Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Trpící romantik s rozervanou duší? Chyba lávky. Český symbol lásky byl ve skutečnosti pořádný chlípník, jehož dlouho pečlivě utajovaný deník si nezadá s tvrdým pornem. Tajnosti slavných

01.05.2016
Trpící romantik s rozervanou duší? Chyba lávky. Český symbol lásky byl ve skutečnosti pořádný chlípník, jehož dlouho pečlivě utajovaný deník si nezadá s tvrdým pornem. Tajnosti slavných

Foto: Česká pošta

Popisek: Dvousté výročí narození Karla Hynka Máchy připomněla nová poštovní známka. Jejím autorem je akademický malíř a grafik Jan Kavan

Taky se dnes chystáte se svou láskou na Petřín? K prvnímu máji polibek u sochy legendárního básníka prostě patří. Málokdo z roztoužených milenců ale tuší, že se Karel Hynek Mácha netrápil ani tak romantickými představami, jako spíš svými fyzickými potřebami. A dokonce si vedl i sexuální deníček!

Učebnice nám ho představují jako roztouženou bolavou duši, která žila jen pro krásu poezie a skutečné každodenní touhy obyčejných lidí byly pro ni příliš přízemní. Již téměř dvě století ho zdobí aureola největšího českého básníka, a tak je jen málokdo vůbec ochoten připustit, že byly jeho povahové rysy ve skutečnosti této představě na hony vzdáleny. A jen s největšími rozpaky jsou Češi vůbec ochotni připustit, že se kromě jeho poezie, o níž se učí již děti ve škole, zachovaly i zápisky, nad nimiž by se leckdo červenal.

Výtržník, opilec a děvkař

„Úplně vidím, jak by dnes vyšel Máchův Máj s propagačním přebalem ‘Další práce autora bestselleru Dnes jsem pical Lori dvakrát‘,“ napsal o něm před časem dramatik Alex Koenigsmark. A zdaleka nebyl první. Již ve 30. letech minulého století uvedl uznávaný lingvista Roman Jakobson pobaveně, že kdyby Karel Hynek žil právě teď, asi by si nechal lyriku pro domácí potřebu a uveřejnil by svůj deník, do nějž si zapisoval své nejintimnější zážitky. „Chtěl jsem na zemi, ona nechtěla... Potom se přece svlíkla a lehli jsme si u kamen, aby na nás žádný nepřišel.“ To je jedna z těch méně pikantních Máchových poznámek, ty šťavnatější raději pomineme a necháme na úvaze čtenářů, zda si je dohledají třeba na internetu.

Pomník Karla Hynka Máchy na Petříně od Josefa Václava Myslbeka

Pomník Karla Hynka Máchy na Petříně od Josefa Václava Myslbeka

Beznadějný romantik, který v noci pláče na hřbitovech, stoupá na „hrady spatřené“ a jehož největší rozkoší bylo přičichnutí k rozkvetlému šeříku, jehož snítku třímá v ruce i Máchova socha. Tak ho zpodobňuje literární historie. Ve skutečnosti byl bouřlivák, který v ruce mnohem raději třímal něco zcela jiného, lezl přes plot za holkami, a dokonce v Litoměřicích zmlátil opilého kata. Možná jsme už zapomněli, jak se vydal pěšky až do Itálie, určitě by se ale tak nestalo, kdyby k tomu pedagog dodal, že cestou vypil s přítelem ‘za pochodu’ během pouhých dvou týdnů více než čtyřicet litrů vína. Zřejmě se mu pak při pohledu na přírodní krásy oči nerosily dojetím, ale z úplně jiného důvodu.

Sex? V žádném případě!

Tak literární historikové dlouho přistupovali k našemu největšímu romantikovi, takže jeho deník byl cíleně dlouho utajován. Velký idol přece musel zůstat v očích národa cudný a nevinný, podobně jako jeho tvář, která naivně shlíží na své obdivovatele z podstavce na pražském Petříně. Jediné, co mu ‘dovolili‘, bylo nekonečné a bolestné snění. Šifrované věty v deníku poprvé rozluštil až Jakub Arbes v roce 1886, považoval je ale za tak obrazoborecké, že je raději neprozradil. Pak se desítky let vlekly nekonečné spory, zda veřejnost a Máchova památka tak drsné odhalení vůbec unese. Poprvé byly jeho intimní deníky vydány až v roce 1976, navíc v zahraničí a v samizdatu. A oficiálně až v roce 1993!

Jiří Schwarz jako Mácha ve filmu Františka Vláčila Mág

Jiří Schwarz jako Mácha ve filmu Františka Vláčila Mág

Rozdíl mezi romantickou podobou, kterou do nás učebnice ‘nahustily‘, a reálnou Máchovou podobou je obrovský. V jeho vyjádřeních o sexu jasně nejde o cit, ale jen o ryze praktickou záležitost. Podle dochovaných informací si své přítelkyně Lori ani trochu nevážil, naopak ji psychicky týral a vydíral. Podle režiséra Františka Vláčila, který o něm natočil v roce 1987 životopisný film Mág, byla Lori myší a on kobrou. A myš byla kobrou fascinovaná. Mácha ji nemohl milovat, protože nebyla jako ženy, o nichž romanticky psal. Neprobouzela v něm nic kromě chuti stáhnout jí sukni.

Jak se zrodil romantik

Jeho současníci tvrdí, že byl milý i divoký, přátelský i nesnesitelný, arogantní, vřelý, panovačný i ješitný. Jeho přítel Karel Sabina o něm řekl, že byl „velepodivný“, další přítel, Karel Jaromír Erben, se dokonce nechal slyšet, že byl skoro nepříčetný. A ani to do obrazu romantického snílka právě nezapadá. Na legendu národa rozhodně během života ‘našlápnuto‘ neměl. Jeho Máj nikdo neznal, protože ho vydal vlastním nákladem pouze v počtu sta výtisků a kritici ho vzápětí doslova strhali s tím, že Češi potřebují něco úplně jiného. Opravdu romantická byla až jeho smrt a pohřeb v den, kdy se původně měl ženit. Po desítkách let si pak vlastenci kolem Jana Nerudy uvědomili, že je pohřben v Litoměřicích, tedy vlastně na německém území, a tak se pouť k jeho hrobu stala téměř národní povinností.

Lori Šonková v sedmdesáti letech. Její podoba z mládí se nedochovala.

Lori Šonková v sedmdesáti letech. Její podoba z mládí se nedochovala.

Karel Hynek Mácha se narodil 16. listopadu 1810 v Praze. Původně se jmenoval Ignác, jméno si ale počeštil na Hynek a přidal k němu ještě Karel. Vystudoval filozofii a práva. Zemřel 6. listopadu 1836 pravděpodobně na choleru, nikoliv tedy ‘romanticky‘ na zápal plic, jak se dlouho tvrdilo. Pohřben byl o dva dny později – přesně v den, kdy se měla konat v Praze jeho svatba s Eleonorou (Lori) Šomkovou. O sedm let mladší Lori porodila měsíc před plánovanou svatbou Máchova jediného syna Ludvíka, který v pouhých devíti měsících zemřel. Do dvaatřiceti let pak žila sama, poté se provdala za policejního úředníka Františka Sieha, který ale velmi rád rozhazoval peníze, a tak jejich domácnost často navštěvovali exekutoři. Za trest byl nakonec přeložen do Lvova, kde v 80. letech zemřel. Lori pak dožila u své sestry v Praze a zemřela v roce 1891. Na náhrobek si nechala napsat „Máchova Lori“.

Čtěte také:

Vášnivý tramp a nejošklivější komik všech dob neměl o svém původu ani páru. Oblíbený představitel nejrůznějších lotrů a padouchů se probojoval z italské fronty až k Werichovi. Tajnosti slavných

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace