Se svou estrádou při návštěvě čínského prezidenta Kalousek moc neuspěl. Kdybych tam byl, dal bych mu pěstí. Je to prostě drzý prase, prohlásil poslanec Foldyna. A co se objevilo na sociálních sítích?
01.04.2016
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek na pražském Hradčanském náměstí
Miroslav Kalousek se v úterý odpoledne domáhal vstupu na Hradčanské náměstí, uzavřené kvůli návštěvě čínského prezidenta. Před kordonem policistů se kromě tibetské vlajky oháněl také svým poslaneckým mandátem a právem jít s ním kamkoliv.
„Jsem stíhán svými ústavními úkoly a potřebuji projít,“ požadoval kategoricky předseda TOP 09, zatímco lomcoval policejními zátarasy. Policisté jej pustit nemínili, a tak se u ústí Hradčanského náměstí odehrála pětiminutová scéna, při které demonstranti doprovázející Kalouska na policisty pokřikovali „Špína a hnus“ a „Hrad je náš“, zatímco Kalousek s tibetskou vlajkou v ruce vytrvale opakoval: „Jsem poslanec Parlamentu České republiky. Nemáte právo mě zadržovat.“
S tímto argumentem zákonodárce z TOP 09 se však někteří jeho kolegové poslanci měli problém ztotožnit. Například poslankyně ODS Jana Černochová, jako starostka Prahy 2 též důvěrně obeznámená s praktickým uplatňováním shromažďovacího práva, odkázala svého kolegu do patřičných mezí: „Mirek Kalousek musí vědět, že s argumentem ‚já jsem poslanec, musíte mě za policejní zátaras pustit‘ bohužel nemá pravdu, ale jako trolling asi vtipný,“ poznamenala.
Tohle bylo divadelní představení
„Požíváme jistou ochranu na základě poslaneckého mandátu, ale to neznamená, že si můžeme chodit, kam si umaneme, fakt ne,“ vysvětluje poslankyně svéráz Kalouskova výkladu svých práv. Policie podle ní skutečně nesmí poslance zadržet a omezit ve výkonu mandátu, ovšem zadržení není totéž jako omezení cesty, kterou chce poslanec zrovna jít, ale z různých důvodů to jednoduše není možné.
„Už těch manévrů mám taky dost, ale tohle nemá oporu v zákoně,“ upozorňuje Kalouska. Ochrana poslanců před policií má podle ní sloužit například k tomu, aby si vláda nemohla zadržením opozičního poslance v čase hlasování sichrovat nejistou většinu. Jenže to opravdu nebyl případ úterního Kalouskova extempore. „Sněmovna dneska nezasedala a omezení v chůzi není 'zadržení‘ poslance nebo omezení výkonu jeho mandátu,“ vzkazuje někdejšímu koaličnímu partnerovi.
Jiná věc by prý byla, kdyby se třeba pokoušel marně dostat do své kanceláře a neměl jinou cestu. „Ale tohle bylo divadelní představení,“ uzavřela poslankyně ODS. Chvílemi jí prý bylo až líto policistů, kteří museli Kalouskově estrádě čelit. „Nejsou tam z plezíru, ale protože je tam někdo poslal,“ dodává.
Je to prostě drzý prase
Podobně, jen mnohem radikálněji, viděl Kalouskův výstup u Hradčanského náměstí i poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna, který na svůj Facebook napsal: „Kdybych tam byl, dal bych mu pěstí. Už za ty kluky policajty, kterým dělá svým chováním problém,“ vysvětlil Foldyna, sám bývalý policista, obeznámený s prací v „terénu“. Estráda podle něj byla zcela nedůstojná člena zákonodárného sboru. „Je to prostě drzý prase,“ shrnul své dojmy z Kalouska.
Lidová tvořivost se pak na předsedovi TOP 09 vyřádila ještě více. Jeden z uživatelů Facebooku v něm například v úterý odpoledne uzřel nového duchovního vůdce Tibetu.
Čtěte také:
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Redaktor KL