Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sněmovní nadlidé. Ale, ale, kdepak to parkujeme? Že by na zákazu, s parlamentní vizitkou za sklem? A co těch 250 tisíc měsíčně pro poslance, o kterém nikdo nikdy neslyšel?

15.10.2015
Sněmovní nadlidé. Ale, ale, kdepak to parkujeme? Že by na zákazu, s parlamentní vizitkou za sklem? A co těch 250 tisíc měsíčně pro poslance, o kterém nikdo nikdy neslyšel?

Autor: aTeo

Popisek: Parlament ČR v podání grafika aTeo

FOTO Parlamentním Listům.cz, respektive jejich redaktorovi Tomáši A. Novému, se opět povedl kapitální úlovek. Ukazuje, jak si žijí námi placení zástupci v Parlamentu ČR. A to jak v Senátu, tak ve sněmovně. Jeden případ se týká „staré dobré“ ODS, která „to právě rozbalila“ a už dobré dva roky o sobě tvrdí, že staré manýry nechala dávno za sebou, ten druhý zbrusu nového hnutí ANO, které „nekecá, ale maká“. To budete koukat, co někteří jeho členové všechno stihnou…

Vizitka na palubce, která dovoluje vše? Asi to si pomyslel jistý Rodan Šenekl, který v centru metropole stál na vyhrazeném místě. A navíc tam, kde smí parkovat pouze taxikáři. Kolemjdoucí však nenechali prohřešek bez povšimnutí a na místo zavolali policii. Celá scéna je fotograficky zdokumentovaná.

Z několika snímků je jasně patrné, že Šeneklova škodovka stála na místě, které je jasně vyhrazené žlutým pruhem a cedulkou „ČD taxi". To ostatně potvrdil i známý lísteček od policie, který zůstal za stěračem. Na něm totiž stojí: „Místo: Severní parkoviště, spočívající v: nerespektování, přestupek zadokumentován." Kromě toho byl řidič poučen, že nedostaví-li se bez dostatečné omluvy nebo závažných důvodů k podání vysvětlení, bude při zajišťování osoby, podezřelé ze spáchání přestupku, postupováno ve smyslu zákona č. 273 / 2008 sb.

 

Mnohem zajímavější je ale skutečnost, proč se Šenekl chlubí svou senátorskou příslušností, pakliže senátorem není. V minulosti ovšem působil ve vysokých funkcích. Byl například obchodním ředitelem ČD Cargo a členem jejího představenstva. Tato společnost z hlediska přepravených tun zboží patřila v roce 2014 mezi pět největších nákladních železničních dopravců v Evropské Unii.

ParlamentníListy.cz se proto obrátily na Senát. Podle vyjádření tiskové tajemnice Evy Davidové jde o vstupní kartu do Senátu, která je platná do konce tohoto roku. Podobných karet jsou podle našich informací řádově stovky, mají je lidé, kteří docházejí na jednání výborů nebo komisí anebo fungují jako externí poradci senátorek a senátorů.

„Tato karta nepřináší jejímu držiteli žádná privilegia, jen umožňuje plynulejší odbavení při vstupu do Senátu. V žádném případě neopravňuje taková karta jejího držitele k parkování na jakémkoliv vyhrazeném místě. Dokonce ani parkovací karta senátorů, která však vypadá jinak, neumožňuje parkování jinde než na parkovacích místech v areálu Senátu," řekla Davidová. A KrajskýmListům.cz se podařilo zjistit, kdo záhadný pan Šenekl je - jde o poradce senátora Bratrského z ODS…

Rodan Šenekl

Babišův superposlanec vydělá na placených funkcích přes deset milionů

Matěj Fichtner, jednatřicet let, někdejší člen TOP 09, nyní zástupce hnutí ANO Andreje Babiše. Několika tituly ověnčený politik s údajnou minulostí analytika pro Vojenské zpravodajství. Že jste jeho jméno doposud neslyšeli? To prakticky ani ParlamentníListy.cz. Fichtnerovo pražské působení je ovšem více než zajímavé.

Začněme výčtem Fichtnerových funkcí, jelikož už tento fakt mnohé naznačí. A to ještě musíme zdůraznit, že se v žádném životopise ani na jeho profilu na Wikipedii podobný výčet nenachází. V Poslanecké sněmovně je Matěj Fichtner místopředsedou mandátového a imunitního výboru, členem podvýboru pro Ústavu České republiky a parlamentní procedury a zároveň členem a ověřovatelem v podvýboru pro daně, cla a loterie. V Praze působí jako 1. místopředseda krajské organizace, tedy první po předsedkyni Radmile Kleslové. Záda mu „kryjí“ další dva místopředsedové: Pavel Klaška a Radek Lacko. Kromě politické funkce v rámci hnutí ANO je Matěj Fichtner činný také v komunální politice, jelikož působí coby zástupce starosty na Praze 8, kde je rovněž v radě. Jeho gesce je poměrně široká a čítá audit, školství, organizační rozvoj a finanční řízení městské části včetně výdajů na provoz ÚMČ a Servisního střediska pro správu svěřeného majetku. Proč? K tomu se ještě dostaneme. Ani tím však Fichtnerovo pracovní nasazení nekončí. Za hnutí ANO totiž působí ve vysoké funkci v akciovce Pražská plynárenská Holding, kde zastává post předsedy dozorčí rady.

Kde se v jednatřiceti letech vzalo tolik zkušeností? O tom lze pouze spekulovat, jelikož Fichtner studoval Technickou fakultu České zemědělské univerzity v Praze, Policejní akademii a management na Fakultě managementu Univerzity Komenského v Bratislavě.

Superman Matěj Fichtner

Spí? Asi nespí. Pracuje a pracuje

Klíčové otázky jsou dvě: Kde na to bere čas a jakou za to má odměnu. O případném kumulování funkcí, které dlouhodobě odmítá předseda ANO Andrej Babiš, nemluvě. ParlamentníListy.cz požádaly o stanovisko hnutí ANO. Zajímali jsme se především o abnormální pracovní nasazení a evidentně i odpovídající mzdové podmínky. „Rád bych uvedl, že napříč politickým spektrem je propojení obecního zastupitele a poslance vcelku běžnou záležitostí,“ řekl naší redakci PR manažer hnutí Vladimír Vořechovský. „Poslanec Matěj Fichtner, který dostal důvěru od voličů ve sněmovních i komunálních volbách, si je ale dobře vědom velké zodpovědnosti a množství pracovních úkolů, a proto působí na radnici jako neuvolněný místostarosta,“ dodal Vořechovský. „Jinak řečeno, nepracuje zde na plný úvazek, čemuž odpovídá i jeho měsíční odměna. Jinou věcí je, kolik hodin denně věnuje samotné práci na radnici,“ uzavřel.

Druhý krok nás tedy zavedl právě na radnici Prahy 8. „Pan Fichtner nejenže tráví mnoho času na úřadě, ale věnuje se práci i po večerech a nocích, dokonce o víkendech. A to i přes to, že jako volený politik nemá žádnou pevně danou pracovní dobu, kterou by podle zákona musel dodržovat,“ dodala naší redakci tisková mluvčí radnice Anna Patočková. Z plynárenského holdingu jsme se příliš odpovědí nedočkali, a tak nám zbyla poslední Fichtnerova „zodpovědnost“, ANO v Praze. Šéfka metropolitní organizace Radmila Kleslová ParlamentnímListům.cz prakticky potvrdila domněnku, že na okrasu funkce místostarosty ANO není. „Všichni místopředsedové mají své kompetence a podle nich tomu podřizují svůj čas a program,“ uvedla Kleslová s tím, že „určitě tomu musí věnovat mnoho času a energie“. Pokud se shodneme na tom, že den má dvacet čtyři hodin, vypadá to, že poslanec Fichtner nespí a ustavičně „maká“. Plně se věnuje sněmovně, ANO, radnici, jistě i postu v plynárenském holdingu.

V tuto chvíli jsme zmapovali většinu jeho aktivit, jako to neudělalo zřejmě ani samo hnutí ANO. Skutečná detektivní práce přitom teprve začíná. Plat.

Kolik za to všechno bere?

Radmila Kleslová ParlamentnímListům.cz řekla, že jako její pražský místopředseda nebere nic. „Žádný plat ani odměnu neberou,“ sdělila. Ale co ostatní pozice? Začněme omílanou Prahou 8. Zde Fichtner působí jako neuvolněný zastupitel. Průměrná mzda takových politiků se pohybuje v řádech tisíců měsíčně. A je tomu i v tomto případě? Rozhodně ne. „Fichtner to udělal vyčuraně, tak aby bral co nejvíce,“ komentoval pro ParlamentníListy.cz jeho radniční kolega. Co tím myslel?

Naše redakce vycházela z „přílohy č. 1 k nařízení vlády č. 37/2003 sbírky“. V překladu jde o měsíční odměny poskytované členům zastupitelstev městských částí hlavního města Prahy. A zde vidíme, že neuvolněný místostarosta městské části nad 50 tisíc obyvatel bere pevnou složku odměny až do výše 7 772 korun, k tomu 34 983 korun + 8.40 haléřů na každých 100 obyvatel nad 50 000 obyvatel. Summa summarum jde přibližně o 45 tisíc měsíčně jen z radnice Prahy 8.

Přesuňme se do lavic Poslanecké sněmovny. Od 1. ledna 2015 činí podle zákona platová základna pro představitele 56 814 korun měsíčně. Podle paragrafu 8 zákona č. 236/1995 Sb. ze dne 26. září 1995 poslanci náleží plat určený z platové základny platovým koeficientem ve výši 1,08. A jako místopředsedovi výboru se platový koeficient poslance zvyšuje o 0,22. Sečteno a podtrženo zde máme dalších 70 tisíc měsíčně.

Tím ale otevřená náruč sněmovny nekončí. Na co dalšího má poslanec Matěj Fichter nárok? Expertné 13 tisíc měsíčně, doprava do padesáti kilometrů dalších 20 700 korun měsíčně, kancelářský materiál 2 200 měsíčně a takzvané víceúčelové náhrady činí 8 300 korun měsíčně. Spolu s tím samozřejmě zhruba 35 000 tisíc korun na asistenty. Ty má mimochodem čtyři: Kateřinu Blažkovou, Jaroslava Štěpánka, Terezu Maškovou a Petra Kvíčalu. Ze sněmovny si tak včetně nákladů na asistenty přijde poslanec hnutí ANO až na 150 000 korun měsíčně. K tomu navíc můžeme přidat další ekonomické benefity: výdaje na reprezentaci, výdaje na dopravu při zahraničních cestách spojených s výkonem funkce, výdaje na odborné a administrativní práce, výdaje na odbornou literaturu a podobně.

Konečně je tu závěrečná štace: Pražská plynárenská Holding a.s. Podle dvou našich zdrojů z této společnosti náleží Fichtnerovi roční odměna až tři čtvrtě milionu korun, takže až 62 tisíc měsíčně.

No a teď bychom to mohli sečíst, že? Sněmovna, plynárenský koncern a Praha 8 dělají dohromady skoro čtvrt milionu korun měsíčně. Za volební období jde o částku převyšující jedenáct milionů korun. Odpovídající? Zvláštní? Zasloužené? Vraťme se k mluvčímu hnutí, jehož jsme se na vydatné pracovní vytížení pražského poslance ANO zeptali. „Jeho pracovní den často končí až v nočních hodinách,“ vysvětlil Vladimír Vořechovský pro ParlamentníListy.cz. Tak teď už to víme…

Redakce Parlamentních Listů.cz se samozřejmě na platové ohodnocení a tomu odvedenou práci dotazovala jak poslance Fichtnera, tak předsedy hnutí Babiše, odpovědi ale nedorazily. 

Škraloup minulosti a vyzmizíkování z TOP 09

Za TOP 09 v minulosti vykonával Fichtner funkci radního na Praze 8. Stranu musel opustit kvůli zneužívání služebního auta k soukromým cestám do Litvínova. Týden.cz připomenul, že v roce 2011 kdosi ukopl v Litvínově jeho služebnímu autu zrcátko. Pak podle Týdne začal Fichtner lhát pojišťovně, aby získal náhradu škody. Nynější poslanec totiž nahlásil, že mu někdo zrcátko urazil před jeho bydlištěm v Praze 8. V průběhu řízení však kdosi na radnici poslal sérii fotografií, které odhalily, že Fichtner s autem jezdí za příbuznými do Litvínova. Na jednom snímku byl prý jeho Superb na severu Čech zachycen i v den, kdy měl údajně stát v Praze. 

Tomáš A. Nový

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace