Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V parlamentu už jsme viděli leccos, ale tohle ještě ne: Fotografovi se povedlo zachytit, jak Kalousek a Stanjura hajlují. A Babiš přitom… Víme, proč

19.02.2016
V parlamentu už jsme viděli leccos, ale tohle ještě ne: Fotografovi se povedlo zachytit, jak Kalousek a Stanjura hajlují. A Babiš přitom… Víme, proč

Foto: Hans Štembera

Popisek: Miroslav Kalousek a Pavel Bělobrádek ve sněmovně při hlasování o EET

FOTO V ČLÁNKU O co kráčí? O co jiného, než o elektronickou evidenci tržeb, tedy EET, jejíž zavedení se vládní koalici přes tuhý odpor opozice povedlo ve sněmovně odhlasovat. Ještě předtím ale bylo v českém parlamentu veselo, Andrej Babiš tam pobíhal s obří účtenkou, no a na závěr zachytil fotograf ParlamentníchListů.cz Hans Štembera zmíněné hajlování.

Takřka navlas stejnou fotografii pořídili i v iDnes, do popisku k fotogalerii z jednání sněmovny z 10. února  ale napsali: Zbyněk Stanjura (ODS) a Miroslav Kalousek hlasují proti zákonu o elektronické evidenci tržeb. No, podívejte se sami, co dělají…

 

Kalousek a Stanjura „zdraví vůdce Babiše“ a ten kouká dost vyjeveně...

A proč to dělají? Opozici vadilo, že právo vystoupit nedostalo 16 poslanců klubu TOP 09 a Starostů i způsob, kterým byla diskuze utnuta: „Co bude příští krok? Zmocňovací zákon, aby parlament nebyl žvanírna? Německo s tím má zkušenost z roku 1934,“ řekl k postupu vládní koalice předseda TOP 09 Miroslav Kalousek v narážce na nacistické Německo. „Znásilnili jste diskusi způsobem, který nemá v moderní historii obdoby,“ řekl vládě. „Ústa si zacpat nenecháme,“ prohlásil také Kalousek s tím, že spolu s ODS si bude jeho TOP 09 stěžovat u Ústavního soudu. Nového Hitlera na současné české politické scéně Kalousek nevidí, ale jeden z politiků mu prý připomíná italského Benita Mussoliniho. Který asi? Zbyněk Stanjura z ODS zase upozornil, že je to poprvé v historii českého parlamentu, kdy byla takto předčasně ukončena debata. Poslanci TOP 09 a ODS si po ukončení rozpravy vytáhli hlasovací karty ze zařízení a na protest opustili jednací sál. (Koalice již dříve prosadila, že začít hlasovat se má v 11 hodin bez ohledu na to, kolik opozičních poslanců bude ještě přihlášeno do rozpravy a bude mít zájem vystupovat k zákonu. A přesně to minulou středu udělala.)

Koalice nám, s prominutím, ucpala hubu 

„Dnes jsme se ocitli v historické situaci, která nemá v českém parlamentarismu obdobu. Vůbec poprvé nedostali mí kolegové možnost nejen projevit svůj názor, ale dokonce ani předložit své návrhy, u kterých měli právo, aby sněmovna hlasovala,“ řekl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Koalice nejprve schválila omezení řečnické doby na dvakrát deset minut pro každého poslance, později všem zákonodárcům ale ani tento prostor nedopřála. „S pokorou jsme přijali toto omezení, ale dnes v 11 hodin koalice šestnácti mým kolegům zcela nedemokraticky a zcela nezákonným způsobem, s prominutím, ucpala hubu. Stalo se to vůbec poprvé, a prosím veřejnost, aby v tomto okamžiku, kdy byly potlačeny nejelementárnější demokratické zásady, zpozorněla,“ doplnil Miroslav Kalousek. „Všichni bychom si měli položit otázku, zda jsme byli svědky demokratického procesu nebo znásilnění demokracie. TOP 09 jasně říká, že dnešní jednání znamenalo okleštění demokracie. Budeme proti tomu bojovat všemi prostředky a svým voličům slibujeme, že ústa si zacpat nenecháme,“ dodal předseda TOP 09. 

EET? Balkánská kravina 

„Je to balkánská kravina!“ prohlásil Kalousek. „Tato balkánská supernovinka nevede k narovnání podnikatelského prostředí, ale vede k jeho ještě většímu pokřivení a ještě větší balkanizaci, což prospívá balkanizovaným a balkánským oligarchům, ale určitě ne národní ekonomice a českému prostředí,“ dodal. A již v prosinci ve sněmovně shrnul, co si o této novince z dílny ministra financí myslí… 

Chorvatsko nevybralo ani kunu navíc, ale skončilo 37 tisíc živností 

Na 37. schůzi Poslanecké sněmovny dne 11. 12. 2015 k elektronické evidenci tržeb se předseda Kalousek postavil k řečnickému pultíku a spustil: „Pohlédneme-li do dat Eurostatu, nikoliv do chorvatské propagandy pana ministra Lalovace nebo jeho kolegy Babiše, ale pohlédneme-li do evropské statistiky Eurostatu, tak zjistíme, že díky této balkánské novince Chorvatsko nevybralo jednu jedinou kunu navíc. Zato zjistíme, že skončilo 37 tisíc živností, a pokud oproti tomu 12 tisíc s.r.o. vzniklo, pak se jednalo o 25 tisíc zničených živností, aniž by to přispělo jednou jedinou kunou, nebo chcete-li eurem, nebo chcete-li korunou, do chorvatského státního rozpočtu. Koneckonců, přiznal to i panem ministrem Babišem přizvaný pan ministr Lalovac, který řekl: „Tento nástroj není na lepší výběr daní, tento nástroj je proto, že teď konečně o těch podnikatelích víme úplně všechno". To je, prosím, citát chorvatského ministra, to netvrdím já. 

Vyšlo nade vši pochybnost najevo, že náklady - ať už investiční nebo roční provozní, které Ministerstvo financí udává - pro zřízení této balkánské supernovinky, jsou významně podhodnocené a že skutečnost by daňového poplatníka stála neskonale víc, jednak provozně, jednak investičně, a potom ten materiál, který máte k dispozici, vůbec nepočítá s nezbytností vybudování záložního střediska, kde už má dnes Ministerstvo financí stavební povolení a kde projektové náklady se pohybují mezi 5 - 6 mld. Kč. Tato informace zcela chybí v podkladu, který máme, ale nechybí v interní studii Ministerstva financí, zpracované firmou BDO, kterou Ministerstvo financí zatajuje před veřejností, protože tam je oněch informací mnohem víc a mnohem přesnějších než Ministerstvo financí poskytlo Poslanecké sněmovně. I to bylo v oněch diskusích jednoznačně prokázáno. 

Je také nad slunce jasné, že tento mnohamiliardový tunel na daňové poplatníky nemíní pan ministr Babiš podrobit transparentní veřejné zakázce a že je připraven zadat to z volné ruky pro své lidi, svým kamarádům, aby kromě oněch zisků, které z těchto přímých zakázek bude mít, měl také nekonečný a navždy přístupný přehled nad oněmi daty, která online budou muset statisíce podnikatelů do tohoto centrálního střediska pouštět. I to jednoznačně vyšlo. Dnes ty argumenty jsou na straně jedné i na straně druhé absolutně zřejmé. 

Chtěl bych vám říci - zvlášť těm, se kterými jsem si dnes písemnou formou začal tykat - ahoj Bobe, nazdar Ivane, milý Martine, rád tě vidím, drahý Karle - že další lži, které říkáte o tomto balkánském supertunelu na daňového poplatníka, už slyšet snad ani nemusíme. To, co jsme slyšeli, stačí k tomu, abychom vám nedovolili uvést to do společenské reality. Já myslím, že když to zůstane na Balkáně, tak to bude stačit. V České republice to nepotřebujeme,“ zakončil svůj sněmovní projev Kalousek. 

Největší perly ze sněmovny aneb Když se jedná o EET… 

Redaktorka Kateřina Kotalová si na webu Živnostenské listy.cz dala tu práci a „vykousala“ to nejzábavnější, co padlo během jednání o EET v parlamentu: 

„Děkuji za nonverbální prezentaci, která jistě podporuje mé vystoupení. Byl tu mimořádný hluk a navíc tu běhali nějací demonstranti s cedulemi.“ Miroslav Kalousek (TOP 09) poté, co se mu před pultíkem prohnal Andrej Babiš s ukázkou účtenek v nadživotní velikosti.

„Chvilku jsem tady zajásal, když jsem viděl ty cedule, že pan ministr v očekávání dlouhého jednání nám tady otevřel malý bufet. Pak jsem pochopil, co to je. Jenom mám takovou zdvořilou prosbu ohledně umístění těch cedulí. Já přes ně nevidím, jak se pan ministr Babiš tváří při projevu pana Kalouska a cítím se tím ochuzen. Tak jestli by se to nedalo trošku poupravit.“ Martin Lank (Úsvit)

„Já na margo jednoho z předřečníků, který se tady dovolával elektronických receptů a lékařů. Pane kolego, vy ne že pláčete na cizím hrobě, vy jste netrefil ani hřbitov.“ Miroslav Janulík (ANO)

„Pan ministr Babiš přišel do Sněmovny s tím, že to je žvanírna, a teď z toho udělal manéž. Myslím, že se stylizuje do role principála této manéže.“ Michal Kučera (TOP 09)

„Kdybychom takové množství času, které věnujeme projednávání této novely zákona o elektronické evidenci tržeb, věnovali diskusi nad tím, jak zabránit vyvádění miliardových částek do daňových rájů, udělali bychom určitě lépe.“ Karel Fiedler (Úsvit)

„Děláte tady z toho kocourkov ještě větší, než tady byl. Prosím vás, co to tady vykládáte.“ František Laudát (TOP 096)

„Myslím, že kolega Nykl říkal metaforizovat a pan kolega Kalousek slyšel metabolizovat.“ Pavel Plzák (ANO)

„A člověk si neumí představit, že když někdo celý život nelže, tak je pak v šoku, co tady ten Kalousek předvádí.“ Andrej Babiš (ANO)

„Vám opravdu přijde morální, že váš předseda je největší přísavkou na veřejných rozpočtech?“ Miroslav Kalousek (TOP 09)

„My tímto nařízením jdeme kanonem na vrabce.“ Michal Kučera (TOP 09)

„Máme tady Otesánka, to je ten stát, kterého krmíme dalšími a dalšími daty, a on neustále roste. A tady je návrh, jak další potravu o třech stech tisících našich podnikatelů dáme tomu Otesánkovi. A ti, kteří se dneska smějí a radují, že se jich to netýká, že ten Otesánek požírá někoho jiného, ti se pletou, protože když roste, tak potřebuje té potravy mnohem více. A klíčovou komoditou jsou tu informace. A to je ten hlavní důvod, proč my jsme proti. My toho Otesánka krmit nebudeme, my se tím Otesánkem sežrat nechceme nechat.“ Zbyněk Stanjura (ODS)

„My tady budeme honit blechy v kožichu medvěda, budeme tím ztrácet spoustu času elektronickou evidencí tržeb, ale ty velké daňové úniky, ty necháme pořád, aby existovaly.“ Karel Fiedler (Úsvit)

„Ke mně každých 14 dní jezdí člověk, který má takový pobitý kombík a v něm mi vozí pivo, limonády atd. Pokaždé vytáhne z takového drobného přístroje účtenku, kterou mi samozřejmě odevzdá. Nevím, z čeho žije, pravděpodobně z ruky do úst, ale opravdu s tím nemá žádné problémy.“ Ivan Pilný (ANO)

„Já využiji toho, že nám tady pan poslanec Kalousek pověsil ten krásný plakát, který souvisí s velkým bratrem, který se dívá, kolik kdo vypije piv, kdyby pan ministr financí podlehl třeba během zasedání Poslanecké sněmovny neodolatelnému nutkání si zjišťovat, co konzumuje pan poslanec Kalousek v okolních restauracích, a já se přiznávám, že občas podobné nutkání mám také, tak elektronická evidence tržeb, jak bylo vidět z drobných panelů, co tady byly, mu v tom opravdu nepomůže.“ Ivan Pilný (ANO)

„Jestliže o našem systému zavádění elektronických voleb mají rozhodovat vysocí úředníci, kteří jsou elektronicky negramotní, nehneme se dopředu a budeme zaostalí.“ Ivan Gabal (KDU-ČSL)

„Kdyby to tato vláda myslela opravdu upřímně, tak by hlasovala pro můj návrh zákona.“ Tomio Okamura (SPD)

„Účinky zbraně EET, bude-li proti živnostníkům a malým podnikatelům skutečně nasazena, budou postupné. V první vlně zahubí ty nejslabší z nich, tedy ty, kteří nevyhoví technickým podmínkám. Další vlna smete ty, kterým se podnikání se zvýšenými náklady, které zavedení EET prokazatelně přinese, už prostě nevyplatí. A ve třetím kole pak s podnikáním seknou už i ti, kteří si řeknou, že státní buzeraci a neustálé zhoršování podmínek malého podnikání a provozování živností prostě nemají zapotřebí.“ Radim Holeček (ODS)

„To, jak dokáží někteří oligarchové typu pana ministra financí Babiše tzv. optimalizovat své daně, že to znamená daleko větší úniky oproti předpokládanému výběru daní, než jsou jakékoli úniky živnostníků.“ Miroslav Kalousek (TOP 09)

„Jestli chcete rozluštit tu hádanku, dovolím si vám říct, že pan Babiš lhal každý den, protože on jinak nepodniká a jinak tu politiku nedělá. Mě to nepřekvapuje, já to vím. Já 20 let vím, že je to zloděj a lhář. … Vy jste schopni akceptovat, že váš šéf je zloděj a lhář, že opravdu takhle pořád lže.“ Miroslav Kalousek (TOP 09)

„Kdybych 20 let tady žvanil jak Kalousek, tak bych samozřejmě mluvil líp nebo lépe, omlouvám se, nejsem dobrý rétor, neumím tak dobře mluvit jako pan Kalousek.“ Andrej Babiš (ANO)

„Pan kolega Kalousek tady před chvílí řekl: Já ho znám už 20 let. On lže a krade. Myslím, že mluvil o osobě, kterou zná už přes 50 let, to znamená od té doby, co pobral rozum. To není osobní invektiva. To je pravda. To je dokázaný fakt.“ Martin Komárek (ANO)

„Promiňte, pane podnikateli a největší daňový neplatiči a největší dojiči veřejných rozpočtů. Tak abychom si všichni dokázali srovnat, jestli opravdu ty veřejné rozpočty likviduje víc ten pan Havlíček z Klatov anebo pan Babiš z Průhonic. Já nevnucuji panu poslanci Schwarzovi svůj pohled. On je přesvědčen, že ten řezník Havlíček z Klatov poškozuje ty veřejné rozpočty víc než pan Babiš z Průhonic. Já se snažím říct jenom ty objemy. Pan Havlíček z Klatov, když zatajil klobásu, připravil státní rozpočet o 7,60 Kč. Pan Babiš jenom na biopalivech chce okrást veřejné rozpočty o pět miliard a jenom v případě Synthesie Pardubice okrádá veřejné rozpočty o dalších pět miliard.“ Miroslav Kalousek (TOP 09)

„Já bych to znovu zopakoval panu Kalouskovi. Dokonce mám tady nový údaj. Já jsem za posledních pět let jako fyzická osoba... (Poslanec Kalousek šel k předsedajícímu a o něčem se s ním radí. Ministr Babiš se rozhlíží a hledá ho.) - už šel pryč, asi si šel zase dát dávku...“ Andrej Babiš (ANO)

„Já jenom chci požádat pana ministra financí, aby mi nedoporučoval to, co mám nebo nemám číst. Prosím vás, abyste to laskavě nechal na mé vlastní úvaze. Vaše jsou asi tak stejně užitečné jako ty, které dáváte českým živnostníkům. No, jestli holt vám ta registrační pokladna způsobí potíže a vy zkrachujete, tak holt zkrachujete. Tak podobné rady, které dáváte živnostníkům, dáváte i mně. A já o ně nestojím. Doufám, že o ně nebudou stát ani čeští živnostníci a že zabráníme, abyste jim ničil život.“ Miroslava Němcová (ODS)

„Já jsem si myslel, že budeme debatovat normálně a fakt to nemá úroveň. Pan Kalousek mi poničil účtenku, je to majetek ministra financí.“ Andrej Babiš (ANO)

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace