Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Fotky zavražděného Jana Masaryka, pohled jen pro silné nátury… Centrum pro dokumentaci totalitních režimů zveřejnilo hrůzu, která měla zůstat v zaprášeném archivu

16.03.2016
Fotky zavražděného Jana Masaryka, pohled jen pro silné nátury… Centrum pro dokumentaci totalitních režimů zveřejnilo hrůzu, která měla zůstat v zaprášeném archivu

Autor: Centrum pro dokumentaci totalitních režimů

Popisek: Jan Masaryk, poté, co ho vyhodili z okna

FOTOGALERIE Časopis, který to jako první zaznamenal a snímky publikoval, byl Reflex. „Fotografie působí syrovým dojmem. V Masarykově bytě je nepořádek, věci jsou evidentně rozházené, ne na svých místech. Sám Masaryk ležící na dlažbě pod okny je pouze ve spodním prádle, ač býval na většině fotografií zachycen vždy s úsměvem a v elegantním obleku. Má povytažené kalhoty a zcela rozdrcené paty, na které zřejmě dopadl,“ píše se v článku. My jsme k titulku použili záměrně fotografii, kde není nic moc vidět. Kdo na to má nervy, explicitní snímky najde ve fotogalerii.

Závěr vyšetřování z roku 1948 byl rychlý – prý sebevražda. Alespoň tak to oznámil komunistický ministr vnitra Nosek ještě téhož dne, 10. března. Otazníky okolo podivné smrti syna prezidenta Masaryka a tehdejšího ministra zahraničí ale neustaly více než šedesát let. 

Byla to vražda! 

„Asi nejrozsáhlejší pokus o objasnění Masarykovy smrti proběhl v letech 2004-2005, a ten také přinesl poměrně jasný závěr. Připomeňme si slova jednoho z vyšetřovatelů: „Byla to vražda, i když nemáme vraha," uvedl tenkrát pro Mladou frontu DNES kriminalista Ilja Pravda. Znalecký posudek zpracovaný při vyšetřování z roku 2005 dospěl k jasnému závěru - Masaryk z okna sám nevyskočil, musel jej někdo zavraždit: „Konstatuji, že ho vystrčili z okna koupelny a z výšky 14,5 metru ho svrhli na nádvoří, čímž mu způsobili mnohočetná zranění, jimž na místě po pádu podlehl, tedy úmyslně jej usmrtili. Přičemž čin spáchali zvlášť surovým a trýznivým způsobem na veřejném činiteli pro výkon jeho pravomocí a pro jeho politické přesvědčení.” uvedl dále pro Pravda. Problém ale je, že vraha se označit nepodařilo, byť stopy vedou k ruské NKVD,“ píše Reflex.

Centrum pro dokumentaci totalitních režimů publikovalo fotografie Jana Masaryka 10. 03. 2016, přesně 68 let po jeho smrti. „I přes svou závažnost a vysokou historickou hodnotu nebyla až dosud v celém rozsahu prezentována zjevně neúplná fotodokumentace ohledání místa smrti Jana Masaryka a jeho bytu. Přiložena je k původnímu „vyšetřovacímu“ spisu z jara 1948, nyní je součástí spisu Generální prokuratury ČSSR. Snímky byly pořízeny fotografy Kriminální ústředny, kteří se na místo činu dostavili v 7.38 hod. 10. března 1948,“ vysvětluje na stránkách šéf Centra Pavel Žáček. 

Od této doby mě orgán STB stále doprovázel… 

A Žáček pokračuje: „Jedním z nich byl Jaroslav Holoubek, který o tom dne 22. dubna 1968 podal následující svědectví: „V roce 1948 jsem byl zařazen na bývalé Kriminální ústředně v Praze a pracoval jsem v oddělení diagnostiky – fotografie jako referent. Dne 10. března 1948 jsem přišel jako obvykle do zaměstnání kolem 7 hod. ráno a ihned po příchodu do zaměstnání jsem obdržel příkaz od vedoucího oddělení Jindřicha Smetany, abych okamžitě s potřebnými fotografickými potřebami odejel do Černínského paláce, kde údajně Jan Masaryk spáchal sebevraždu tím způsobem, že vyskočil z okna. Kolem 7,30 hod. jsem se dostavil na místo činu, kde jsem uviděl vedoucího Oblastní kriminální úřadovny Praha dr. Borkovce a podle jeho pokynů jsem nejdříve vyfotografoval mrtvolu Jana Masaryka na dvoře, aby mohla být – podle prohlášení dr. Borkovce – odstraněna dříve, než zaměstnanci začnou chodit do kanceláří. Pro značný odstup času si již nevzpomínám na zranění na těle Jana Masaryka a jako obvykle jsem jeho tělo vyfotografoval nejdříve z dálky, abych měl v záběru jak mrtvolu Jana Masaryka, tak otevřené okno jeho bytu a dále pak snímky zblízka ze všech stran. Ohledání mrtvoly jsem neprováděl. 

Dále jsem odešel do bytu Jana Masaryka, kde jsem provedl několik snímků ložnice a koupelny, jak se zpravidla provádí při ohledání místa činu. Pamatuji se, že v této době se dostavil další orgán Kriminální ústředny Viktor Vichr, který měl provádět zajišťování stop. Podle jeho požadavků jsem ještě dodatečně vyfotografoval detailně otevřené okno koupelny tak, aby na snímku byly zřetelné stopy po řídké stolici. Po vyfotografování ložnice a koupelny jsem jako obvykle provedl náčrtek, přesně se na to však nepamatuji. 

V průběhu fotografování přišel za mnou jeden orgán státní bezpečnosti, jehož jméno si již nepamatuji a prohlásil, že další vyšetřování přebírá státní bezpečnost. Od této doby mě orgán STB stále doprovázel a po skončení fotografování jsem s ním odejel do budovy ministerstva vnitra v Praze 7, kde mi odebral fotoaparát a vrátil mi ho asi za 0.30 hod. s poznámkou, že „je to dobré“. Fotoaparát mi byl vrácen bez filmu, fotografie jsem ani dodatečně neviděl a rovněž tak jsem jako obvykle v jiných případech nezhotovil dokumentační fotomapu. Z budovy ministerstva vnitra jsem se již na místo činu nevrátil.“ 

Smrt nastala těsně po dopadu

„Pitevní nález potvrzuje, že smrt nastala těsně po dopadu, neboť v plicích bylo nalezeno trochu krve. Po dopadu snad mohl ještě dvakrát vdechnout. Smrt nastala přetržením srdečnice, zlomením páteře. Dále měl úplně rozdrcené pánevní kosti, přelomenou stydkou kost, zlomená žebra a vnitřnosti nesly stopy po vniknutí kostí. Paty a kotníkové klouby byly nalezeny úplně rozdrceny pádem na zem,“ dodává ještě Žáček závěry pitvy.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace