Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nechá si platit byt v Praze, a ještě ročně 'shrábne' 273 tisíc za dojíždění. Jiní senátoři zase dokážou v době neomezených tarifů provolat 70 tisíc korun. Proč mají senátoři tak astronomické náhrady? To prý nikdo neví

11.04.2016
Nechá si platit byt v Praze, a ještě ročně 'shrábne' 273 tisíc za dojíždění. Jiní senátoři zase dokážou v době neomezených tarifů provolat 70 tisíc korun. Proč mají senátoři tak astronomické náhrady? To prý nikdo neví

Foto: Hans Štembera

Popisek: Senát ČR

Na senátorské náhrady se zaměřila MF Dnes. Všímá si například senátora Jiřího Oberfalzera, který bydlí v Králově Dvoře nedaleko Prahy. I přesto si platí na útraty Senátu služební byt v hlavním městě. Loni vyčerpal 168 000 korun. Kolik ale inkasují členové české horní komory celkem? KrajskéListy.cz zapátraly po dalších detailech.

„Ani nevyčerpám, kolik bych mohl,“ hájí se v MF Dnes senátor ODS Jiří Oberfalzer s tím, že byt je výhodný, když například musí na společenské akce. Jenže i když má v metropoli byt, čerpá navíc 273 000 korun ročně na dojíždění. Paradoxní je, že na stejně nehoráznou sumu jako náhrady na dojíždění má nárok každý senátor s bydlištěm do 50 kilometrů od Prahy, takže například i nestraník Václav Hampl z obvodu Praha 1, kde Senát sídlí. Proč mají pražští senátoři tak vysoké paušály, nedokázala uspokojivě vysvětlit deníku de facto ani tisková mluvčí Senátu. „Nejspíš se to týká i cest na letiště a dalších,“ uvádí Eva Davidová.

Volají od rána do večera?

Stejně neuvěřitelné je, že v době, kdy se mobilní operátoři doslova předhánějí ve výhodných nabídkách a po republice zřejmě už nepobíhá jediný pracovně vytížený člověk, který by neměl finančně výhodný paušál, se stále ještě najdou mezi našimi senátory i tací, kteří dokážou provolat celý limit 70 000 korun za rok. Například Tomáš Grulich (ODS) či Jan Látka (ČSSD). Mluvčí Senátu to omlouvá zahraničními cestami.

Vedle těch, kteří senátorských náhrad využívají naplno, se ale samozřejmě najdou i ti, kteří si skoro žádné peníze jako náhrady nenárokují. Patří k nim například nestraník Ivo Valenta či Jiří Hlavatý (ANO). Poslanecké náhrady MF Dnes nezískala. „Žádné tabulky zatím zpracované nemáme, protože všichni vaši kolegové už celkem vzali na vědomí, že čerpání náhrad se v podstatě rovná nároku, který je dán ze zákona,“ uvedl pro MF Dnes Roman Žamboch z tiskového odboru Sněmovny.

Útočí Babiš ze zálohy?

Proti článku se navzdory víkendovému pracovnímu klidu Senát hned v sobotu oficiálně ohradil. „Senát je v posledních dnech vystavován mediálním útokům v deníku MF Dnes a na serveru iDnes.cz, který nekorektně informuje o platech a náhradách výdajů senátorek a senátorů a též nepravdivě o platu předsedy Senátu a vedoucího Kanceláře Senátu. Ze strany MF Dnes se jedná o krajně neseriózní jednání, které má evidentně za cíl poškodit dobré jméno naší instituce,“ uvádí v oficiální reakci na článek předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) s tím, že bylo by seriózní počkat také na data z Poslanecké sněmovny, aby čtenář měl objektivní srovnání. „Takto v očích čtenářů MF Dnes mohou senátoři vypadat jako ti, kteří ‘zneužívají náhrady‘, na rozdíl od poslanců, o kterých se nepíše. Přitom poslanci i senátoři čerpají náhrady přesně v souladu se zákonem, který je pro všechny stejný. A Kancelář Senátu na můj pokyn velmi důsledně hlídá, aby vše probíhalo přesně tak, jak má,“ říká Štěch.

Senátoři podle něj dopadli podle přísloví „pro dobrotu na žebrotu“, neboť jsou očerňováni za to, že byli k deníku vstřícní a poskytli mu údaje. „Je otázka, jestli celá uměle vytvořená kauza, založená na nepřesných údajích v listech patřících Andreji Babišovi, není řízeným útokem na Senát, neboť zcela opomíjí druhou – početně silnější dolní komoru Parlamentu ČR. Je totiž známo, že v Poslanecké sněmovně je druhým nejsilnějším klubem klub ANO, kde všichni členové včetně Andreje Babiše mají obdobné platy a náhrady, a tudíž se někomu může hodit očerňovat právě pouze horní komoru Parlamentu, kde má hnutí ANO jen malé zastoupení a občané s tímto hnutím naši komoru nespojují,“ dodává Štěch.

Je to jednoduchá matematika

Na kolik přijde Senát daňové poplatníky, si lze snadno spočítat. Horní komora Parlamentu má 81 členů, přičemž mandát senátora trvá šest let. Jako příklad KrajskéListy.cz přinášejí oficiální přehled příjmů senátora Petra Gawlase (ČSSD), který zpracoval samotný Senát jako odpověď na žádost o informaci podle zákona č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím. Tato tabulka je dostupná na webu Senátu.

Přehled příjmů senátora Petra Gawlase:

Přehled příjmů senátora Petra Gawlase

Čtěte také:

Do Kalouska už si kopli i v ČT, jenom s nekonečnou kritikou Zemana a Babiše si prý před voliči donekonečna nevystačí. Blíží se jeho politický funus?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace