Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Se svou estrádou při návštěvě čínského prezidenta Kalousek moc neuspěl. Kdybych tam byl, dal bych mu pěstí. Je to prostě drzý prase, prohlásil poslanec Foldyna. A co se objevilo na sociálních sítích?

01.04.2016
Se svou estrádou při návštěvě čínského prezidenta Kalousek moc neuspěl. Kdybych tam byl, dal bych mu pěstí. Je to prostě drzý prase, prohlásil poslanec Foldyna. A co se objevilo na sociálních sítích?

Foto: Hans Štembera

Popisek: Miroslav Kalousek na pražském Hradčanském náměstí

Miroslav Kalousek se v úterý odpoledne domáhal vstupu na Hradčanské náměstí, uzavřené kvůli návštěvě čínského prezidenta. Před kordonem policistů se kromě tibetské vlajky oháněl také svým poslaneckým mandátem a právem jít s ním kamkoliv.

„Jsem stíhán svými ústavními úkoly a potřebuji projít,“ požadoval kategoricky předseda TOP 09, zatímco lomcoval policejními zátarasy. Policisté jej pustit nemínili, a tak se u ústí Hradčanského náměstí odehrála pětiminutová scéna, při které demonstranti doprovázející Kalouska na policisty pokřikovali „Špína a hnus“ a „Hrad je náš“, zatímco Kalousek s tibetskou vlajkou v ruce vytrvale opakoval: „Jsem poslanec Parlamentu České republiky. Nemáte právo mě zadržovat.“

S tímto argumentem zákonodárce z TOP 09 se však někteří jeho kolegové poslanci měli problém ztotožnit. Například poslankyně ODS Jana Černochová, jako starostka Prahy 2 též důvěrně obeznámená s praktickým uplatňováním shromažďovacího práva, odkázala svého kolegu do patřičných mezí: „Mirek Kalousek musí vědět, že s argumentem ‚já jsem poslanec, musíte mě za policejní zátaras pustit‘ bohužel nemá pravdu, ale jako trolling asi vtipný,“ poznamenala.

Tohle bylo divadelní představení

„Požíváme jistou ochranu na základě poslaneckého mandátu, ale to neznamená, že si můžeme chodit, kam si umaneme, fakt ne,“ vysvětluje poslankyně svéráz Kalouskova výkladu svých práv. Policie podle ní skutečně nesmí poslance zadržet a omezit ve výkonu mandátu, ovšem zadržení není totéž jako omezení cesty, kterou chce poslanec zrovna jít, ale z různých důvodů to jednoduše není možné.

„Už těch manévrů mám taky dost, ale tohle nemá oporu v zákoně,“ upozorňuje Kalouska. Ochrana poslanců před policií má podle ní sloužit například k tomu, aby si vláda nemohla zadržením opozičního poslance v čase hlasování sichrovat nejistou většinu. Jenže to opravdu nebyl případ úterního Kalouskova extempore. „Sněmovna dneska nezasedala a omezení v chůzi není 'zadržení‘ poslance nebo omezení výkonu jeho mandátu,“ vzkazuje někdejšímu koaličnímu partnerovi.

Jiná věc by prý byla, kdyby se třeba pokoušel marně dostat do své kanceláře a neměl jinou cestu. „Ale tohle bylo divadelní představení,“ uzavřela poslankyně ODS. Chvílemi jí prý bylo až líto policistů, kteří museli Kalouskově estrádě čelit. „Nejsou tam z plezíru, ale protože je tam někdo poslal,“ dodává.

Je to prostě drzý prase

Podobně, jen mnohem radikálněji, viděl Kalouskův výstup u Hradčanského náměstí i poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna, který na svůj Facebook napsal: „Kdybych tam byl, dal bych mu pěstí. Už za ty kluky policajty, kterým dělá svým chováním problém,“ vysvětlil Foldyna, sám bývalý policista, obeznámený s prací v „terénu“. Estráda podle něj byla zcela nedůstojná člena zákonodárného sboru. „Je to prostě drzý prase,“ shrnul své dojmy z Kalouska.

Lidová tvořivost se pak na předsedovi TOP 09 vyřádila ještě více. Jeden z uživatelů Facebooku v něm například v úterý odpoledne uzřel nového duchovního vůdce Tibetu.

Kalousek aktivista

Čtěte také:

Nad Babišem se smráká. Zdaleka nejde jen o Čapí hnízdo, čelí dalším šokujícím podezřením. Jeho firma prý „jede“ také v uprchlickém byznysu. Navíc má na krku vzpouru

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace