Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Babiš přežije všechno, umí si totiž skvěle hrát na oběť. A voliči mu to zbaští. „Pro pana Sobotku je momentálně lepší, aby to nechal být,“ říká analytik Best

01.04.2016
Babiš přežije všechno, umí si totiž skvěle hrát na oběť. A voliči mu to zbaští. „Pro pana Sobotku je momentálně lepší, aby to nechal být,“ říká analytik Best

Foto: aTeo

Popisek: Takto vidí kauzu grafik aTeo

Na české politické scéně je nové velké téma – Babišovo Čapí hnízdo. Zaznívají výzvy k odstoupení, opozice je ve varu. Podle Erika Besta ale Andrej Babiš u veřejnosti může obstát, ze všech politiků si prý nejlépe umí hrát na oběť. Jediný posun, který lze podle Besta pozorovat, je v tom, že začíná obracet ČSSD. Opozice sice vyzývá premiéra, aby ministra financí odvolal, jenže neexistuje společenská poptávka, jako to bývalo v minulosti.

Čapí hnízdo. Jeden z nejskloňovanějších termínů za poslední dny. O co vůbec jde a jak celou věc vnímat, se ParlamentníListy.cz zeptaly pozorovatele a politického analytika Erika Besta. „Jedna věc je, zda došlo k porušení zákona. To nikdo neřekl úplně přesně a s autoritou. Pan Babiš říká, že nebyl, opozice říká, že byl. Jde o dosti technickou záležitost a já jako pozorovatel nemám úplně jasnou představu, jestli k porušení zákona došlo,“ sděluje Best.

Babiš má nevysvětlitelnou schopnost přežít skoro cokoliv

„Druhá věc je, že Andrej Babiš je politik a možná není důležité, zda byl nebo nebyl porušen zákon. Všichni kromě příznivců pana Babiše se shodují na tom, že ten podfuk nebo obezlička byla účelová a snahou bylo obelstít pravidla. A když to udělá politik, nese větší odpovědnost. Sobotka zatím říká, že mu to nevadí. A třetí úroveň je, jak se na to dívá veřejnost, a to je, myslím, nejklíčovější. Možná dochází k jistým posunům a veřejnost to začíná vnímat kriticky. Stále má ale pan Babiš nevysvětlitelnou schopnost přežít skoro cokoliv a vypadá to tak, že i tohle přečká,“ odhaduje analytik.

Andrej Babiš říká, že Čapí hnízdo není jeho, a tak se ho celá záležitost vlastně netýká. „Když majitel říká, že to, co vlastní, není jeho, tak mám pocit, že by si hodně lidí přálo, aby to převedl na ně. Jestli to není jeho, tak čí to je? Výmluva, že to patří firmě, která patří jemu, to každý soudný člověk prokoukne. Možná tak úspěšně klame část veřejnosti, ale každý nakonec musí vidět, že pan Babiš je vlastníkem,“ podotýká.

Konec ve vládě? Není tu společenská poptávka

„Nemám ve zvyku říkat, že by někdo měl odstoupit, takže na tohle já nepřistoupím,“ nechce říci, zda by měl Babiš skončit. „Nicméně v minulosti to bylo tak, že existovala veřejná poptávka na to, aby daný člověk odstoupil. Teď tu žádná taková poptávka není. Chápu, že opozice si to přeje, ale chápu také, že je pro pana Sobotku momentálně lepší, aby to nechal být. Nikdo zatím nechce změny ve vládě. Kromě opozice samozřejmě,“ říká Erik Best.

K tomu vicepremiér Babiš pro ParlamentníListy.cz řekl, že jde pouze o pokračování kampaně opozice, kterou dlouhodobě kritizuje za to, že jejím jediným programem je „Antibabiš“. Nejdříve prý mluvili jen o StB, později o střetu zájmů a nyní mají za téma Čapí hnízdo.

Babiš má podle Besta jisté kouzlo a umí si hrát na oběť

Může s touto rétorikou šéf hnutí ANO dlouhodobě u veřejnosti obstát? „Může obstát a podle mě obstojí. Vidím ale trošku posun ze strany ČSSD. Když Kalousek v listopadu vystoupil s tím, že by se měly spojit demokratické strany, první reakcí pana Sobotky bylo ne. I když hlasovali proti tomu, aby ministr mohl mít podíl v nějaké firmě, která by žádala o státní zakázky, slyšeli jsme od Sobotky, že jsou ochotni podpořit rozšíření zákona o střetu zájmů. A to je posun. Odpovídá to tomu, o čem Miroslav Kalousek hovořil loni v listopadu. Takže je tu rozdíl, ale ten je převážně ze strany ČSSD. Veřejnost tím bude ovlivněna také, protože sociální demokracie má po hnutí ANO největší počet příznivců,“ soudí Best.

Na druhou stranu se nedá říct, že by přes veškeré opoziční a mediální útoky na Andreje Babiše jeho popularita a preference ANO klesaly, spíše naopak. Nemůže jít o zbytečnou válku, která se opozici v důsledku nevyplácí? „Je to možné. Nemůžeme zatím říci, jaké důsledky bude mít Čapí hnízdo, ale obecně je to tak. Co neprojde jinému politikovi, projde panu Babišovi, který má jisté kouzlo. Umí to dělat a ze všech politiků si nejlépe umí hrát na oběť,“ uzavírá v komentáři pro ParlamentníListy.cz Erik Best.

Radim Panenka

Čtěte také:

Kurva, hoši, to je síla! Kdo je největší zloděj, lhář a prospěchář? A kdo zplodil Babiše? Doslova kýble špíny vylili politici bez výjimky na nás všechny

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace