Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Co jinde zvládnou za den dva, úředníkům trvá měsíc. Jsem z toho unavený, rozčílený... posteskl si ministr za ANO. A prozradil také, jak se jedná s Babišem

28.12.2015
Co jinde zvládnou za den dva, úředníkům trvá měsíc. Jsem z toho unavený, rozčílený... posteskl si ministr za ANO. A prozradil také, jak se jedná s Babišem

Foto: ČT

Popisek: Ministr spravedlnosti Robert Pelikán

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) v rozhovoru pro server E15.cz mimo jiné uvedl, že se ve státní správě pořád cítí jako mimozemšťan. „Tady hodiny běží mnohem pomaleji. To, co v soukromé sféře zvládnete za den, za dva, trvá měsíc,“ uvedl Pelikán s tím, že je to pro něj frustrující a ubíjející.

„Jsem z toho sice unavený, to ano, a často jsem z toho i rozčílený, to také ano, ale já věci nevzdávám,“ dodal ke státní správě Pelikán. „Čím větší odpor, tím větší musí být úsilí, a když to nejde zleva, musí to jít zprava. Pořád na to soukolí, které se nechce točit rychleji, útočím,“ uvedl, že se nevzdává.

To, jak se líbí jeho ministrování předsedovi strany ANO Andreji Babišovi, nedokázal posoudit. „Andrej Babiš se vyznačuje tím, že vám takové věci neřekne, ledaže vás zkritizuje, když je nespokojený. A vzhledem k tomu, že se mi to nijak zvlášť neděje, platí: žádné zprávy, dobré zprávy,“ řekl Pelikán. Zároveň však dodal, že Babiš s ním o justici příliš nehovoří. „Moje celková zkušenost s ním je taková, že on za vámi přichází až ve chvíli, kdy buď něco potřebuje vysvětlit, nebo je s něčím nespokojený. Jinak vám dává volnost a nechává vás, abyste si resort řídil sám. To je zároveň příjemné i nepříjemné, protože spolu s volností na vás nechává i odpovědnost,“ dodává.

Justice se vždy snaží s ministrem poměřit

Podle svých slov je vztah mezi ministrem spravedlnosti a soudci komplikovaný. „Jde o tři tisícovky lidí, kteří jsou programově vybíráni jako lidé s vlastními názory, a oni je opravdu mají, ovšem těch, jež s vámi nesouhlasí, je většina, protože justice se vždy snaží s ministrem poměřit a v ideálním případě mu dokázat, že je silnější než on,“ řekl. Soudce naštval tím, že se postavil proti nejvyšší soudcovské radě, byť byla v programu hnutí ANO. „Tady jde o přesun otázky legitimace soudnictví mimo legitimační řetězec začínající u voliče. Navíc to je nevratná záležitost, protože jakmile jednou takový orgán ustavíte, už ho nikdy nezrušíte. Jde zkrátka o tak silný zásah do ústavního uspořádání státu, že ho nemůžete vyměnit za klid. Než zřídíme Nejvyšší radu soudnictví, musíme mít jistotu, že to je krok dobrým směrem, a k té jistotě máme mimořádně daleko. Ve skutečnosti nemáme daleko k jistotě, že je to krok špatným směrem,“ uvedl Pelikán.

Podle něj je zcela nejdůležitější otázka daného legitimačního řetězce. On se domnívá, že by justice neměla rozhodovat sama o sobě, jaká bude. „Z toho mi vychází, že by nemělo jít o soudcovskou samosprávu, protože ta stojí na antidemokratických myšlenkových základech, které vedou k absolutismu. Osvícenskému, samozřejmě,“ podotkl. Zároveň také vyjádřil stanovisko, že justice potřebuje co nejdříve rozbití vlivových vazeb, transparentnost a jasná pravidla.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .cz');.

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace