Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kuře porazilo Lva. Nevýborná Výborná, která záviděla uvaděčkám Bartošku, a souboj závažných filmů a televizních seriálů s fekálním humorem

07.03.2016
Kuře porazilo Lva. Nevýborná Výborná, která záviděla uvaděčkám Bartošku, a souboj závažných filmů a televizních seriálů s fekálním humorem

Foto: ČT repro

Popisek: Moderátorka Lucie Výborná si vysloužila spíše kritiku

Česká televize se v sobotu večer rozhodně nemohla radovat, že opět porazila své konkurenty ze seznamu privátních televizních stanic. Přímý přenos z udělování výročních cen Český lev si totiž ve srovnání s premiérou nového seriálu TV Prima Ohnivé kuře vybrala jen polovina diváků. A ti museli většinu večera protrpět.

České televizi ani hlavním aktérům ceremoniálu se nevyplatilo, že bez pokání zopakovali všechny chyby předchozího ročníku, především volbu moderátorky. Nepochopitelně protěžovaná Lucie Výborná opět potvrdila, že není schopná přímý přenos moderovat vtipně ani pohotově a že nejradši mluví sama o sobě. Příkladem je okamžik, kdy se svěřovala, že záviděla uvaděčkám v kině pohled na Jiřího Bartošku v roli Havranpírka. Zatímco oceněným nedala příliš prostoru, elitě českých vědců, kteří České lvy předávali, servilně podkuřovala. Ironicky to komentoval jeden z oceněných, režisér Jaroslav Brabec, který v reakci na to, že děkujícím filmařům hlídala čas, kolegy varoval: „Už zase na nás jde.“ Přítomnost hostů z jiné branže navíc nemilosrdně prozradila, že česká věda má nejen v domácím, ale i mezinárodním měřítku větší přínos než tuzemská filmová tvorba.

Ještě více cen?

Přímý přenos byl navíc zdlouhavý, především kvůli novince, udělování dalších cen v kategoriích televizní tvorby. Vznikl tak mišmaš bez pravidel. Nominace na  televizní Lvy totiž sebevědomě předkládaly jednotlivé televizní stanice, a tak se vedle sebe ocitly kvalitní inscenace o Antonínu Dvořákovi a Janu Husovi, obskurní reality show Výměna manželek nebo detektivní či stupidní komerční seriály s fekálním humorem protagonistů. A i v tomto případě to byl souboj nemilosrdný. Zatímco většinu nominovaných filmů vidělo pouze pár tisíc filmových fajnšmekrů, soutěžící televizní inscenace a seriály zhlédly miliony diváků. Jeden „drastický“ příklad za všechny. Film Ztraceni v Mnichově, který získal patnáct nominací (ale nakonec jen dva Lvy), mělo odvahu v kině navštívit jen kolem třiceti tisíc lidí, některé soupeřící televizní tituly dosáhly milionovou hranici při jediném zhlédnutí!

Lev díky politikům

Revoluci představuje fakt, že si Českého lva odnesli autoři internetového seriálu Kancelář Blaník. Především proto, že reprezentuje jedinou českou politickou satiru, a to hodně ostrou. Vítězství Tondy Blaníka, který zdůraznil, že děkuje politikům („Bez nich bychom tady nebyli“), nadšeně přivítali jeho fanoušci. Ti si také oddechli, že všechny Lvy neposbíral film Ztraceni v Mnichově a že nakonec procitla také ‘Akademie‘. Většina z nich, až na výjimky, také ocenila suverénní vítězství snímku Kobry a užovky s šesti Českými lvy. I vítězství Aleny Mihulové za Domácí péči.

Přehlídka ztraceného času?

Notoričtí kverulanti ale nenechali na přímém přenosu niť suchou. Podle některých z nich to je jen přehlídka ztraceného času a ‘sluníčkářů‘, kteří si rozdali ceny mezi sebou a pes po nich neštěkne stejně jako po oceněných filmech. Bohužel diskuse na sociálních sítích potvrdila, že většina lidí není schopna kultivované výměny názorů. A to ani čtenáři kulturních rubrik. Nejhodnotnější díla, například Americké dopisy, oceněné v kategorii Nejlepší televizní dramatický seriál, zůstala zcela bez povšimnutí.

Čtěte také:

Normalizační nevkus, tesilová frajeřina… Z vysněného díla Michala Davida odcházejí diváci ještě před koncem, přijde ho to hodně draho. A jsou tam záběry, z nichž prý doslova mrazí

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace