Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Žádná xenofobie, žádný fašismus, žádné pravičáctví. Vysokoškolský profesor se vydal v sobotu na Hrad, poslechl si Konvičku a spol. a na Facebook pak překvapeně napsal…

10.02.2016
Žádná xenofobie, žádný fašismus, žádné pravičáctví. Vysokoškolský profesor se vydal v sobotu na Hrad, poslechl si Konvičku a spol. a na Facebook pak překvapeně napsal…

Foto: Rudolf Komár

Popisek: Sobotní demonstrace na Hradě

To známý proimigrační aktivista Tomasz Peszynski naopak ještě v pátek sliboval: Vytvoříme uličku hanby pro zemanovce a xenofoby! Nakonec to dopadlo jinak, nás ale spíše zajímají ohlasy „obyčejných lidí“, kteří diskutují na Facebooku. A diskutují slušně a bez urážek. Také jsme si v klidu a bez emocí přečetli projev Martina Konvičky, najdete ho na konci článku.

Radim Valenčík, vysokoškolský učitel na Vysoké škole finanční a správní, byl očitým svědkem sobotních událostí: „Jak jsem slíbil, podíval jsem se na dnešní demonstrace. Nejdříve ve 14.00 na Můstku. Nic moc. Asi 1000 lidí, Okamurův projev na hraně zákona a vkusu se záměrně vloženými prvky populismu, včetně kritiky ženské obřízky. Nebylo to sice tak, jak hrozil Jirka Dolejš, ale byl jsem zklamán,“ začíná své facebookové vyprávění o putování po sobotních demonstracích pan Valenčík.  

A pokračuje: „Asi po půl hodině jsem vyrazil na Hradčanské náměstí. Dostat se tam nebylo snadné. Policie obsadila všechny přístupové cesty a ponechala jen úzký klikatý přístup přes Nový svět. Aspoň jsem po dlouhé době viděl, jak je Praha krásná. Dorazil jsem s malým zpožděním. Na velkoplošné obrazovce, které propojila řadu evropských měst, právě mluvil zástupce hnutí Pegida. Kvalifikovaně, rozumně. Zdůraznil, že si současní mocní mohou sami za to, že solidarita zdola mezi jednotlivými národy EU dosáhla nebývalého stupně a roste. V projevu nebyla žádná xenofobie, žádný fašismus, ani žádné pravičáctví. Spíš politický realismus. Podobně zněly i další projevy, včetně projevu estonské poslankyně.“ 

Dokonce i Konvička mluvil rozumně 

Když vystoupil šéf Bloku proti islámu, Radim Valenčík překvapivě poznamenal: „Dokonce i Konvička mluvil velmi rozumně. Podle něj někteří politici selhali a místo, aby to přiznali, nepřiznají si to ani sami sobě a stali se nebezpečnými pro osud Evropy a pro osudy lidí u nás. Snaží se nejen druhé, ale i sami sebe utvrzovat v omylu. Nebál se tyto politiky vyjmenovat. To, jak Jirka Dolejš charakterizoval demonstranty, zde už vůbec neplatilo. Řekl doslova: „ano, budou tam i dobytkové, co vyhrožují druhým šibenici a nadávají jim do židokurev, Taky „myslitelé", co se nestydí mluvit o mletí jiných lidí do masokostní moučky, o omezování občanských práv a o posílání neposlušných do lágrů či do uranových dolů. Lidé co nejsou schopni respektovat ani základní listinu lidských práv....". Bylo zde k 5000 lidí, potkal jsem hodně známých. Vzhledem k tomu, že jsem byl často oslovován, mohlo mně něco uniknout. Ale pochybuji. Obsah vystoupení, které jsem téměř hodinu poslouchal, byl velmi dobře připraven a byl velmi korektní,“ končí profesor Valenčík. 

Reakce na Marka Wollnera: Pro i proti

Šéfredaktor reportážní publicistiky v České televizi Marek Wollner se na svém facebookovém profilu svěřil se zážitkem ze sobotní protiislámské demonstrace na pražském Hradčanském náměstí. Svým nezapomenutelným stylem ji okomentoval, a vyvolal tak pod tímto postem obsáhlou diskusi.

„‚Pravda bolí?‘ ptala se mě včera jedna dobrá žena, nadšená ze včerejší akce nacionalistů na Hradčanském náměstí,“ napsal Wollner na sociální síti. „Uvědomil jsem si (i s ohledem na ty násilné akce), že má recht. Pravda nácků, stejně jako komunistů, skutečně bolí. Bolí vždycky ty, kdo s nimi nesouhlasí. Doslova a fyzicky,“ prohlásil s tím, že to neznamená, že „se můžeme dát zastrašit“.

Uživatel Rudolf N. si v této souvislosti posteskl, že při sledování včerejších televizních zpráv mu připadalo, že se v Praze sešly dvě skupiny přinejmenším bláznů. 

Představoval bych si někoho, jako je pan Robejšek 

Mrzí jej také to, že u nás neexistuje žádný smysluplný subjekt, který by odmítal imigrační politiku EU bez zbytečných emocí a věcně. „Představoval bych si někoho jako pana Robejška. Ale ten se politicky neangažuje, takže prostý občan je nechán na pospas žumpě,“ obává se. 

Příčí se mu volit „extremisty, co tam byli včera“. Nechce ani volit „profláknuté strany typu ODS, které skočí po jakémkoli tématu, aby se ještě udržely nad vodou“. Politika premiéra Sobotky mu přijde nedůrazná a špatná. Špatně je mu i ze Zemana „a jeho party“. „Je tu podle mě díra na trhu, a že ji nikdo věrohodný nevyplňuje, nahrává jen těm bláznům a šílencům,“ myslí si.

Bojím se, že zase budeme muset stát před Českou televizí

Uživatel Jan V. si zase myslí, že ti, kteří vyřvávají na náměstích a brojí proti imigrantům, vlastně jsou rádi, že imigranti do Evropy proudí. „Vůbec se totiž nesnaží proti tomu cokoliv dělat, protože jim to náramně vyhovuje. Kdyby jim to totiž vadilo, protestovali by proti příčině imigrace, ne proti imigrantům, čímž je agresivní chování diktátorských systémů. Přece ale nepůjdou proti svým, že?“ uvedl Vasko. 

Petr V. si naopak myslí, že naše vláda dělá vše pro to, aby lidé získali pocit, že musejí vzít moc do svých rukou. „Především Sobotka,“ podotkl pan V. Roman P. na to ironicky zareagoval: „Ano, vláda všechno tak zpackala, že tu nemáme žádné uprchlíky, a náckové jsou tím frustrovaní, protože si tak moc chtěli zabojovat a teď nemají skoro s kým.“ Pan V. odpověděl tím, že i když není důvod, lidé mají pocit, že je něco špatně. 

Jednoznačný souhlas s Wollnerem vyjádřil například David Š.: „Bojím se, pane Wollnere, že přijde doba, kdy budeme muset zase stát před ČT a Rozhlasem. A bránit poslední ostrovy svobody v zemi. Komerční média se už radikalizovala. Neuvědomují si, že tikají úplně stejně jako islámský fundamentalista,“ myslí si. 

Pane Wollnere, jste čím dál méně přesvědčivý 

Později dodal, že když se v Evropě nepodařilo za 100 let potlačit ani komunismus, ani fašismus, těžko si teď poradí s nenávistí k islámu. „První krok ke zlu – nenávist ke skupině. Druhý krok ke zlu – pronásledování skupiny. Třetí krok ke zlu – žádná země nebude ochotna skupinu přijmout, aby si zachránila holý život. Třetí krok – vyhlazování, tedy konečné řešení,“ tak pochmurně vidí budoucí vývoj. 

Uživatel Petr M. si ale vůči redaktorovi ČT nebral servítky: „Jste čím dál méně přesvědčivý, pane Wollnere. Byly doby, kdy jsme vám já i mnoho dalších lidí slepě důvěřovali, ty doby jsou ale nenávratně pryč. Čím dál více lidí v regionech ví, co jste zač,“ napsal pan M. Wollner promptně zareagoval: „´lidi v regionech ví, co jste zač‘. Ten styl nakonec tak krásně řekne vše.“ Reakci nenechal bez odpovědi ani Mach: „Děkuji za odpověď, pobavila.“

Pan M. také kritizoval zpravodajství ČT: „Dokud bude řeč o veřejnoprávní televizi, tak musím trvat na objektivitě. Ten kompilát, co ČT včera předvedla, potlačoval podstatné informace a vyzdvihl incidenty, které navíc neprávem připsal lidem, kteří se od takových metod distancují,“ uvedl. Na tento příspěvek už Wollner nikterak nereagoval. 

Na Facebooku se ozval i reportér ČRo 

S alarmující zprávou o agresivních demonstrantech a nečinné policii přišel reportér Českého rozhlasu Filip Titlbach. Ten na svém Facebooku napsal, že policie odmítla pracovníkům rozhlasu pomoci. „Dneska se nám na Hradčanském náměstí snažili dobýt do přenosového vozu někteří demonstranti. Třískali do oken a rvali za dveře. Jednomu se to dokonce podařilo a sahal po technice. Další nás odpojili od elektrocentrály. Když jsme požádali policisty o pomoc, řekli nám, cituji: „Můžete si za to sami, protože lžete, najměte si svoji vlastní ochranku,“ napsal Titlbach s tím, že tolik k heslu Pomáhat a chránit. Titlbach později dodal, že policie jinak situaci zvládla a někteří policisté dokonce reportérům při jejich práci pomáhali tím, že sami od sebe předávali rozhlasu informace. „Co se týče tohoto případu, budeme ho řešit. Ta situace pro mě ale byla dost překvapivá a musím říct, že v tu chvíli to byla docela úzkost,“ uvedl Titlbach. 

Blok proti islámu se ale na to v úterním mailu podivuje: „Léta jsem působil jako šéf zpravodajství v rádiu. Neumím si vysvětlit, proč zaměstnanci rozhlasu se na naší akci neakreditovali. Nerozumím tomu, že bez dohody s pořadateli umístili svůj přenosový vůz do přístupového prostoru demonstrace. Nechápu, že jako ostatní média nevyužili naše zázemí pro novináře, kde byl i zdroj energie a nerušil demonstraci hlukem. Ze strany zaměstnanců ČRo jde buď o amatérismus, nebo zlý úmysl, napsal člen bezpečnostního výboru sněmovny a bývalý novinář Martin Lank. 

Takhle ne! Konvičkovci také odsoudili útok na pražskou Kliniku 

Blok proti islámu na svém facebookovém profilu v souvislosti se sobotním žhářským útokem proti pražskému Autonomnímu sociálnímu centru Klinika odmítl násilí a veškeré podobné akce odsoudil. „Naše demonstrace byla v poklidu a takový musí být i další vývoj,“ uvedl Blok proti islámu.

V reakci na tento post se na facebookovém profilu rozproudila velká diskuse. Někteří uživatelé, jako například Milan Liška, se domnívali, že za útokem mohou být tzv. sluníčkáři. To proto, aby zdiskreditovali odpůrce islámu. „Vůbec bych se tomu nedivil, dochází jim dech, tak jsou schopni čehokoliv,“ myslí si uživatel Liška. 

Uživatel Josef Valoušek by věřil i tomu, že někdo chtěl strhnout pozornost jinam proto, aby protiimigrantské demonstrace „tak nevyčnívaly“. Na druhou stranu by pochopil, „že se už někdo nasral“. Objevila se také kritika na adresu veřejnoprávních médií stran toho, jakým způsobem o protestech informovala. Například Věra Provazníková si posteskla, že včera na Radiožurnálu útok na Kliniku „tak trochu do souvislosti s naší demonstrací dali“.

Je těžké zůstat v klidu

Alena Alloni k tomu podotkla, že „Radiožurnál mimo jiné měl i drzost říct, že se sešly stovky účastníků“. K tomu uživatelka Alloni dodala: „Asi si spletli řády. Jsou neposlouchatelní. A to jsem si Rozhlasu vždycky vážila.“

Ivana Michalíková má pro útočníky určité pochopení: „Když ono je to těžké být v klidu. Podepisovaly se petice, demonstrovalo se a politici dál přehlížejí demokratické názory a žádosti 98 % národa. Tak se lidé budou ještě více uchylovat k násilí, protože demokracie neexistuje,“ myslí si.

Šamšulka Páťa Králková k tomu dodala, že ji mrzí, že se například hranice nevystavěly včas. Tím by se prý mohlo násilí zabránit. „Nyní už se to nestihne a určitá míra násilí se bude muset k zadržení migrantů použít. Na hranicích už budou muset být vojáci i policisté připraveni v krajním případě i tedy střílet,“ obává se. Dodala, že by k tomu vůbec nemuselo dojít, „pokud by naše varování, prosby, demonstrace atd., které už přes rok intenzivně probíhají, někdo kompetentní vyslyšel a podnikl adekvátní kroky“.

Policista to nevydržel, sundal si helmu, a...

Uživatelka Lea Landová zkopírovala post Kamila Ostrého, který na Facebooku popsal své zážitky z demonstrace proti islamizaci, která proběhla na pražském Hradčanském náměstí. Stál prý s manželkou hned vedle policejní hráze aut, která je dělila „od vítačů migrantů“. „Zatímco po zuby ozbrojený policejní kordon se u vítačů migrantů prohýbal pod útoky ´sluníčkových vítačů‘, kteří útočili na policisty, tak z naší strany tam stáli dva pořadatelé, konkrétně žena o berlích s mladým klukem. Kousek od nich se nudili tři policisté. Jaký kontrast proti tomu, co se u sluníčkových humanistů bojovalo s policií,“ popsal situaci pan Ostrý.

Ironicky pak napsal, že ti, kdo napadali transparentem s nápisem „žádný člověk není ilegální“ Policii ČR a na něj křičeli „chcípni, nacistický zmrde“, tak zřejmě činili ve jménu humanity.

„Vedle mne se postavila babička a říkala mi, pane, prosím, proč se to děje, proč nenávidí svůj národ a zemi, proč chtějí poškodit nás všechny, nevidí, kam to vede v Německu, Francii a Švédsku? Nevím, řekl jsem jí, asi úchylka nenávidět svoji rasu a národ. V tom to nevydržel ten policista, sundal si helmu a říkal ‚hloupý, rozpovykaný děti a různý zfetovaný individua jsou to‘ a zase si helmu rychle nasadil,“ popsal situaci na Hradčanském náměstí uživatel Kamil Ostrý. 

Projev Martina Konvičky na demonstraci 6.2. na Hradčanském náměstí 

Milí přátelé, dámy a pánové.

Je to už třináct měsíců, co jsme se na tomto místě sešli na první pražské „antiislámské“ demonstraci. Tehdy, krátce po útoku teroristů na redakci časopisu Charlie Hebdo, jsem zde vyjmenoval důvody, proč je islámská nauka neslučitelná s tisíciletou tradicí evropské kultury, demokratickým vládnutím, lidskými právy a lidskou svobodou. Současně jsem spolu s dalšími řečníky vyzýval politické špičky této země, stejně jako akademickou sféru a média, aby islám jednoznačně odmítly a tím připravily lid naší země na zápas, kterému se naše generace nevyhne.

Od té doby uplynul rok. Rok, během kterého se situace v mnoha ohledech změnila. Především vypuklo to, čemu se říká uprchlická krize – ve skutečnosti invaze statisíců převážně mladých mužů z islámských zemí do Evropy. Mužů, kteří často svou pravou identitu, podle bezpečnostních složek je mezi nimi nemálo osob napojených na teroristické organizace, k evropským úřadům se chovají přezíravě a arogantně. O tom, jak se míní v Evropě chovat, jak míní respektovat své hostitele, jsme se přesvědčili o černém pátku v Paříži loňského prosince, stejně jako během silvestrovských událostí v západoevropských městech. Ti lidé možná zatím nejsou organizovaní, možná se mezi nimi najdou i tací, kteří jdou prostě za lepším životem – rozhodně však představují maximální ohroženi bezpečnosti nás všech, rezervoár potenciálních džihádistů a posilu pro islámské radikály, už dávno působící v evropských mešitách a islámských centrech. Nejen prostí občané, ale i bezpečnostní složky, vojáci, policisté, zkušení diplomaté a další profesionálové jsou zděšeni – zato mediální mainstream a četné evropské vlády, včetně té naší, se tváří, že žádný problém neexistuje, že ten nekontrolovatelný příliv představuje jakési „obohacení“ a máme prý za něj být vděčni.

Je třeba si uvědomit, že takzvaná hidžra - migrace do neislámských zemí za účelem jejich dobytí infiltrací – je dobře známou součástí islámské nauky. To, čemu eufemisticky říkáme „migrační krize“ je z islámského hlediska hidžra – dobyvačné tažení beze zbraní.

Rád bych připomenul, že masová migrace je jen část problému s islámem – že islám by byl nebezpečím pro svobodu i bez ní – ale že migrací se celý problém vyostřil a urychlil. To, co ještě před rokem vypadalo pomalý zápas trvající desetiletí, je nyní problémem akutním.

V islámském vidění světa se k pojmu hidžra váže ještě pojem ansar (ansarové) – doslova pomahači, česky by se řeklo kolaboranti. Naivní osoby z řad neislámských komunit, kteří pomohli pomáhali migrujícím mohamedánům infiltrovat neislámskou medínu v 7. století, stejně jako jim pomáhají infiltrovat Evropu dnes. A je otřesné, doslova šokující, že vedle pomýlené sluníčkové mládeže, která zde dnes demonstruje za „Evropu bez hranic“, patří k dnešním pomáhačům ty nejvyšší politické špičky našeho kontinentu. Představitelé evropské komise jako Federica Mogherini a Martin Schulz. Nešťastná německá kancléřka Angela Merkel. Naši domácí ministři Dienstbier a Valachová, ministerský předseda Sobotka, ombudsmanka Šabatová. Vedle nich, žel, i nesčetní komentátoři, kapitáni průmyslu, rektoři universit, špičky akademického světa.

Na otázku, co se to s evropskými špičkami vlastně stalo, existuje několik odpovědí. Ta nejjednodušší zní: Oni se zbláznili. Ta komplikovanější a asi též pravdivá: Oni nás prodali. Trochu intelektuálnější odpovědí je, že se ocitli v zajetí velké lži o tom, že islám nepředstavuje bezpečnostní a civilizační problém. Nesmyslnost té lži si dlouho odmítali přiznat kvůli politické korektnosti. Nyní v hloubi duše vědí, co nadrobili, ale hněvu vlastních občanů se bojí víc, než nechtěných přišelců, v nichž vidí své spojence proti vlastnímu lidu.

Protože jsou evropské politické elity v pasti vlastních lží, chovají se nesmyslně a hloupě. Jsem povoláním zoolog a v zoologii známe pojem „přeskokové chování“. To je, když se stresované zvíře, které nemá úniku, začne věnovat naprosto nepřístojným aktivitám – třeba čištění srsti nebo peří. Přesně takovým „přeskokovým chováním“ je současná snaha politických špiček „v zájmu bezpečí občanů“ regulovat úplně vše, od kouření v restauracích po držení zbraní, a současně přehlížet, že země je, nebo brzy může být, pod útokem, na který vůbec nejsme připraveni. Když zabrousím do ze zoologie do psychologie, tam zase používají pojem „projekce“ – to je, když svému soupeři podsouváte své negativní emoce, abyste se tím učinili lepším. Přesně takovou „projekcí“ je, když nám, svobodomyslným občanům, vytýkají nenávist – přitom sami nenávidí naše odhodlání se bránit – nebo „xenofobii“ – přitom odpor k islámu není záležitostí jen  Čechů nebo jen bílých Evropanů, ale svobodomyslných lidí všech národů, ras a vyznání.

Dámy a pánové,

evropským elitám se ve vší té hrůze podařilo něco, co opravdu nezamýšleli. Vytvořili skutečnou solidaritu mezi evropskými národy, mezi prostými lidmi, kteří si uvědomují ohrožení, kterému čelíme, a kteří se hlavně odmítají poddat bez boje. Výrazem té solidarity je dnešní demonstrace. Demonstrace, kdy lidé v 18 evropských zemích, od estonského Tartu po Irsko a od Finska po Itálii, dávají společně najevo odhodlání naši kulturu, náš způsob života, naše svobody a náš způsob života hájit, a to navzdory zradám svých vlád a svých samozvaných elit. Ty tam jsou dávné rozpory mezi Maďary a Slováky, Italy a Rakušany, Čechy a Němci – a to bez kohezních fondů, operačních programů a bohatě dotovaných nevládních organizací. Rodí se nová solidarita mezi Evropany, solidarita nejlépe vyjádřená našim společným heslem – jsme pevnost Evropa.

Přátelé,

Evropa se islamizaci může a musí ubránit. Dlužíme to našim předkům, musíme to udělat pro naše děti a vnoučata. Podmínkou k tomu však je odstavení těch, kdo nás zatáhli do současného marasmu. Cestou k tomu jsou demokratické volby, které nám dosud ještě nezakázali, ale i každodenní angažovanost všech, kdo si váží svobody a uvědomují nebezpečí, do občanského života. Proto svou řeč skončím apelem. My tady z tribuny nejsme žádní supermani či spasitelé. Bez pomoci vás všech nezmůžeme nic. Podpořte proto Blok proti islámu, vstupujte do existujících místních organizací, pomozte nám s kampaněmi do krajských, senátních a parlamentních voleb – nebo za nás přímo kandidujte – a hlavně: Neváhejte se ozývat, hlaste se veřejně ke svým názorům, pište dopisy politikům, podepisujte petice, buďte vidět a slyšet.

Stůjme při sobě, přátelé, a nikdy, nikdy se nevzdávejme. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace