Sobotkova Nagyová povýšila, kam se na ni Nečasová hrabe. Je ředitelka i náměstkyně. Vloni pobrala hodně přes milion a také se plete, kam nemá. Máme svědectví
21.10.2015
Foto: repro
Popisek: Běla Hejná
„Šéfka sekretariátu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) Běla Hejná se stala náměstkyní pro řízení Sekce kabinetu předsedy vlády. Novou funkci přidala k té současné. Informuje o tom týdeník Euro. Sobotka je tak prvním premiérem, který má svoji náměstkyni,“ napsalo ECHO 24 již koncem srpna. Lidovky.cz si zase posvítily na její plat i odměny a spolek Šalamoun minulý týden? Ten si postěžoval na její chování. Nepřipomíná vám to něco?
Z dokumentu, který server Lidovky.cz získal na základě zákona o svobodném přístupu k informacím, lze vyčíst, že měsíční plat Hejné činí 85 300 korun. Na Úřadu vlády odpracovala 11 měsíců a přišla si tak na 938 300 korun. K tomu jí úřad ještě vyplatil odměny v celkové výši 234 500. Roční plat včetně odměn za rok 2014 tak u Běly Hejné činil 1 172 800 korun.
Nové postavení šéfky sekretariátu podle Eura souvisí s nedávno přijatým služebním zákonem. „Funkce apolitické náměstkyně zajišťuje Hejné velmi slušnou ochranu a pěkný plat,“ uvedl týdeník. Podle Eura Hejnou někteří politici z ČSSD označují za hlavní personalistku strany, která má velký vliv na obsazování postů ve státní správě.
(Ne)profesionalita paní Hejné
Spolek Šalamoun zaslal 12. 10. Bohuslavu Sobotkovi otevřený dopis s názvem Znepokojení nad kriminalizací veřejného prostoru, kde paní Hejnou ne příliš lichotivě zmiňuje. Dopis sám se věnuje policii a justici, které shledává arogantní: „S odvoláním na naše poznatky a zkušenosti, sahající až hluboko do minulosti totalitního režimu, jsme vyslovili názor, že z hlediska právní ochrany občanů proti šikaně orgány činnými v trestním řízení jsou současné poměry v naší vlasti horší než v posledních letech před pádem totalitního režimu. Policie a státní zastupitelství vystupují vůči orgánům veřejné moci z pozice nadřazenosti, na kterou v demokratickém právním státě nemají nárok. Navíc zasahují ničivě do chodu velkých podnikatelských subjektů. Princip presumpce neviny je pro ně prázdným pojmem. V některých případech se nemůžeme ubránit dojmu, že vstupují vědomě či nevědomě do konkurenčního boje jako nositelé zájmů agresivních podnikatelských subjektů. Situace je skutečně vážná,“ stojí zde.
A podepsaný John Bok pokračuje a už jmenovitě zmiňuje novopečenou náměstkyni: „Dopisem ze dne 7. října 2015 č.j. 16315/2015-OSV na dopis odpověděla údajně z Vašeho pověření paní náměstkyně pro řízení Sekce kabinetu předsedy vlády PhDr. Běla Hejná. Děkujeme, že jste naše podání nehodil rovnou do koše, jak se na projevy nespokojenosti občanské chátry s činností státních orgánů sluší, nicméně nám nezbývá než projevit útrpnost nad úrovní zmíněného textu, potažmo profesionality jeho signatářky, nepřímo úměrné honosnému označení její funkce. Zčásti nám připomíná manýry Jany Nagyové, zčásti odpovědi normalizačních orgánů na stížnosti pracujících.“
Paní náměstkyně papouškuje zprostředkované informace
A aktivista John Bok, předseda spolku Šalamoun, adresně pokračuje: „Paní náměstkyně se nevypořádala s obecnými tézemi, v nichž je těžiště našeho dopisu, pouze se pokusila nás poučit, že v konkrétních příkladech, jež jsme uváděli pro ilustraci, se mají věci jinak, než tvrdíme. Její text je zřejmě neumělým kompilátem z vysvětlení, která si vyžádala od ministrů vnitra a spravedlnosti. Ve výsledku proti nám použila informací zčásti nepravdivých, zčásti povrchních nebo neúplných, zčásti nesprávně pochopených. Jsme v denním styku s realitou. Pokud něco tvrdíme o konkrétní kauze, opíráme se o bezprostřední poznatky z jejího sledování,“ píše Bok s tím, že je trapné, když je paní náměstkyně PhDr. Běla Hejná poučuje o procesu, u něhož nebyla a tudíž papouškuje zprostředkované informace. „My máme přímé poznatky z monitorování procesu v soudní síni od jeho začátku a jsme dokonale obeznámeni s důkazní situací,“ uvádí Bok. Značná část dopisu je věnována konkrétním kauzám, můžete si ho celý přečíst ZDE.
Koho paní náměstkyně zastupuje?
K Běle Hajné se Bok vrací opět na konci otevřeného dopisu: „Zatímco se nám dostalo poučení od špatně informované úřednice, o které jsme nežádali, spíše bychom stáli o vysvětlení, proč ředitelka Vašeho kabinetu musela být povýšena na náměstkyni. S touto skutečností jsme se při této příležitosti seznámili poprvé. Jsme zmateni: „náměstek“ je označení funkcionáře, který někoho zastupuje. Není zřejmé, koho paní náměstkyně zastupuje. Není nám jasné, zda se rozsah činností kabinetu předsedy vlády proti dřívějším vládám rozšířil natolik, že jeho vedení pouhým ředitelem by bylo nedostatečné či nedosti důstojné. Vždyť paní náměstkyně má nyní honosnější postavení než všemocná Jana Nagyová. Také nás zajímá, kolik její povýšení stojí daňové poplatníky. Připouštíme, že naše nedůvěřivost je subjektivní a má kořeny ve vzpomínce na trapnou scénu, v které Petr Nečas zdůvodňoval před novináři mimořádné zvýhodnění paní Jany Nagyové, nepřímé předchůdkyně pí. PhDr. Běly Hajné.“
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Anička Vančová