Jiří Bartoška přiznal, že se po rakovině vrátil příliš brzy k práci. Oslabený a zestárlý herec o smutné zkušenosti z manželství. Po letech zpět k tajné lásce?
02.04.2016
Foto: Logline Production
Popisek: Jiří Bartoška jako zvěrolékař Jan Berger se svým věrným parťákem. Provází ho prakticky celým příběhem a říkají mu prostě pes.
FOTOGALERIE Brzy poté, co Jiří Bartoška dokázal zvítězit nad vážnou nemocí, se vrátil ke své práci. Pokračoval v nejen ve funkci prezidenta karlovarského festivalu, ale také ve své herecké profesi. Vyčerpaný organismus však takový zápřah nezvládl, Bartoška si musel udělat další pauzu a odříkat různé nabídky. Otevřeně přiznal, že svůj zdravotní stav podcenil.
Svěřil se rovněž, že s námahou natáčel po čtyřleté pauze svůj nejnovější film, tragikomedii Teorie tygra, který má tento týden premiéru. Ačkoliv v něm hraje šedesátiletého veterináře, který se snaží utéci od manželky, jejíž péče ho doslova dusí, působí v něm téměř jako stařec. Nepochopitelně představuje muže mladšího, než je sám, připomeňme, že příští rok bude slavit sedmdesátku. Sám Bartoška prozradil, že pro něj bylo natáčení velmi namáhavé. „Točili jsme to ve čtyřicetistupňových vedrech na horách. Já jsem z Pardubic, což je rovina, tvrdím, že jsem „rovinej“ herec, tady jsme točili v kopcích. Trošku možná brzo jsem nastoupil do práce po té nemoci, když jsem si myslel, že to tělo je zrekonstruovaný, přece jenom to bylo pro mne trochu namáhavý,“ přiznal se v rozhovoru pro Českou televizi. Také hercovi kolegové prozradili, že měl při filmování problém se sluchem i hlasem. Své fatální drogy, kouření, se přesto nevzdal.
Nevyčerpatelná studnice charismatu?
Ačkoliv recenze nejsou z nového českého filmu zrovna nadšené, „Barťáka“ opět šetří, nebo dokonce adorují jako „nevyčerpatelnou studnici charismatu“. Mirka Spáčilová mu, navzdory jeho zchátralému zevnějšku, dokonce přisuzuje šarm Richarda Gere. Bohužel je však příliš zřejmé, že doba, kdy hrál Bartoška opravdové fešáky, je definitivně ta tam a jeho ctitelky se zklamaně ptají, proč se dělá ještě starší. Třeba tím, že si nechává růst dlouhé bílé vousy, které má navíc odpudivě zažloutlé od cigaret.
Další klišé, v hlavní roli slaboch
Většina kritiků se shoduje, že v případě filmu Teorie tygra, který natočil jako svůj debut Radek Bajgar, rozhodně nejde o žádnou pozoruhodnou prvotinu, jako je tomu například v případě snímku Já, Olga Hepnarová. Nejen oni, ale i diváci se rozčilují nad tím, že scénář vychází z častého klišé o krizi středního věku, v němž je hlavní mužský hrdina slabochem pod pantoflem. Obávají se dokonce, že se bude promítat na feministických sletech jako typický příklad odporné maskulinní kinematografie. A také tipují, že přitáhne do kin pouze lidi starší generace, ale možná ani ty ne. Jedna z reakcí na článek, lákající na nový český film do kina, mluví sama za sebe: „Mhm, opět příběh ze života, tak to na něj ani nemusím chodit, vidím to každý den v reálu.“
Balzerová – tajná láska?
Bartoškovu manželku hraje jeho bývalá spolužačka Eliška Balzerová. A samozřejmě si to pochvaluje: „Já jsem s ním byla po dlouhých letech moc ráda. Jako by se nic nezměnilo, je to pořád stejný, fajn kámoš.“ Je zajímavé, že se sešli na společném filmu až po více než čtyřiceti letech. Naposledy spolu totiž hráli v roce 1975 ve snímku Hřiště. Na JAMU se léta traduje, že Bartoška Balzerovou tajně miloval, ale ona mu jeho city nikdy neoplatila. Dodnes je však pojí dlouholeté přátelství.
Čtěte také:
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Adéla Hofmanová