Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Babiš už má tolik problémů, že se mu do skříně s kostlivci nevejdou a Čapí hnízdo z ní vypadlo. Ty další vyjmenovává Miroslava Němcová

28.03.2016
Babiš už má tolik problémů, že se mu do skříně s kostlivci nevejdou a Čapí hnízdo z ní vypadlo. Ty další vyjmenovává Miroslava Němcová

Autor: badische-zeitung.de

Popisek: Bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová

Někdejší předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) v komentáři pro Reflex.cz zhodnotila hodinu a půl trvající sněmovní projev majitele Agrofertu a ministra financí Andreje Babiše (ANO) k Čapímu hnízdu. Dáma poukazuje na to, že tato firma představuje jeden z nejmenších problémů současného ministra financí. Má jich tolik, že se všechny už nevešly do pověstné skříně s kostlivci a Čapí hnízdo prostě vypadlo.

„Ministr financí České republiky má problém. Vlastně, má jich mnoho. Uveďme ty hlavní: tajemné počátky Agrofertu, spojené s neprůhlednou firmou O. F. I. údajných spolužáků ze Švýcarska, privatizace Unipetrolu s pomocí Miloše Zemana a Stanislava Grosse, vylobbovaná biopaliva za podpory šéfa Agrární komory Jana Veleby a Radmily Kleslové, podezření ze sponzorování Smeru Roberta Fica a s tím související odpuštění 1,5 miliardy korun Babišově firmě Duslo Šaľa na daních, vztahy s pány Mrázkem, Pitrem, Rittigem…,“ rozepsala se Němcová.

Andrej Babiš si platí odborníky, kteří mu radí, jak má vystupovat a co má říkat, aby si udržel pověst rytíře bez bázně a hany, který bojuje proti zdejšímu „bordelu“. Ačkoli už to bude brzy tři roky, co byl zvolen do sněmovny, uchovává si image politika, který v tom ještě neumí chodit a všichni mu házejí klacky pod nohy. A on to přitom myslí tak dobře.

Mnozí pamětníci si vzpomněli na slova Stanislava Grosse

Jenže se sněmovním projevem k Čapímu hnízdu to bylo trochu jinak. Mnozí sněmovní pamětníci si při slovech vicepremiéra vzpomněli na slova někdejšího předsedy vlády Stanislava Grosse, který poslancům před lety tvrdil, že s jeho bytem je vše tak čisté a průhledné, že už to čistší být nemůže. A to přitom šlo „jen“ o milion korun. V případě Andrej Babiše šlo o milionů takřka padesát. Šéf hnutí ANO neváhal a do celé kauzy zapojil své děti.

„Pan ministr jim dal 400 milionů, aby si postavili farmu. Ale těch dalších padesát už nepřihodil, namočil své děti do nebezpečných machinací s eurodotacemi a nakonec, po uplynutí zákonné doby pěti let, jim tu farmu zase vzal. Třeskuté tajemství o anonymních vlastnících jsme se dozvěděli na závěr samoproudu ministrových úvah o tom, kdo všechno za globálním spiknutím proti němu stojí: politici ODS a TOP 09, všichni novináři s výjimkou lidí z mediální divize Agrofertu, nedávní podporovatelé z protikorupčních skupin, nedávní přátelé z podnikatelské vrstvy, europoslanci a Brusel obecně. Došlo i na koaliční partnery,“ připomíná čtenářům slova z Babišova projevu Němcová.

Jak se socialisté postaví k zákonu o střetu zájmů?

Sociální demokraté podle názoru političky kapitulovali. Premiér Sobotka dal jasně najevo, že kauzu Čapího hnízda nebude řešit. Alespoň do chvíle, než rozhodne evropský úřad pro vyšetřování podvodů OLAF. Němcovou tato taktika překvapila. Je proto zvědavá, jak se socialisté postaví k zákonu o střetu zájmů, kterým se tolik zaklínají poslanci ČSSD. Pravděpodobně to skončí tak, že komunisté Babiše podrží, socialisté vycouvají a zákon neprojde. Lídři koalice si uchovají tvář a pojede se dál.

Čtěte také:

Nad Babišem se smráká. Zdaleka nejde jen o Čapí hnízdo, čelí dalším šokujícím podezřením. Jeho firma prý „jede“ také v uprchlickém byznysu. Navíc má na krku vzpouru

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace