Ortel nad Gottem. Těžce nemocný zpěvák dal přednost světlům ramp před zdravím. Zdrcující čísla pro vítěze. Karlíku, riskujete
01.12.2015
Foto: ČT repro
Popisek: Karel Gott si nakonec svého čtyřicátého slavíka osobně převzal
Už to vypadalo, že letošní padesátý ročník ankety Český slavík bude především opět záležitostí reklamy, trapného moderátora, stále stejných tváří a patetických slov. Většina z toho se k nelibosti diváků samozřejmě splnila, ale obvyklý stereotyp narušily dvě zásadní události.
Především šlo o obrovský úspěch skupiny Ortel a jejího frontmana Tomáše Ortela. Ten si šel pro cenu hned dvakrát, v kategorii Skupina roku získal druhé místo a v kategorii Zpěvák roku třetí, což bylo skutečným překvapením. Titulky v médiích vzápětí informovaly o úspěchu „xenofobní a protimuslimské kapely“, což její příznivci v záplavě diskusí rozzuřeně odmítají. Masová podpora Ortelu o mnohém vypovídá a stala se důležitým sociologickým ukazatelem. Ortel totiž bodoval především díky textům svých písní, v nichž si například stěžuje, že je cizincem ve vlastní zemi. A s tím se jeho fanoušci naprosto ztotožňují. Hitem Ortelu je skladba Mešita, varující před náboženstvím, v němž „nenávist je ctnost a vražda poslušnost, kde ukamenujou klidně ženu tvou a kde trhavinou pravdu určujou“.
Na výsluní, nebo do kriminálu?
To, že dosud téměř neznámý Ortel dokázal pořádně zamíchat pořadím v anketě, v níž se léta točí stále dokola pár tváří, spustilo bouřlivé debaty na webech a sociálních sítích. Určitým překvapením také je, že mezi jeho skalní fanoušky patří mnoho žen. Ty kapelu v diskusích obhajují nejvíc. Vlasta například argumentuje, že písnička „Zůstaň mým domovem“ je velmi krásná. Odpůrci Ortelu by jej ale nejraději poslali rovnou do kriminálu. Marek se pohoršuje nad tím, že „náckové“nebyli ze soutěže vyloučeni a že „velikáni typu Gott a Bílá“ se nevymezili proti tomu, aby s nimi stáli na jednom místě. Ale mnozí jiní, co Ortel dosud neznali, si jeho písně ihned pustili na internetu a spontánně s nimi souhlasí. Oceňují, že pořadatelé Českého Slavíka Ortel nediskriminovali. A čeští politici by se vážně měli zamyslet nad názorem Marie, která doufá, že stejně dopadnou i volby.
Pseudosoutěž pro pár zoufalců, nebo nechutná hra s emocemi?
Podobné souboje vyvolalo již čtyřicáté vítězství Karla Gotta. Jeden z pozorných diváků uvedl velmi zajímavá čísla. Karel Gott v anketě získal 68 910 hlasů, přičemž za první místo se získávají tři hlasy. Z toho vyplývá, že pro něj hlasovalo kolem dvaceti až třiceti tisíc jeho fanoušků, „zoufalců, kteří tuto pseudosoutěž na Nově ještě sledují“. V jiných renomovaných hudebních anketách, jako je například Anděl, si podle něj vítězové Slavíků ani neškrtnou. Účast vážně nemocného Karla Gotta s nadšením ocenilo několik jeho skalních fanoušků, odpůrci zase jeho osobní přítomnost považují za „nechutnou hru s emocemi“. Mnozí kritizovali, že Gott velmi vážně riskoval, když se nedržel doporučení svých lékařů a přes oslabenou imunitu se vydal na ceremoniál se spoustou hostů, a také připomněli, že největší umění je umění včas odejít. Marie mu vzkázala: „Karlíku, riskujete, peníze nezaplatí vše.“ A Vladimír glosuje: „Je vidět, že Kája žije především pro světla ramp.“
Trapný moderátor, žvýkající publikum
Zdrcující kritice většiny diváků letošního Českého Slavíka neunikl ani moderátor Libor Bouček, který se prý drží zásady „když se nezasměje hlediště, tak alespoň já“. Což se na jevišti skutečně často odehrávalo. Bouček navíc lidi popudil tím, jak si trapně rýpl do prezidentova mluvčího Ovčáčka. V.I.P. publikum, které si ani ve Státní opeře nedokázalo odpustit žvýkání (viz Borhyová), na většinu jeho rádoby bonmotů a vtípků vůbec nereagovalo.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adéla Hofmanová