Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Týden v kultuře

Týden v kultuře

Nejen knížky, i ´živá´ kultura nás zajímá. Aneb Pavel Přeučil každé pondělí

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

S poutníkem za Bílou paní

S poutníkem za Bílou paní

Strašidla pro víkendy i všední den. Kde? No přeci na hradech a zámcích

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tak z tohoto Babiš mít radost nebude! Nečasův exporadce se rozepsal o privatizaci Unipetrolu. Co všechno spadlo přitom do klína Agrofertu? A bylo to fér?

02.05.2016
Tak z tohoto Babiš mít radost nebude! Nečasův exporadce se rozepsal o privatizaci Unipetrolu. Co všechno spadlo přitom do klína Agrofertu? A bylo to fér?

Autor: Twitter

Popisek: Ministr financí Andrej Babiš

Server Pavla Šafra SvobodnéFórum.cz přinesl exkluzivní zprávy vyšetřovací komise polského sejmu ohledně vyšetřování privatizace firmy Unipetrol. Podle jejích závěrů zde musely být ohromné vlivy Agrofertu. Text sepsal někdejší poradce premiéra Petra Nečase Jiří Sezemský.

„Prezidentova návštěva u Andreje Babiše znovu připomněla aféru farmy Čapí hnízdo, vyšetřované kvůli podezření z dotačního podvodu. Nic nemůže být okatějšího než takto průhledně naaranžovaný pokus Zemanova spojence vyvinit a zpochybnit vyšetřování. Nebylo to poprvé, kdy se protnuly jejich zájmy. Zavzpomínali u ohrady s klokany na privatizaci Unipetrolu?“ ptá se úvodem Sezemský. 

Podle něj je špičkou ledovce v historii podnikání majitele Agrofertu Andreje Babiše dvojí privatizace petrochemického holdingu Unipetrolu. U obou z nich prý hrály klíčovou roli Babišovy nadstandardní vztahy s vládami sociální demokracie. První kapitola se podle Sezemského začala psát v roce 1999. Tehdy Zemanova vláda provedla v Unipetrolu čistku a do čela šli manažeři, spojení s Agrofertem. Celé tři roky poté Babišova společnost profitovala z výhodných smluv, poté bylo přikročeno k privatizaci, píše Sezemský. Ačkoliv tehdy nabídl Agrofert méně než hlavní konkurent, Rotch Energy, uspěl. Akcie Unipetrolu se propadly o 45 procent. V září 2012 poté Babiš Unipetrol pod nátlakem premiéra Vladimíra Špidly a jeho vlády vrátil.

Odkud vedení holdingu vědělo, kolik nabídnou konkurenti

„Druhou privatizaci Unipetrolu provázely ještě větší skandály na české a polské straně, přičemž se v ní objevili stejní hráči,“ popisuje Sezemský s tím, že i druhá privatizace je kritizována, například za omezení konkurence či za snížení transparentnosti. „Do užšího výběru postoupily polská společnost PKN Orlen, maďarský MOL a Shell. Konečnou nabídku nakonec podal jediný PKN Orlen, který zaplatil celkem zhruba 14,7 miliardy korun. Kabinet ji v dubnu 2004 přijal a prodej byl dokončen za Grossovy vlády v roce 2005,“ popisuje Sezemský. A všímá si toho, že rozsáhlé vyšetřování na polské straně ukázalo, že nejbohatší polský magnát Jan Kulczyk se v roce 2003 sešel ve Vídni s důstojníkem ruské tajné služby Vladimirem Alganovem. 

„Kulczyka začaly vyšetřovat policie a krakovská prokuratura. K aféře 'Orlengate‘ následně vznikla vyšetřovací komise polského Sejmu, která zahájila činnost v červenci 2004. Důvodem bylo podezření, že vedení Orlenu pomáhalo polské ropné mafii k miliardovým daňovým únikům a nakupovalo za nevýhodných podmínek podniky v zahraničí. Toto vyšetřování přineslo řadu závažných odhalení,“ popisuje Sezemský. A uvádí, že bývalý člen vedení PKN Orlen Krysztof Kluzek uvedl, že vedení holdingu vědělo o tom, jakou cenu nabídnou jejich konkurenti. Informace jim měl zjistit právě Andrej Babiš, a to přes Stanislava Grosse. 

Za kolik? Za pět fabrik!

„Tehdejší vedení PKN Orlen pak s Agrofertem uzavřelo dohodu, že pokud v české privatizaci PKN Orlen zvítězí, prodají výhodně Agrofertu pět lukrativních chemických továren, patřících Unipetrolu (Agrobohemie, Aliachem, Kaučuk, Paramo a Chemopetrol),“ dodává Sezemský a cituje ze závěrů sejmu: „Orlen, který se pokoušel o koupi českého petrochemického koncernu UNIPETROL, sliboval prodej jeho chemické části místnímu byznysmenovi Andreji Babišovi. Nabídka Orlenu byla podhodnocena o 200 milionů eur a pokuta za odstoupení od smlouvy činila 75 milionů euro. Poradci vedení polského koncernu neskrývali, že smlouva je nezbytná, aby zvítězili ve výběrovém řízení na nákup akcií Unipetrolu, vyhlášený českou vládou. Andrej Babiš je v Praze velmi vlivný, patří do okruhu blízkých známých mj. Stanislava Grosse, šéfa vládní ČSSD.“ 

„Vlivy Agrofertu musely být ohromné, jestliže se mu podařilo českou vládu přesvědčit, aby odmítla nabídku o 40 procent vyšší než od PKN Orlen. Tento rozdíl (mezi nabídkami) činí gigantických 180 milionů eur. Je téměř identický jako ztráta Orlenu na prodeji chemické části Unipetrolu Agrofertu,“ píše Sezemský dále. Spekulace o korupci se však i přes vyšetřování nepodařily prokázat.

 Čtěte také:

Odpovídá na otázky, které jí nikdo neklade; to je přesně dnešní ODS, komentuje bývalý člen hořké výročí strany, na jejíž oslavu nikdo nepřišel. „Pane předsedo, proč jste takový debil?“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace