Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kdyby jeden z nich slezl z motorky, zbouchá tě, že se nevzpamatuješ! Vlci na Václaváku: Co se dělo doopravdy, kdo se zhulil a kdo vytasil deset litrů na Putina. Byli jsme tam a fotili

09.05.2016
Kdyby jeden z nich slezl z motorky, zbouchá tě, že se nevzpamatuješ! Vlci na Václaváku: Co se dělo doopravdy, kdo se zhulil a kdo vytasil deset litrů na Putina. Byli jsme tam a fotili

Foto: Hans Štembera

Popisek: Noční vlci dorazili se zpožděním; demonstranti málem utekli domů. Bylo jich kolem dvaceti, ostatní motorky měly české espézetky

REPORTÁŽ FOTOGALERIE Noční vlci spolu s motorkáři z Česka i dalších zemí projeli Prahou. Do metropole dorazili s více než hodinovým zpožděním. Na Václavském náměstí ruským motorkářům nachystali „přivítání“ proukrajinští aktivisté s protiputinovskými hesly. Na místě byl také europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina.

Aktivisté s ukrajinskými a americkými vlajkami se na pražském Václavském náměstí ruských motorkářů doslova nemohli dočkat. Uprostřed náměstí stáli s roztaženými transparenty několik hodin. Noční vlci měli centrem Prahy ještě před návštěvou hrobů sovětských vojáků projet mezi jednou a půl druhou odpoledne. Nakonec k Václavskému náměstí kolona asi osmdesáti strojů dorazila s dvouhodinovým zpožděním.

Organizátor akce, protiruský aktivista Tomasz Peszynski, musel demonstranty několikrát povzbuzovat, aby vydrželi, že Noční vlci už se blíží. Jednou hlásal do megafonu, že do čtrnácti hodin budou na místě, když se to nestalo, tak přišel později s informací, že jsou 60 kilometrů od Prahy; někteří chtěli akci vzdát a odejít domů. Vzápětí na to Peszynski sdělil, že jsou nikoli šedesát, ale jen dvacet kilometrů od Prahy. 

Chtějí nás uondat, aby nás to přestalo bavit

„Jejich taktika je jasná, chtějí nás uondat, aby nás to přestalo bavit a až bychom odešli domů, tak se vítězně projedou po Václaváku,“ přesvědčoval Peszynski aktivisty, aby zůstali.

Zklamaně ale oznámil, že kvůli finanční náročnosti musí sundat obří transparent Vladimira Putina, vyzdvihnutý jeřábem. I to se ovšem změnilo. „Putin nakonec zůstane. Našel se dobrodinec, který to zaplatí a já mu tímto děkuji,“ potěšil Tomasz Peszynski demonstranty. Oním dobrodincem byl europoslanec Štětina a mělo se jednat o deset tisíc korun. Při čekání na ruské motorkáře nedocházelo k žádným velkým incidentům. Po Václaváku pouze několikrát dokola pomalu projížděla auta s obřími ruskými vlajkami. Aktivisté na ně pískali a ukazovali jim vztyčené prostředníčky. Osádky vozů se tím pouze bavily.

Občas došlo k drobným hádkám náborových táborů mezi aktivisty a na druhé straně silnice postávajícími lidmi. Muž s ukrajinskou vlajkou křičel na ženu přes silnici, že podporuje ruské fašisty. Rázná žena se ale nedala. „Kdyby jeden z nich slezl z motorky, zbije tě tak, že se nevzpamatuješ,“ kontrovala.

Na náměstí prošel i pochod za legalizaci marihuany

Mezitím také přes náměstí prošly tisíce lidí v rámci pochodu za legalizaci marihuany. To ale připomínalo spíše velkou párty než demonstraci. Z tisícihlavých davů se linul náležitý marihuanový odér. „Ty vole, já z toho budu taky zhulenej,“ reagoval jeden z proukrajinských demonstrantů na odér poté, co zafoukal vítr. Konopní demonstranti prošli a opět pokračovalo čekání na ruské motorkáře.

Zneužívají památku padlých, zlobil se Štětina

Ti si podle přítomného europoslance Jaromíra Štětiny nepřipomínají konec války a padlé sovětské vojáky, ale jejich památku zneužívají.

„Noční vlci zneužívají památku těch, kteří padli za druhé světové války. Je to ideologický výpad, oni nejsou žádní turisti. Jsou předvoj výsadku hybridní války, kterou vede proti Evropě Ruská federace,“ sdělil reportérovi ParlamentníchListů.cz Jaromír Štětina.

Průjezd asi osmi desítek motorek trval pár minut

Před půl čtvrtou se po stranách náměstí začali řadit těžkooděnci a znásobil se počet policejních aut, příjezd vlků se blížil. Pár minut poté se ozval zvuk motorek. Demonstranti se seřadili, napnuli transparenty a začali křičet, pískat, ukazovat pěsti a vztyčené prostředníčky. Průjezd asi osmi desítek motorek trval pár minut. Motorkáři s úsměvem demonstrantům mávali a občas na ně zatroubili. 

Z demonstrantů byli skoro všichni v poklidu. Jeden pouze dost hlasitě stále dokola křičel „smrt Sovětskému svazu“ a druhý rusky „jdi domů“. Tento pokřik směřoval na každého motorkáře a poněkud paradoxní bylo, že většina motorek měla české poznávací značky. Rusů a tedy Nočních vlků bylo zhruba kolem dvaceti. Po průjezdu motorkáři zamířili na Olšanské hřbitovy k hrobům rudoarmějců a demonstranti v klidu odešli.

Radim Panenka

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.            

Vložil: Anička Vančová