Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tajemný muž v hnědé bundě: Prý další Zifčák. Opravdu dirigoval známé nácky, nebo je to celé ještě jinak? Policie mlží, ale jde o agenta v civilu, jenže...

09.02.2016
Tajemný muž v hnědé bundě: Prý další Zifčák. Opravdu dirigoval známé nácky, nebo je to celé ještě jinak? Policie mlží, ale jde o agenta v civilu, jenže...

Foto: Youtube, repro

Popisek: Tajemný muž v hnědé bundě nejvíce vpravo

VIDEO, AKTUALIZOVÁNO Předseda Unie bezpečnostních složek Jiří Vítek se na svém blogu na serveru iDnes.cz vyjádřil k sobotním demonstracím, které se konaly v Praze. Podle Vítka se totiž v průběhu odpoledne odehrála epizoda, která mohla stát zdraví nejen občanů, ale také některých policistů, jež prý někdo obětoval. Sdílí i video, které má doložit jeho tvrzení. Policie samozřejmě tvrdí opak, své k tomu řekla i Antifa, která dlouhodobě monitoruje činnost neonacistických skupin v Česku. Včera k večeru Policie ČR pod tlakem přiznala, že chlápek v hnědé bundě je její člen... Navíc se objevují stále nové, zásadní informace. Udělejte si názor sami, hlavně se koukněte na video.

Cílená provokace řízená policií je zdokumentována na tomto videu, kde skupina policistů v kuklách, kteří se vydávají za neonacistickou bojůvku, provokuje pochod tzv. vítačů uprchlíků. Jiná skupinka policistů bez vybavení se tak stává překvapivě hrází, která je má zastavit, jsou v této hře pouze komparzem,“ píše Vítek a dokládá video.

  

Vítek ve svém textu upozorňuje především na skutečnost, že hlavní čelo průvodu doprovázela policie bez dostatečné výstroje. „Kde je antikonfliktní tým, který je vždy u větších rizikových skupin? Opakuji, tito policisté pouze v čepicích jsou prostě neinformovaná stafáž, která je obětována pro mediální hru. Jde o přímé ohrožení jejich zdraví! Někdo vás obětoval a metody příslušníka Stb Zifčáka převzal tentokrát muž v hnědé bundě,“ rozhorlil se. Následně dodává, že neví, kdo akci připravil a řídil, ale vzhledem k tomu, že za Policii ČR odpovídají především policejní prezident a ministr vnitra, žádá je o okamžité vyšetření celé situace a jednoznačné odstoupení ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). Ten podle jeho názoru nasazuje zaměstnance ministerstva proti vlastním občanům. „Jde v tomto případě v demokratickém státě o prostředky, které se neslučují s posláním Policie ČR,“ uvedl. 

Vítek: Řízená provokativní akce Policie ČR 

„Jako předseda Unie bezpečnostních složek, který zastupuje policisty, hasiče, vězeňskou službu, to v první řadě vnímám jako zneužití policie k politickým cílům, ohrožení zdraví policistů v uniformách (obětní beránci), dále jako neoprávněný zásah (provokaci) proti občanům, které na zdraví a životě ohrozila řízená provokativní akce Policie ČR,“ uzavřel s otázkou, co může přijít dál. „Požáry, které se budou svádět na druhé, nebo politické vraždy?“ poznamenal.  

Zakuklená skupinka útočící na levicové aktivisty nebyli policisté, nýbrž radikálové
Na stránkách Týdeníku Policie na toto obvinění reagují: „Na sociálních sítích se šíří informace o střetu zakuklených osob s levicovými aktivisty s tím, že se mělo jednat o policisty – provokatéry. Policie ČR se proti tomuto důrazně ohradila. Video zachycuje zakuklenou partu lidí, která stojí proti pochodujícím levicovým aktivistům. Po chvíli začnou vzduchem z obou stran létat například dlažební kostky. Řada lidí označila zakuklené osoby za policisty. „Kategoricky odmítáme, že by maskovaní muži byli policisté, jednalo se o radikální extrémisty,“ uvedl policejní mluvčí Jan Daněk. „Na identifikaci všech těchto osob samozřejmě pracovali a i nadále pracují kriminalisté z „extrému“, píše se v Týdeníku Policie. A pokračují: „Co se týká muže v hnědé bundě / mikině, není ve videu jasně slyšet, že by kohokoliv řídil. Naopak vše nasvědčuje tomu, že se snažil dav uklidnit.“

 

Oba tábory oddělovali jen policisté v „modrákách“. Podezřelé?

„Nikoliv. Praha zažila něco, co zde zase dlouho nebylo. Velké množství demonstrací v jednom městě, velké množství lidí na řadě míst v centru Prahy i v okolí Hradčan a Klárova. Jednoduše řečeno – i když byli na akci staženi policisté prakticky z celé Prahy, nebylo v jejich silách, aby na každém místě stáli policisté ze Speciální pořádkové jednotky, laicky označováni za „těžkooděnce“.

Na řadě míst, na kterých došlo ke konfliktům, zasahovali v první řadě policisté bez těžké výstroje a výzbroje, tedy policisté z místních oddělení a z oddělení hlídkových služeb, případně policisté z PMJ Praha. Jednoduše řečeno – v prvé řadě zasahuje policista, který je na místě, dále pak čeká na případné posily v podobě pořádkové jednotky. Problémem byl v sobotu ale také fakt, že řada míst byla zablokována různými mini demonstracemi a aktivisty, tudíž bylo pro řidiče policejních dodávek v některých případech velmi obtížné se rychle přesouvat tam, kde je bylo potřeba,“ vysvětluje Týdeník Policie. 

Čtěte také: 

Dělbuchy a dlažební kostky místo munice, napadený přenosový vůz, podpálené centrum pro uprchlíky… Při protestech pro i proti islamizaci bylo pořádně dusno

Proč policisté oddělující oba davy aktivně nezasáhli a byli spíše „pasivní“?

Opět vysvětlení: „Je to jednoduché. Pokud stojíte v 10 lidech proti několikanásobně přečíslenému davu lidí, respektive proti dvěma davům, nemáte ke všemu potřebné vybavení (zásahové výbušky, vrhače, chrániče těla, přilby) – tak se snažíte situaci držet tak, jak nejlépe umíte. Nicméně nejdete do protiútoku, naopak vyčkáváte na posily, které přivolal velitel daného sektoru, případně kriminalisté. Jen si dovolím podotknout, že podobných incidentů bylo různě po Praze hned několik, některé z nich dokonce ve stejný čas. Stejně tomu bylo i v případě tohoto videa, které podle některých konspiračních teorií dokazuje to, že se policie snažila celou situaci vyprovokovat. Policii se naopak podařilo i přes těžké podmínky dosáhnout toho, že ve městě nedošlo v rámci demonstrací ke větším střetům. Osobně pak nevidím jediný reálný důvod k tomu, proč by policie v této situaci chtěla jakkoliv vyprovokovat incident, když video jasně dokazuje, že na místě neměla ani dostatek sil a prostředků, kterými by následný incident zvládla.“ 

„Na závěr mi dovolte politovat ty, kteří namísto faktům věří konspiračním teoriím šířeným po internetu a sociálních sítích. Jako by se veřejně nevědělo, jak různé hlouposti se poslední dobou šíří. Ať už se jedná o jakákoliv témata…,“ táže se Týdeník Policie. 

Své si řekla i Antifa: Tyhle ptáčky dobře známe 

Policejní provokace, nebo blamáž konspirátorů? Ptá se web Antifa.cz na pozadí sobotních potyček při demonstracích v hlavním městě. Na webu se totiž objevilo video, které se snaží dokázat, že skupina neonacistů byla ve skutečnosti skupinou policejních provokatérů. „My jsme mezi nimi však našli notoricky známé slávistické chuligány a neonacisty,“ píše web. 

Mnozí tvrdí, že organizátorem celé potyčky byl nemaskovaný člověk v hnědé bundě, který měl být například podle facebookové stránky We are at home here policejní velitel, jenž akci „dirigoval“. „Jako podpůrné argumenty se pak objevují ještě dvě tvrzení. Zaprvé, několik chuligánů chodí tam a zpátky do dveří domu v Thunovské ulici, který patří Ministerstvu vnitra (MVČR). Pokud by zakuklenci nebyli ve skutečnosti od policie, nemohli by do domu údajně jen tak vcházet. Je tedy prý zřejmé, že jde o provokaci. A konečně, posledním a nejčastěji zmiňovaným argumentem je, že na videu je vidět chuligán, který při zasažení dlažební kostkou do nohy ani nemrkne, což prý není možné. Údajně je tím pádem jasné, že kostka byla gumová, a je to další důkaz toho, že jde o nahranou záležitost,“ píše web a podivuje se nad tím, čemu jsou lidé dnes ochotni věřit.  

„Proč by policejní důstojník řídící operaci ‚pod falešnou vlajkou‘ stál celou dobu přímo před kamerami? Nebyl by spíše někde ve skrytu, aby se neobjevilo podezření, že jde o fake? Proč by fingovaní neonacisté byli shromážděni kolem domu, který patří MVČR? Aby signalizovali spojitost mezi akcí a Ministerstvem vnitra? A je letící předmět skutečně dlažební kostka? Není to spíše něco jiného (jak je vidět, vzduchem tam létalo více věcí – namátkou: gumová předložka, lahve, plastové tyče atd.)?“ ptá se Antifa.cz.  

Jde o policejního důstojníka, je si jistá Antifa 

Jediné, čemu autoři textu sami nevěří, je to, že muž v hnědé bundě nebyl zaměstnancem policie. Ostatní informace považují za nesmyslné. „Podle našeho názoru jde o policejního důstojníka (spíše kriminálka než extrém), který dotyčné chuligány zná. To není nic zvláštního, většina z nich se při svém stylu života s policií seznamuje poměrně často. Z videa je patrné, že se celou dobu snaží situaci uklidňovat,“ píše web a snaží se rozklíčovat identitu jednotlivých útočníků. 

Na videích i fotografiích je podle webu velmi dobře patrný Tadeáš Svoboda, člen slávistického Maisner Gangu, hlava uskupení Pro-Vlast a bývalý aktivista Autonomních nacionalistů, dále také Jan „Karlos“ Králík, slávistický chuligán a aktivní neonacista. „Další chuligán, kterého jsme mohli vidět při útoku na antifašistickou demonstraci, je David Litoš. Ten se při útoku maskoval oblečením, které používal už dříve a fotky v něm si dal na svůj facebookový profil. Stejnou bundu měl i na demonstraci z loňského ledna,“ píše web a jmenuje i další slávisty – Davida Hudečka, Ondřeje Šmejkala a Lukáše Vagnera.  

Konspirace se prý nekoná 

„Jak je vidět, žádná konspirace se nekoná. Z informací, které jsme představili, dost jasně vyplývá, že přestože se na demonstracích 6. 2. 2016 sešla téměř celá česká chuligánská scéna (plus nějaké polské družby z Katowic a Wroclawi), prim dne hrála radikální část Tribuny Sever pod vedením Jana ‚Karlose‘ Králíka. Spekulace o tom, že šlo o policejní nebo policií řízenou provokaci, považujeme za nepravděpodobnou,“ uzavírá web. 

Muž v hnědé bundě zaslouží uznání, píše Slačálek v A2larm.cz

Napřed je nutno říci, že publicista a aktivista Ondřej Slačálek  se zabývá monitorováním neonacistické scény již skoro tři desítky let a má spoustu zkušeností. Na web dnes ráno napsal, že nejpopulárnějším mužem sobotních událostí se nečekaně stal tzv. muž v hnědé bundě. A pokračuje: „Po sobotních demonstracích zaplavila internet doslova lavina amatérských kriminalistů. Konečně tu máme policejní konspiraci, útok pod falešnou vlajkou, tajného policistu dirigujícího zakuklené bojovníky, zakukleného bojovníka vbíhajícího do objektu ministerstva vnitra. Svá podezření formuloval kdekdo, hlavním záporným hrdinou se stal „muž v hnědé bundě“. Spoustu vybájených nesmyslů musela uvést na pravou míru Antifa, která vyjádřila názor, že dotyčný muž byl policista, jenž se snažil situaci uklidňovat. To posléze potvrdilo i vedení České policie.“

Slačálek konstatuje, že u dění, které zachycují videozáznamy, byl, a rozhodně neměl pocit, že by byl přítomen plánované provokaci. Na to prý byly obě strany příliš rozpačité. „Neonacisté provokovali, ale vcelku opatrně, působili spíš, že čekali, že budou pořvávat na průvod z bezpečí zpoza policejního kordonu. Náš několikasethlavý průvod váhal – máme se nechat vyprovokovat? A máme si nechat líbit provokace? Musím přiznat, že jsem se trochu bál. Že situace skončí zbytečnou bitkou, nebo ještě hůř lynčem. Že se zcela setře smysl akce. Potěšilo mě, že situace eskalovala spíš pomalu, antifašisté se dlouho nenechávali příliš vyprovokovat, až nakonec neonácky vcelku disciplinovaně zahnali a průvod normálně pokračoval dál. A zároveň jsem se nemohl ubránit respektu vůči těm několika málo policistům, kteří tam stáli mezi soupeřícími stranami, počty i vybavením jednoduše neschopní zabránit čemukoli, pokud by situace eskalovala,“ píše jako přímý účastník.

Nemám důvod cítit jakékoli sympatie k České policii, ale

A konstatuje také: „Nemám důvod cítit jakékoli sympatie k České policii. Zažil jsem spolu s mnoha dalšími dost zákroků, během nichž překračovala své pravomoci, anebo je možná i respektovala, a přesto se chovala otřesně a brutálně. Zúčastnil jsem se demonstrací, na kterých akce zásahové jednotky neměla daleko k tomu, způsobit demonstrantům smrt ušlapáním. Byl jsem vykonstruovaně obviněn z napadení veřejného činitele a tahal se několik měsíců po soudech, kde se přítomní policejní svědci snažili dohodnout, jak přesně jsem jim vlastně měl ublížit, až soudkyně pochopila, o jakou frašku jde, a vydala zprošťující rozsudek. Znám také případy podobných obvinění, která neskončila tak humorně. V posledním roce jsme měli příležitost ochutnat policejní lekci demokracie při kauze Fénix, při níž patrně dvojice infiltrovaných policejních provokatérů vyrobila „teroristickou skupinu“ (jejího údajného vůdce před časem propustili z vazby, zatímco její další údajný člen tam už deset měsíců sedí, patrně zcela bezdůvodně). I sobotní zásah je z mnoha hledisek příkladem policejního packalství, pokud ne něčeho horšího. Už to, že se k demonstraci antifašistů dostala tak blízko skupina neonacistických chuligánů a vydržela tam dlouhých deset minut provokovat, oddělena pouze skupinkou asi sedmi běžných policistů, „čepičářů“ bez jakýchkoli ochranných pomůcek – už to samo poukazuje na dost fatální selhání velitele zásahu. Přičíst můžeme i agresivitu a aroganci některých těžkooděnců a šokující reakci policistů na napadení reportérů Českého rozhlasu a možná i situaci u Kliniky, i když tam není jasné, zda mohla policie udělat víc,“ popisuje své bohaté zkušenosti s represivní složkou našeho státu..

Heslo „all cops are bastards“ je stupidní

Ale… „Právě tak jako musíme vidět neschopnost policejního velení i agresivitu mnoha policistů, musíme také vidět slušnost či statečnost, pokud se projevila. Je dobré vidět je i na straně, která nám není sympatická. Podle dostupných informací prokázali policisté v uniformách i „pán v hnědé bundě“ značnou míru statečnosti. Měli bychom to vidět i „napříč barikádami“ odlišných názorů a rolí v sobotním divadle. Pokud bude „muž v hnědé bundě“ oceněn, zaslouží si to dvojnásob i za to, jak byl vláčen po internetech v roli lorda Voldemorta České policie. Budou-li tito policisté oceněni a neschopní velitelé, stejně jako skuteční provokatéři třeba z kauzy Fénix, nějak postiženi, mohli bychom si snad myslet, že se u policie něco mění k lepšímu. Ale to je v Česku nejspíš jen taková policejní utopie…,“ končí Ondřej Slačálek.

Tak co si o tom myslíte vy?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace