Jsem pro svobodnou plavbu v internetovém moři, ale bez loupení a znásilňování. Ministr nesdělil, kdože loupí a znásilňuje, Piráti v tom mají jasno: Toho času zlobí Babiš a Chovanec
21.02.2016
Foto: Anna Vančová
Popisek: Sobotní pirátská demonstrace
FOTOGALERIE Na demonstraci za svobodný internet, kterou zorganizovala Česká pirátská strana, přišlo v sobotu 20. února odpoledne podpořit síť bez cenzury a špehování přibližně šest lidí. A to protivně mžilo, hustě pršelo, lilo jako z konve a tato tři stádia se poměrně rychle střídala. Foukal fucked hnusný studený vítr… Byli jsme tam a viděli, i přes pláštěnky, nepromokavé bundy a kapuce všeho druhu, naražené do čenichů, že skladba demonstrujících byla velmi pestrá. Od zjevných teenagerů po dredaře, od občanů středního i staršího věku, pár psů a jednoho pirátského mimina po anonymous masky, nasazené zezadu – svou účast nikdo zjevně utajit nechtěl. Barevné pirátské vlajky v dešti plihly, jen tu a tam je poryv větru narovnal…
Akce začala na pražském Klárově a na zdejším pódiu se během první hodiny u mikrofonu vystřídalo několik odborníků na Internet, kteří vysvětlovali, jaká potenciální mračna se stahují nad svobodou slova a anonymitou ve virtuálním světě.
Čtěte také:
Piráti shrnuli možné hrozby v manifestu Tři kroky k obraně svobodného Internetu. Prvním předmětem kritiky se stal úmysl ministra financí Andreje Babiše změnit loterijní zákon a blokovat loterijní weby bez licence k provozu byznysu v ČR. Dále se opřeli do výroků ministra vnitra Milana Chovance. Ten poté, co hackeři nabourali emailovou schránku premiéra Bohuslava Sobotky, začal spekulovat o možnosti identifikace každého internetového uživatele. Téma anonymity na Internetu tak doprovázelo nekompromisní odmítnutí povinnosti Internetové občanky i diskutovaného zákazu šifrování. Třetím želízkem v ohni byl princip kriminalizace odkazování praktikovaný v ČR, jejíž následky teď zakouší i Pirátská strana stíhaná za provoz webu s odkazy www.sledujuserialy.cz. Odmítnutí výše jmenovaných jevů se zároveň stalo požadavky petice, kterou na místě podepsalo přes 300 lidí.
Demonstraci uváděl bývalý předseda strany a šéf jejího mediálního odboru Ivan Bartoš. U mikrofonu se vystřídala řada osobností českého kyberprostoru například spisovatel a novinář Ondřej Neff, který řekl, že ho současné cenzurní snahy vracejí do jeho mládí zrajícího za bývalého režimu, ředitel pro právní a legislativní záležitosti ve společnosti Seznam.cz Michal Feix, jenž zmínil, že cenzura nejen hrozí, ale už se v některých ohledech vlastně děje, přestože nemá žádný smysl a nic neřeší nebo Josef Bouška ze Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR), který dodal, že Babišem plánovaná změna je protiústavní a za SPIR slíbil, že v případě jejího schválení podají stížnost k Ústavnímu soudu, za což si u publika vysloužil hlasitý potlesk. Projevy se nesly v rozhořčeném duchu, řečníci spojovali navrhované změny s totalitními režimy, oblíbeným příměrem byl i George Orwell a jeho román 1984. Na místě probíhala cenzurní dílna, v níž mohl každý začerňovat části textu ve skutečných kritických článcích tak, aby výsledek vyvolal u ministra spokojenost, rozdávaly se očíslované elektronické ID, díky nimž pak vylosovaní šťastlivci získali trička a zároveň se namístě spočítala celková účast. Karet se rozdalo 500. Na chystaný průvod si mohl každý vyrobit v rámci workshopů transparent.
Tímto protestem nekončíme!
Ivan Bartoš k sobotní demonstraci uvedl: „Ministři Babiš i Chovanec náš protest zachytili a snad se nad ním i zamyslí, naše snaha vyškrtnout cenzurní paragrafy z loterijního zákona a bránit soukromí lidí na síti tímto protestem rozhodně nekončí.“
O hodinu později se vydalo asi čtyři sta lidí korunovat svoji účast na akci pochodem k ministerstvu vnitra, aby instituci předalo manifest Tři kroky k obraně Internetu. Průvod vyvolával hesla „Internet nedáme“, „Nechceme cenzuru“ nebo „Odkaz není zločin“. Předání ministerstvu proběhlo úspěšně. Na konání akce už reagoval i kritizovaný Andrej Babiš, který se brání tím, že blokuje pouze hazard, nikoliv Internet. Piráti však jeho alibi odmítají. „Zkušenosti ze zahraničí nám ukazují, že jakmile je cenzurní mechanismus v provozu, neustále bobtná,“ říká Ondřej Profant, předseda pražských Pirátů, který výzvu ministerstvu předal. Akci považují organizátoři za zdařilou, obzvláště s přihlédnutím k povětrnostním podmínkám a nepříjemnému dešti.
Ministr Chovanec na Twitteru reagoval, jak to komentovali sami Piráti, „poněkud dadaistickým příspěvkem o loupení a znásilňování. Jeho reakci Piráti nepochopili.“ Přesně napsal: Milí piráti, jsem pro svobodnou plavbu v internetovém moři! Ale bez loupení a znásilňování…. J Piráti s malým p – takže tím možná myslel Jacka Sparowa, kdo ví?
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Anička Vančová