Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Babiš už má tolik problémů, že se mu do skříně s kostlivci nevejdou a Čapí hnízdo z ní vypadlo. Ty další vyjmenovává Miroslava Němcová

28.03.2016
Babiš už má tolik problémů, že se mu do skříně s kostlivci nevejdou a Čapí hnízdo z ní vypadlo. Ty další vyjmenovává Miroslava Němcová

Foto: badische-zeitung.de

Popisek: Bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová

Někdejší předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) v komentáři pro Reflex.cz zhodnotila hodinu a půl trvající sněmovní projev majitele Agrofertu a ministra financí Andreje Babiše (ANO) k Čapímu hnízdu. Dáma poukazuje na to, že tato firma představuje jeden z nejmenších problémů současného ministra financí. Má jich tolik, že se všechny už nevešly do pověstné skříně s kostlivci a Čapí hnízdo prostě vypadlo.

„Ministr financí České republiky má problém. Vlastně, má jich mnoho. Uveďme ty hlavní: tajemné počátky Agrofertu, spojené s neprůhlednou firmou O. F. I. údajných spolužáků ze Švýcarska, privatizace Unipetrolu s pomocí Miloše Zemana a Stanislava Grosse, vylobbovaná biopaliva za podpory šéfa Agrární komory Jana Veleby a Radmily Kleslové, podezření ze sponzorování Smeru Roberta Fica a s tím související odpuštění 1,5 miliardy korun Babišově firmě Duslo Šaľa na daních, vztahy s pány Mrázkem, Pitrem, Rittigem…,“ rozepsala se Němcová.

Andrej Babiš si platí odborníky, kteří mu radí, jak má vystupovat a co má říkat, aby si udržel pověst rytíře bez bázně a hany, který bojuje proti zdejšímu „bordelu“. Ačkoli už to bude brzy tři roky, co byl zvolen do sněmovny, uchovává si image politika, který v tom ještě neumí chodit a všichni mu házejí klacky pod nohy. A on to přitom myslí tak dobře.

Mnozí pamětníci si vzpomněli na slova Stanislava Grosse

Jenže se sněmovním projevem k Čapímu hnízdu to bylo trochu jinak. Mnozí sněmovní pamětníci si při slovech vicepremiéra vzpomněli na slova někdejšího předsedy vlády Stanislava Grosse, který poslancům před lety tvrdil, že s jeho bytem je vše tak čisté a průhledné, že už to čistší být nemůže. A to přitom šlo „jen“ o milion korun. V případě Andrej Babiše šlo o milionů takřka padesát. Šéf hnutí ANO neváhal a do celé kauzy zapojil své děti.

„Pan ministr jim dal 400 milionů, aby si postavili farmu. Ale těch dalších padesát už nepřihodil, namočil své děti do nebezpečných machinací s eurodotacemi a nakonec, po uplynutí zákonné doby pěti let, jim tu farmu zase vzal. Třeskuté tajemství o anonymních vlastnících jsme se dozvěděli na závěr samoproudu ministrových úvah o tom, kdo všechno za globálním spiknutím proti němu stojí: politici ODS a TOP 09, všichni novináři s výjimkou lidí z mediální divize Agrofertu, nedávní podporovatelé z protikorupčních skupin, nedávní přátelé z podnikatelské vrstvy, europoslanci a Brusel obecně. Došlo i na koaliční partnery,“ připomíná čtenářům slova z Babišova projevu Němcová.

Jak se socialisté postaví k zákonu o střetu zájmů?

Sociální demokraté podle názoru političky kapitulovali. Premiér Sobotka dal jasně najevo, že kauzu Čapího hnízda nebude řešit. Alespoň do chvíle, než rozhodne evropský úřad pro vyšetřování podvodů OLAF. Němcovou tato taktika překvapila. Je proto zvědavá, jak se socialisté postaví k zákonu o střetu zájmů, kterým se tolik zaklínají poslanci ČSSD. Pravděpodobně to skončí tak, že komunisté Babiše podrží, socialisté vycouvají a zákon neprojde. Lídři koalice si uchovají tvář a pojede se dál.

Čtěte také:

Nad Babišem se smráká. Zdaleka nejde jen o Čapí hnízdo, čelí dalším šokujícím podezřením. Jeho firma prý „jede“ také v uprchlickém byznysu. Navíc má na krku vzpouru

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Redaktor KL