Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zákaz kouření? Každou chvíli chce vláda něco jiného! Zbytečnosti, které se dostaly do schváleného nového zákona

04.10.2015
Zákaz kouření? Každou chvíli chce vláda něco jiného! Zbytečnosti, které se dostaly do schváleného nového zákona

Autor: Petr Urban

Popisek: Kreslený vtip Petra Urbana, který patří k odpůrcům zákazu kouření

Od začátku příštího roku by měl v Česku platit úplný zákaz kouření cigaret v restauracích, na koncertech a tanečních zábavách. Příslušný návrh zákona schválila vláda a nyní o něm budou jednat poslanci.

Zákon je to v mnoha směrech rozporuplný a vzbuzuje vášně a emoce. A to nejen u hoteliérů a restauratérů, široké veřejnosti – kuřáků i nekuřáků a nyní také poslanců, kteří mají k návrhu zákona velké množství připomínek a pozměňovacích návrhů. Podle všeho se zákon v uvedeném termínu nepodaří schválit a uvést v platnost.

Podle nového zákona by si tak od roku 2016 kuřák již nesměl zapálit ani v baru, kde se nevaří jídlo, či v oddělených prostorách kaváren a restaurací. Zakázány by byly i elektronické cigarety, které Evropa naopak toleruje a začíná je považovat za léčebnou metodu, jak odvyknout klasickému kouření.

Navrhovaná norma zakazuje rovněž prodej cigaret a alkoholických nápojů v automatech a zavádí i další opatření na omezení spotřeby tabáku a alkoholu. Stejné omezení jako pro tabákové výrobky mají platit i pro elektronické cigarety a bylinné výrobky ke kouření. Zapálit  by si je nemělo být možné ani ve vyhrazených prostorách v kinech, divadlech, sportovních halách, školách, dopravních prostředcích, krytých nástupištích a přístřešcích na zastávkách. Upravit se má i prodej tabákových výrobků a alkoholu na internetu.

Široce pojatý zákon nevyhovuje nikomu

Návrh zákona počítá také s tím, že na nápojových lístcích bude muset být jeden nealkoholický nápoj levnější než pivo. Zpřísňuje také sankce za porušení zákona. Například pokud by na diskotékách, v barech a dalších provozovnách byly opilé děti, byl by podnik okamžitě na dva dny zavřen. Rekordní jsou i další navrhované pokuty za nedodržování tohoto zákona. Tak například pokuta za kouření v hospodě by se provinilým kuřákům načerno zapálená cigareta prodražila o pět tisíc korun,  provozovatele restaurace  by stála až 50 000 korun.

Zbytečně široce pojatý návrh zákona nevyhovuje snad kromě vlády vůbec nikomu. Asociace hotelů a restaurací například nesouhlasí s úplným zákazem kouření v restauracích, na koncertech a tanečních zábavách. Podle hoteliérů a restauratérů je přístup politiků k tomuto problému nekoncepční a nahodilý. Jak vysvětlit například to, že nedávno museli provozovatelé restaurací stavebně oddělovat kuřácké a nekuřácké prostory. Kdo jim to dnes přijetím nového zákona zaplatí. Lze očekávat i soudní spory a další protesty.

Asociace ale kritizuje i další body zákona, například vyšší sankce při odhalení podnapilých mladistvých v restauračních zařízeních či podmínku nabízet jeden nealkoholický nápoj laciněji než pivo. Tento bod budou restaurace zřejmě obcházet tím, že za nižší cenu budou nabízet kohoutkovou vodu.

Protestují i majitelé čajoven

Protestují take majitelé čajoven, protože zákon zakazuje kouřit i vodní dýmky. „Ale ty k čajovám nedmyslitelně patří a proč chodit do čajovny bez vodních dýmek,“ protestují návštěvníci i majitelé čajoven na Facebooku Od roku 2016 by se podle jejich odhadu uzavřelo přes pět čajoven a více než tisícovka lidí by zůstala bez práce.

Podle starší, nyní platné normy se již nyní nesmí kouřit ve veřejných budovách, vlacích, na nádražích a zastávkách. Restauratéři si zatím mohou vybírat, zda se v jejich zařízení bude kouřit, musí však zajistit oddělené prostory kuřácké a nekuřácké. Je tedy nutné schvalovat nový zákon?

A přesně o to bojují tisíce lidí, sdružených na Facebooku v komunitách. Zákaz zákazů, Právo volby, Chceme kouřit v hospodách i v roce 2016 a na dalších místech internetu. K odpůrcům zákazu kouření v hospodách patří také kreslíř a humorista Petr Urban a svůj názor vyjadřuje způsobem sobě nejbližším, karikaturou. Jednu z nich stejně jako ukázku tentokrát slovenské lidové tvořivosti na téma Zákaz zákazů přetiskujeme.

slovenský vtip

Čtěte také:

„Protikuřák“ nerespektuje práva soukromého kapitálu a výrazně postihne hospodské

„V padesátých letech patřila k muži cigareta jako k velbloudovi hrby.“ Zpěvák Jan Kalousek je kuřák příležitostný a „Petra, vaše holka“ se mu nelíbí, zákaz ale taky ne

Stát nemůže nutit majitele, jak mají vést své hospody, zlobí se Klausův muž a klade otázku: Co bude inspekce kontrolovat v sado maso salónech?

V New Yorku nesmíte ani otevřít okénko auta, kde kouříte… Populismus, pokrytectví. Protikuřácké tažení nabírá grády, lidé se začínají bouřit

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace