Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Není to výmysl, ani nadávka, ona opravdu existuje! Objevili jsme muže, který lokalizoval legendární „pražskou kavárnu“. Prozradil toho spoustu

03.02.2016
Není to výmysl, ani nadávka, ona opravdu existuje! Objevili jsme muže, který lokalizoval legendární „pražskou kavárnu“. Prozradil toho spoustu

Foto: Archiv PŠ

Popisek: Petr Šnajdr byl tak laskav a nechal se v Montmartre vyfotit jen pro nás.

Ten sympaticky vypadající pán na fotografii se jmenuje Petr Šnajdr. Svoje dovednosti na Facebooku pojmenoval informační technologie, koučování, Marketing Management a tak dále, zjednodušeně je to šéf ajťáků, jehož současná profese je poradenství pro firmy. A kromě toho, že se pyšní výkonem 140 km na kole, také provozuje velmi zajímavou a informačně nabitou facebookovou stránku s názvem Pražské příběhy a pověsti. A tam jsme vykutali nečekaný příspěvek…

Je už trochu starší, s datací 10. prosinec 2015: „Pokud byste někde v Praze hledali legendární ´pražskou kavárnu´, nabízí se několik míst. Tím s dlouhou historii je Montmartre v Řetězové ulici, kterou jsem si v poslední době velmi oblíbil,“ píše zde Petr Šnajdr.

A pokračuje: „Kdysi tu sídlila hospoda, dupárna, putyka a kořalna Olympie. Svých duchem jako by mi zapadala do ducha, kterého cítím z dávné historie Moulin de la Galette na Montmartre v Paříži. Možná i proto mi Řetězová začala být docela sympatická.

A snad i proto a pro velmi specifickou společnost tu v roce 1911 otevřel zpěvák a kabaretiér Josef Waltner podnik navazující na starší pražské šantány. Scházela se v něm pražská bohéma, umělci, zpěváci a další trochu podivní ptáčci.

Když sem chodil Kafka a Kisch...

Longenovi tu předváděli apačské tance

Hrála tu Gaučova kapela, Kunftovo kvarteto a známý klavírista pan Reis. Přidat se mohli i hosté a tak Artur Longen, spisovatel, výtvarník a režisér, se svou ženou herečkou Xenou Longenovou předváděli apačské tance a vrchní Jirák s Emčou přezdívanou Revoluce zde poprvé v Praze tančili argentinské tango.

Snad i místnost nazvaná Chat Noir je ve skutečnosti odkazem na slavný pařížský kabaret Le Chat Noir - Černou kočku na Montmartre.

Ze jmen, která tu zanechal stíny v prostoru, jsou to Eduard Bass, Vlasta Burian, Franz Kafka, E.E. Kisch, Jaroslav Hašek a další.

Dům u kolečkové brusle

Dnes jsou v Řetězové ulici tři kavárny - Cafe Ebel, mimochodem doporučuji pro zastavení, zmíněný Montmartre a Literární kavárna v domě U zeleného věnce, původně ze 14 století se zbytky původních sgrafit na fasádě.

Intelektuály a umělce přitahuje Montmartre i dnes. Pravidelně se zde schází kroužek surrealistů, občas se sem přesune výuka studentů AMU. Zdá se mi ale, že v současnosti žije tato kavárna z odkazu své minulosti, aniž by se současní majitelé snažili podnik nějakým způsobem pozvednout. Nečekejte tedy ani kvalitní kávu nebo čaje, či nějakou invenci, co se týče pokrmů. Podle mého by tento podnik zasloužil víc, než servírovat párky nebo rakvičky. Tolik Lenka Medová, která provozuje stránku  Průvodce nejen pražskými kavárnami.

Je zde také řada domovních znamení z niž jedno skrývá záhadu a to je dům U černé botky, který má nad vchodem plasticky vyvedenou a stylizovanou kolečkovou brusli, která působí jako zjevný anachronismus ...

K místu se vážou příběhy, např. právě ten o indiánech z roku 1791, kdy zde měl jakýsi Angličan provozovat představení divokých indiánských domorodců, která nedopadla právě vzorově a dle nichž vznikl název domu U třech divých.

Velmi zajímavý je dům Pánů z Kunštátu, který pochází ze 12 století. Románské zdivo bylo dlouho skryto a bylo objeveno až v roce 1941 a pak znova až v roce 1951. Dnes je to jeden z nejzachovalejších románských patrových objektů palácového typu v Praze.

Petr je nadšený pražský chodec. A co vidí, fotí - mobilem, jak nám řekl. Řetězová ulice a její okolí je plné pražských a nejen pražských „poprvé". V kavárně Montmartre se poprvé na území rakouského mocnářství tančilo tango, import až z daleké Argentiny. To býval vůbec zvláštní podnik, v němž na lavici usínal Jaroslav Hašek a v rytmu tanga tu Egon Ervín Kisch vytáčel Emču Revoluci, upozorňuje Petr Šnajdr. A dodává: Je to také jedna z mála ulic, které se spolu s ulicí Liliovou Pražané v dřívějších dobách o páteční půlnoci vyhýbali, neboť tehdy se tu zjevoval bezhlavý templář na koni, jemuž z nozder plameny šlehaly. 

A tak by se dalo o Řetězové ulici vyprávět dlouho, nakonec její název prý pochází od řetězů, kterým se zavírala Vltava kvůli výběru cla a který končil právě až zde - v Řetězové ulici,“ končí Petr Šnajdr. Ale jen pro ten prosincový den, podívejte se ZDE, ta stránka zato vážně stojí… 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace