Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dělbuchy a dlažební kostky místo munice, napadený přenosový vůz, podpálené centrum pro uprchlíky… Při protestech pro i proti islamizaci bylo pořádně dusno

07.02.2016
Dělbuchy a dlažební kostky místo munice, napadený přenosový vůz, podpálené centrum pro uprchlíky… Při protestech pro i proti islamizaci bylo pořádně dusno

Foto: Rudolf Komár

Popisek: Demonstrace na pražském Václavském náměstí

Kvůli několika početným demonstracím bylo v sobotu odpoledne uzavřeno v centru Prahy několik ulic a pozadu nezůstalo ani Brno. Samotné akce sice proběhly v klidu, problémy jim však nejen předcházely, ale vpodvečer dokonce vygradovaly ve žhářský útok.

První melu vyvolali anarchisté, povětšinou se zahalenými tvářemi, kteří zablokovali přicházejícím demonstrantům příchod k Pražskému hradu z Klárova po Nových zámeckých schodech. Skandovali, chovali se agresivně, házeli dělbuchy a vzduchem dokonce proletělo i několik dlažebních kostek. Protestní akce Bloku proti islámu a hnutí Úsvit-NK proběhla poklidně, trvala přes hodinu a vystřídalo se při ní mnoho řečníků. Většinu demonstrujících zjevně tvořili lidé středního věku, důchodci a ti, kteří svůj názor neprojevují dobrovolně vyholenou hlavou a chovají se slušně.

Terčem se staly přenosové vozy

V odpoledních hodinách byl však na Hradčanském náměstí v době, kdy se konala demonstrace, opakovaně napaden přenosový vůz Českého rozhlasu. Několik agresivních útočníků se dobývalo násilně dovnitř, pokusili se narušit vysílání a nakonec odpojili elektrocentrálu. Redaktor Českého rozhlasu v této vypjaté situaci požádal o zakročení nedaleko stojící hlídku Policie ČR, podle měj se ale místo pomoci setkal s odmítavým a přehlíživým postojem. „Český rozhlas požádá Policejní prezidium ČR o prošetření tohoto incidentu. Český rozhlas také odmítá a důrazně se ohrazuje proti jakémukoli omezování svobody projevu a porušování demokratických principů, které jako veřejnoprávní médium hájí,“ oznámil tiskový mluvčí Jiří Hošna.

Svým skandováním přerušili demonstranti i reportáž České televize, která byla vysílána v rámci zpráv v 16 hodin. „Celé Hradčanské náměstí je zaplněné. Oficiální program začal asi před hodinou,“ stihl pouze říct reportér Borůvka. Pak jistý mladý muž ve vojenském oblečení dokonce v průběhu živého přenosu vlezl před kameru, aby zabránil dalšímu vysílání.

Neproklouzla ani myš

Komplikace nastaly po skončení demonstrace. Policie totiž uzavřela Hradčanské náměstí ze všech stran a možnost k odchodu nechala pouze v uličce U Brusnice kolem prezidentské vily směrem k tramvajové zastávce. Jenže po chvíli přestaly jezdit i tramvaje, policisté vytvořili širší uzavřenou zónu a demonstranti byli de facto uvězněni v okruhu Pražského hradu. Samotný Hrad byl uzavřen také, takže smůlu měli i turisté – neproklouzla by ani myš.

Dostat se ke stanici metra Malostranská bylo naprosto nemožné, navíc ji policie později uzavřela také. Řada demonstrantů začala postupně ztrácet nervy, někteří jenom nadávali, třeba že jim ujede vlak, jiní ale na policisty dost drsně křičeli. Uvězněni byli nejen účastníci protestu, ale všichni, kdo se v tu chvíli v místě nacházeli, včetně obyvatel tamních domů či hostů jednoho hotelu. Směrem k Úřadu vlády prostě nesměl nikdo, protože se tam měla právě konat akce na podporu premiéra Sobotky.

Sobotku hájil i vrtulník

Před Úřadem vlády se sešli podporovatelé premiéra Bohuslava Sobotky, nesoucí transparent s nápisem: Kalašnikov není vtip. Z výšky na ně dohlížel policejní vrtulník. K akci s názvem Sluníčkem a kávou proti xenofobii a kalašnikovu v ulici u Bruských kasáren se zpočátku připojilo jen patnáct lidí, počet policistů, dohlížejících na pořádek, je podle informací serveru ParlamentníListy.cz převyšoval. O pár minut později bylo demonstrantů něco přes stovku a nesli si s sebou i vlajku USA.

Na stejné místo ale zamířili i Sobotkovi kritici z České suverenity Jany Volfové, kteří varují před hrozící islamizací ČR, a tak se na scéně objevili pro jistotu i těžkooděnci. Před půl pátou stálo před Strakovou akademií několik desítek lidí s trikolórami a odznaky uskupení Islám v ČR nechceme. „Kvůli stovce sluníčkářů se Sobotkovi a spol. podařilo zrušit řádně ohlášené shromáždění před Úřadem vlády. Dobrá finta, jak sem nepustit tisíce lidí kvůli stovce sluníčkářů, kteří tu akci v sousední ulici ohlásili později. Policie oznámila, že ten, kdo odsud odejde, už nebude puštěn zpátky. Mají to skvěle zrežírované,“ zuřili pořadatelé. Lidé, přicházející z Hradčanského náměstí, se pokoušeli s policisty přít a žádali průchod, policisté ale zůstali neoblomní.

Co všechno slyšel sv. Václav

Další davy zaplavily Václavské náměstí, kde začala již ve dvě hodiny odpoledne evropská megademonstrace, kterou jménem Svobody a přímé demokracie Tomia Okamury svolával jeho stranický kolega Jaroslav Staník. „Žádné imigranty s Koránem místo mozku! Islám mimo zákon! ... Je 21. století! Tak sakra proč islám? Kam nás to tlačíte? Kolaboranti!“ To jsou jen některá hesla, která vyslechl svatý Václav, shlížející na účastníky ze svého pomníku. Demonstranti žádali, aby Česká televize a další „prolhaná média“ padla podobně jako před časem v Polsku. Vše doplnila přeškrtnutá vlajka EU. Poklidné shromáždění, které počtem účastníků zdaleka nenaplnilo své označení, oblažili svou přítomností například zpěvák Aleš Brichta, písničkář Pepa Nos či protiimigrační aktivista Zdeněk Chytra. Toto shromáždění se obešlo bez incidentů, i když mu policie rovněž moc nevěřila a pro jistotu obšancovala celé náměstí těžkooděnci.

Zle dopadl sobotní večer

Protiislámské nálady vygradovaly kolem půl sedmé večer na pražském Žižkově, kde skupina dvaceti maskovaných osob házela zápalné lahve na Autonomní sociální centrum Klinika v Jeseniově ulici a způsobila požár. Z centra, které mimo jiné pořádalo sbírku oblečení pro uprchlíky, muselo být evakuováno devatenáct lidí. Jeden člověk skončil podle mluvčí pražských hasičů v péči záchranné služby, policie po pachatelích pátrá.

Pozadu nezůstalo ani Brno

Zhruba 500 lidí se sešlo na náměstí Svobody v Brně na demonstraci proti islámu, kterou pořádaly spolek Nechceme utečence v České republice, Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) a brněnská Národní demokracie. „Cílem akce je upozornit na nebezpečí masově řízené migrace směrem do Evropy,“ řekl ČTK za pořadatele Erik Lamprecht, předseda Dělnické mládeže. Lidé přišli s transparenty, na kterých měli nápisy: „Merkelová + Juncker = bezdětní hrobníci Evropy“, ale také „Sobotka na školení do Austrálie a fofrem“ nebo „To vám naši potomci neodpustí“. Další transparent hlásal, že „V jednotě je síla, v rámci V4 to dáme. Praha, Bratislava, Budapešť a Varšava“. Po vystoupení několika řečníků se demonstranti vydali na pochod městem.

Čtěte také:

Není to výmysl, ani nadávka, ona opravdu existuje! Objevili jsme muže, který lokalizoval legendární „pražskou kavárnu“. Prozradil toho spoustu

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace