Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Z obrazovky se usmívala, přitom tajila obrovskou rodinnou tragédii. A když se konečně dočkala od osudu nápravy, byla populární hlasatelka kvůli tomu ‘odejita‘ z televize. Tajnosti slavných

22.04.2016
Z obrazovky se usmívala, přitom tajila obrovskou rodinnou tragédii. A když se konečně dočkala od osudu nápravy, byla populární hlasatelka kvůli tomu ‘odejita‘ z televize. Tajnosti slavných

Foto: FTV Prima

Popisek: Někdejší hlasatelka Československé televize Marie Tomsová v pořadu VIP Prostřeno

Když s úsměvem na rtech uváděla Marie Tomsová pořady České televize, nikoho by nenapadlo, jakou bolest ukrývá. Když se pak konečně dočkala splnění svého největšího snu, ČT ji propustila jako ‘nerentabilní‘.

Téměř dvacet let byla jednou z nejpopulárnějších dam, které provázely televizní diváky programem. Díky práci hlasatelky navštívila Kubu i Vietnam, zahrála si ve filmu, naučila se naslouchat a improvizovat. Původně měla o své budoucnosti úplně jiné představy, nakonec se ale řízením osudu dostala do hlasatelny Československé televize. „Měla jsem tu práci opravdu ráda. Byli jsme výborná parta lidí, kteří si rozuměli a dodnes se scházejí. Také jsem za kamerou kromě kameramana cítila konkrétního diváka. Pro množství lidí jsme byli jediným spojením se světem, nebo dokonce jediným hostem v jejich domácnosti,“ konstatovala stále krásná Marie Tomsová, o níž se říká, že zná nejspíš tajný recept na věčné mládí.

V době, kdy jako hlasatelka vstupovala do všech domácností prostřednictvím televizní obrazovky

V době, kdy jako hlasatelka vstupovala do všech domácností prostřednictvím televizní obrazovky

K paletě se už nikdy nevrátila

Narodila se 25. června 1952 v Chrudimi, kde prožila pohodové dětství, a veškeré prázdniny trávila v Ivanovicích na Hané, v zahradnictví maminčiných rodičů. Studovala na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy výtvarné umění a český jazyk a moc toužila malovat. „Chtěla jsem dělat kreslený film nebo ilustrovat dětské knížky. Tehdy jsem si neuměla představit, že bych v životě dělala něco jiného. A vidíte. Nikdy jsem se už ke stojanu, barvám a plátnu nevrátila. Asi jsem neměla tu vnitřní potřebu tak silnou,“ prozradila v jednom rozhovoru. Během studií si občas přivydělávala jako modelka. Po přehlídkovém molu jako manekýnka sice chodit nemohla, protože měří pouze 164 centimetrů, uplatnila se ale jako fotomodelka a v reklamách. A jak se dostala před kameru? „Režisér Bonaventura natáčel hudební klipy do televize, a když potřeboval děvče na nějaké menší herecké akce, tak jsme mu tam s Andreou Čunderlíkovou dělaly křoví,“ zavzpomínala.

To byl první krok k nápadu zúčastnit se konkurzu na televizní hlasatelku. „Z konkursu jsem strach neměla a pořád jsem myslela na svého chlapce, do kterého jsem byla zamilovaná a který ten den skládal státnice na právech. A znáte to. Když se o něco hodně snažíte, tak to nevyjde, a když na to nemyslíte, tak to přijde.“ Naostro se poprvé postavila před kamery v říjnu 1977 a na své první vysílání vzpomíná dodnes. Tatínek s maminkou si prý tenkrát vzali den dovolené a absolvovali s ní od rána celé vysílání. „Velmi mi drželi palce, vypadala jsem prý, jako když se na mě řítí rozjetý rychlík. Vyděšeně,“ popsala se smíchem.

V komedii Slunce, seno a pár facek

V komedii Slunce, seno a pár facek

Dlouho tajená tragédie

Příjemný úsměv byl vždy povinnou součástí hlasatelské výbavy, a tak veškerá trápení musela zůstávat za dveřmi hlasatelny. A to Mariino bylo tak obrovské, že ji několik let doslova drtilo. Kromě jejích nejbližších a několika kolegů nikdo netušil, že jí v roce 1980 zemřel prvorozený pětiměsíční syn na syndrom náhlého úmrtí kojence. Toto velké tajemství prozradila paní Marie až před pár lety ve své 13. komnatě, kterou natočila pro Českou televizi. Patrně z psychických, ale i z jiných zdravotních důvodů nemohla pak dlouho znovu otěhotnět a s přibývajícími léty se z toho staly noční můry.

Touha po dítěti se stala fatální a začala jí způsobovat vážné psychické problémy. Dostala se do situace, kdy ji každý pohled do kočárku s miminkem rozrušoval a stresoval. „Moc mi tenkrát pomohla akupunktura, na kterou jsem chodila denně. Doma jsme se s manželem před sebou snažili chovat, jakože se nic nestalo, což nebylo dobře. Nedokázali jsme ale o tom mluvit. Nastoupila jsem aspoň do televize, do uváděcího oddělení. Naše šéfová mě tam zaměstnala, protože jinak bych se doma zbláznila. Ale na obrazovku jsem nebyla schopná vyjít. To až o několik měsíců později. Byla jsem uzlíček nervů. Stejně to bylo strašné. Tenkrát jsem ani nešla k žádnému psychiatrovi, což jsem měla udělat. Noci jsem totiž probrečela,“ prozradila.

Při natáčení své 13. komnaty

Při natáčení své 13. komnaty

Rodině musela obětovat práci

Některé partnery taková tragédie rozdělí, Mariino manželství naopak stmelila. A po dlouhé době, až v osmatřiceti letech, se jí konečně narodil syn Miloš a o šestnáct měsíců později 'pro jistotu' ještě Míša. Celá rodina to prožívala jako zázrak. „Chteˇla jsem být na materˇské co nejdéle, ale nešlo to, protože jsem meˇla stálý úvazek v televizi. Zkusila jsem naplno pracovat rok, ale nedalo se to zvládnout. Dala jsem tedy výpoveˇdˇ a nabídla televizi externí spolupráci. Jenže zákon tehdy povoloval externistu°m sloužit jen dopoledne. To jsem z cˇasových du°vodu° nemohla akceptovat. Prˇišlo mi šílené, že po devatenácti letech mi nejsou ochotni vyjít vstrˇíc. Dostala jsem dopis, že jsem nerentabilní a televize se mnou ukoncˇuje spolupráci. Tehdejší prˇístup CˇT hodneˇ prˇipomínal staré zpu°soby, dodnes meˇ mrzí a mám z neˇj neprˇíjemný pocit,“ svěřila se s hořkostí, které se zřejmě nikdy nezbaví.

Naštěstí ještě předtím oslovil všechny hlasatelky Michael Fleischman a nabídl jim pořad v rádiu, takže Marie bez práce nezůstala a na Frekvenci 1 vznikl Dámský klub. „Meˇly jsme tehdy absolutní svobodu, byla to nádherná doba, na kterou všechny rády vzpomínáme. Pak prˇišla Prima jízda, témeˇrˇ každý den cˇtyrˇhodinový blok nejru°zneˇjších témat a rozhovoru° v prˇímém televizním prˇenosu. Dveˇma slovy – vynikající škola!“ připomněla 90. léta. Do roku 2000 moderovala také Prima jízdu a svůj odchod z tohoto pořadu považuje za další ‘hořkou pilulku‘, kterou ji osud donutil spolknout. „Dodnes mám takový divný pocit, že i když mi to nebylo oficiálně sděleno, proč odcházím z Prima jízdy, myslím, že to bylo kvůli věku,“ prohlásila. Své zkušenosti ale zúročuje dál. Moderuje společenské akce, přírodopisné seriály a reklamy, spolupracuje s dabingem a od roku 2002 je ředitelkou Obecně prospěšné společnosti, která se zabývá prevencí dětských úrazů.

Jako porotkyně kadeřnické show Vypadáš skvěle!

Jako porotkyně kadeřnické show Vypadáš skvěle!

Recept na šťastné manželství

S manželem a dnes již dospělými syny velmi ráda tráví spoustu času na chalupě a otevřeně přiznává, že na svého muže dříve velmi žárlila. „Vím, že nemám důvod, ačkoliv on by mohl mít každou. Je opravdu chytrý, krásný a je osobnost. Navíc je ještě velkorysý a džentlmen,“ prozradila hrdě s tím, že je její životní partner opravdový chlap do nepohody, který všechno umí a obstará. A když je třeba, dokonce prý i uvaří a uklidí. „Před lety jsem přišla na takovou úžasnou myšlenku, na kterou jsem velmi pyšná. Že manželství je permanentní údiv nad tím, jak je to druhé pohlaví jiné. To jsem vymyslela na společné dovolené někde u moře. Partner mě totiž neustále překvapuje naprosto nečekanými reakcemi. Občas se zachová úplně jinak, než předpokládám. Nemám ho přečteného. O to je ovšem vztah zajímavější.“

Čtěte také:

Na tuhle dámu si všichni dávali pořádně bacha. Populární hlasatelka byla totiž ve skutečnosti povýšená, privilegovaná a dávala to pořádně najevo. Pak ale přišlo zúčtování. Tajnosti slavných

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace