Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Za sebou má dva únosy, pokusy o sebevraždu i nominaci na Thálii. Chlastá, miluje ženy i muže, milenec se mu oběsil. Zpověď největšího rebela Národního divadla

07.04.2016
Za sebou má dva únosy, pokusy o sebevraždu i nominaci na Thálii. Chlastá, miluje ženy i muže, milenec se mu oběsil. Zpověď největšího rebela Národního divadla

Foto: Youtube repro

Popisek: Herec Karel Dobrý

Tohohle charismatického čahouna nevídáte na stránkách bulvárů, ani v televizních nekonečných seriálech. Léta působil v Divadle na Zábradlí, kde se blízce přátelil s tragicky zesnulým režisérem Petrem Léblem, po dalších letech na volné noze zakotvil v pražském Národním divadle, kde ho můžete vidět jako hrozivě potetovaného žárlivce Othella. Známý je i ze svých filmových rolí, zahrál si i milence Penelopy Cruz ve filmu Dívka tvých snů. Známý a proslulý je ale také svým bohémským životním stylem. Karel Dobrý provokuje, ale na druhou stranu je vzácně otevřený.

Už kdysi v Divadle na Zábradlí házel po lidech popelníky, na ruce mu chybí malíček, o který přišel, když opilý skákal do kašny, občas nepřišel na představení, občas přišel v nepoužitelném stavu. Přesto ho provází pověst nejen bouřliváka, ale hlavně geniálního herce. Za roli v inscenaci Den opričnika v pražském Studiu Hrdinů dostal Cenu Alféda Radoka a byl nominován na Thálii. V témže divadle ale producentům došla trpělivost a na konci loňského roku s ním spolupráci ukončili. Národnímu také dává pěkně zabrat – výmluvné už je jen to, že na první zkoušku Othella, kde hraje hlavní roli, přišel pozdě. Dobrý je prostě exot.

Unesli ho beduíni

Karel Dobrý měl neobyčejné a exotické už dětství. Narodil se v roce 1969, vyrůstal s prarodiči, v dětství s nimi čtyři roky (od svých devíti do třinácti let) strávil v Sýrii, kde mimo jiné navštěvoval ruskou školu a dvakrát ho prý unesli. „Prvně asi kvůli kšeftu mě ukradly beduínky v pohraničním městečku jménem Malý Libanon, což byla tři kilometry dlouhá díra plná plechových baráčků, kde se kšeftovalo se vším. Děda mě ale zachránil, vytáhl z boudy a se sprškou kamení jsme ujeli. Podruhé si mě chlap hodil na ramena a odnesl do mešity jako svatební dárek své nevěstě. Byl jsem sice šest hodin nezvěstný, ale já si ten opojný zážitek užíval,“ vzpomíná na Sýrii s úsměvem Karel.

Mám aktivní opici, říká herec

Nikdy se netajil s tím, že mívá problémy s alkoholem. Respektive, že občas chlastá. „Když se ožeru, chovám se jako hovado, tomu se ale snažím vyhýbat, protože mám opravdu blbou opici. Běsi a démoni. Mám aktivní opici, a když, tak chlastám čtyři dny a je to čím dál tím horší, pak už nemám vůbec zábrany, je to nehezký, chodím nahatej po ulici, krvavej, vždycky dostanu přes držku, demoluju bary, zatýkají mě, soudí, urážím lidi a pak se třeba druhý den ráno probudím bez práce, protože jsem urazil pány z České pojišťovny, kteří za mnou na nějakém rautu přišli s tím, že se seznámí s hlasem svého televizního spotu Chráníme vaše sny, který jsem tehdy namlouval. „My jsme ti, co chrání vaše sny,“ řekli, když přišli. „Já vám na vaše sny seru, řekl jsem já a bylo po práci,“ prozradil naší redakci. 

Každé divadlo se jednou promění v dusnou pavlač

A jaký má názor na české herce a divadlo? Ani s tím se dvakrát nepáře. „Máme u nás stádečko exkluzivních herců, našich star, stále zářících hvězd, třeba Bohdalovou, pak je tu střední věk, Roden, Trojan… pak nejmladší. Pořád stejné obličeje. A vedle toho jsou stovky dobrých herců zazděných na oblasti za dvanáct tisíc měsíčně. Kdo říká, co je dobrý herec? Asi poptávka po typech a trh. Kvalita neurčuje. Připadá mi to všechno domluvené, dopředu vymyšlené a spočítané. Stejně jako filmy. Od Kolji do kina nechodím, nepochopil jsem, jak může být tak banální a primární útok na složitost světa úspěšný. A pak si pustím něco z dneška a říkám si: Ty vole, zlatý Kolja.“ A divadlo?  Dobrý mluví o tom, že když nějaké divadlo získá svou stálou obec návštěvníků, „promění se v obývák, dusnou pavlač, začne to hnít - pletichy, kdo a co bude hrát, kdy a s kým a jak na magistrátě získat grant, za kým jít, koho pozvat na další premiéru, napojit ho a nakrmit. Je v tom prostě strašně politiky, úplně je mi to odporný, zažil jsem to v podstatě v každém divadle.“ 

Petr Lébl, životní režisér, nebo životní láska?

Výjimkou je pražské Divadlo na Zábradlí, u jehož největší porevoluční éry Karel Dobrý byl. Tahle éra skončila ve chvíli, kdy se umělecký šéf divadla, Petr Lébl, oběsil nad jevištěm. Právě s Léblem sdílel Dobrý běsy – a ještě mnohem víc. „Petra se všichni v divadle báli, byl to egoista, manipulátor, miloval lidi, lidi milovali jeho a on to celý rád režíroval. Všichni nadávají Lébl, Lébl, abyste se neposrali z Lébla, byl to normální magor, ale to není pravda, on byl fakt mimořádnej. To ať si políbí prdel všichni, kdo říkají, ať si políbíme prdel. Mučil mě, šíleně. Prostě manželství. Naprostá láska nebo naprostá nenávist, chodili jsme spolu skoro za ruce. Homosexuálové. Ale nepíchali jsme spolu. Byla s ním sranda, od rána do večera, jeden čas jsme spolu i bydleli, všechno jsme spolu vymýšleli, obsazení, komu co provedem, i sebevraždu jsme si naplánovali. Petr si chtěl uříznout hlavu ve sporťáku, střelit se do hlavy nebo polknout cyankáli. Já jsem se chtěl přivázat na Petříně k hradbám, vzít si flašku tvrdýho, počkat, až bude třicet stupňů pod nulou, a pak se dívat na krásný město. Pít a počkat,“ vzpomíná Dobrý. Lébl se nakonec oběsil ne kvůli Dobrému, ale kvůli nešťastné lásce k mladičkému kulisákovi, kterého mu přebrala herečka Magdalena Sidonová. 

Bydlel ve srubu na Karlštejně jen s koněm

Lébl tedy své předsevzetí splnil. Karel Dobrý je skoro o dvacet let později pořád naživu. Zachránilo ho to, že má děti.  A to celkem tři. S hudebnicí Evou Turnovou, která hrála více než deset let s Plastic People, má dceru Johanku, s dcerou Jiřího Hrzána Terezou syny Cyrila a Diviše. Být ženám věrný mu nikdy moc nešlo. „S Terezou to prvních pár let vypadalo jako velká láska a pak mě rozhodilo divadlo; osobní život šel stranou. Zamilovával jsem se, nekontrolovaně, opakovaně, odcházel jsem, vracel jsem se, v průběhu několika let. To rodině moc nesvědčí. Když už mě Tereza nevzala zpátky a vyměnila zámky, šel jsem na Karlštejn. Bydlel jsem tam s koněm, ve srubu; krásný. Jenže pak zas přišly deprese, a to takový, že jsem se nemohl pohnout. Tehdy jsem si řekl, že jdu, že se vrátím, že přece nemůžu odejít od dvou malejch dětí, že je nemůžu nechat napospas. Od té doby jsme spolu; jsme zdraví, máme se rádi, jenom stav není optimální, nesdílíme věci, které jsou ve vztahu žádoucí mít společný. Sdílíme praktický život. Přátele máme své, postele máme své."

A taková to byla láska

Přitom to kdysi byla velká láska. „Potkal jsem ji a byl jsem úplně rozmydlenej, čerstvě rozhodnutej, že se vrátím k Evě, k první ženě, se kterou máme Johanu; a do toho Petr Lébl, chodili jsme spolu a nechodili a pak jsem po jednom představení potkal Terezu, seděli jsme spolu do rána, láska jako trám, nešlo to hodit z hlavy,“ vzpomíná na dobu, která skončila Tereziným těhotenstvím. 

Pokusy o sebevraždu asi nepřekvapí

Asi nikoho nepřekvapí, že skončil i na psychiatrii po pokusu o sebevraždu. „Ležel jsem doma ve vaně, po nějaké houbičkové exaltaci, a podřezával jsem si žíly. Skončil jsem na ambulanci, štkal jsem jak malej blbeček, poslali mě do blázince, dorazil jsem tam s těma obvázanejma pazourama a sekal latinu, spolykal jsem všechno, co řekli a bylo mi z toho mizerně. Tereza musela podepsat revers, hned dvakrát, a pak toho mockrát litovala.“ 

Když si to pohnojí v Národním, nikdo už s ním nebude chtít dělat

Momentálně Karel Dobrý relativně seká latinu, až na extempore s divadlem Studio Hrdinů, které s ním pro nespolehlivost rozvázalo smlouvu. V Národním zatím oceňují jeho obrovský talent a přehlížejí drobné prohřešky. Zdá se, že herec své démony momentálně jakžtakž kočíruje. Otázka je, jak dlouho mu to vydrží. Krom Daniela Špinara z Národního divadla už v Čechách nebude moc těch, kdo by si troufli Dobrého obsadit a riskovat, že se pak už neukáže. Budou si ho příští generace pamatovat jako velkého herce, anebo jako toho magora, co se opíjí a svléká?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .  

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace