučení a systematicky sleduje a hodnotí jejich práci. Za základní prvky vysoké politické kultury považuje aktivní občany, zodpovědné politiky a soudržnou společnost, která sdílí hodnoty svobody a demokracie.  Evropské hodnoty jsou inspirovány odkazem T.G. Masaryka nebo amerického prezidenta Roosevelta, britského premiéra Churchilla a Václava Havla.  

Podle indiánských kruhů

Podobné aktivity jako Občanské hodnoty  vyvíjí podle Respektu i další subjekty. K těm patří například i nová iniciativa Kruhy důvěry, která překvapivě vznikla v Ústí nad Labem pod patronací podnikatele a filantropa Martina Hausenblase.  Ten nic bližšího  o hledání prezidentského kandidáta zatím prozradit nechce, sdělil pouze, že se toto seskupení řídí principem indiánských kruhů, jehož základem je důvěra. Do Kruhů důvěry se zapojil například  senátor za KDU-ČSL Zdeněk Papoušek a po vzoru Miloše Zemana již vyjíždí za lidmi  do měst i obcí.  Velmi dobře si uvědomuje, že kandidát z tábora „pravdy a lásky“ nemá příliš šancí uspět, protože by ho prý Zeman mohl snadno odstřelovat. Přesto Kruhy například hodlají oslovit oblíbeného herce a moderátora Marka Ebena.  Jenže je otázkou, zda by tento jemný umělec unesl předvolební boj plný podpásovek. 

Lidový Horáček?

Respekt připouští, že poměrně silnou pozici zaujímá textař Michal Horáček. Mohl by prý dokonce oslovit i lidové vrstvy. Přes svoje vzdělání a značný majetek bydlí v malé obci a léta strávil mezi  lidmi na okraji společnosti. Jeho populární písničky zná téměř každý. Ale ani Horáček ještě není definitivně rozhodnutý, zda by se  souboje o prezidentský post zúčastnil. Uvědomuje si, že je to obrovský zásah nejen do jeho života, ale i jeho rodiny.  Navíc nechce být spojován se žádnou stranou ani hnutím. Když by do toho šel, tak prý pouze sám za sebe. Podle některých odborníků má zatím slušné šance uspět v boji proti Zemanovu europoslanec Jiří Pospíšil. Také ho sice děsí představa o kampani plné špíny, ale na straně druhé nechce být pasivní a předem podlehnout  obavám, že Zeman se těší většinové podpoře společnosti. I on již objíždí kraje a zjišťuje, že jeho podpora není zanedbatelná. Dobře ví, že porazit Zemana  může pouze ten, kdo dokáže to, co on. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace